Gambia

krajobraz kierunku

Gambia – atrakcje turystyczne i plaże. Co warto zobaczyć?

Gambia to bardzo mały kraj zajmujący niewielki skrawek lądu o szerokości 50 km przy rzece o tej samej nazwie. Jest to najmniejsze pod względem powierzchni państwo w kontynentalnej Afryce – jego całkowita powierzchnia wynosi zaledwie 11 000 km2, czyli mniej więcej tyle, ile powierzchnia województwa świętokrzyskiego. Gambia z trzech stron jest otoczona przez Senegal, z czwartej przez Ocean Atlantycki. Bardzo często mówi się o niej jako o uśmiechniętym wybrzeżu Afryki, co podyktowane jest nie tylko przyjaznością tutejszych mieszkańców, ale też po prostu geograficznym kształtem kraju. Najlepszym czasem na wyjazd do Gambii jest pora sucha, okres od listopada do maja, kiedy temperatury w dzień wynoszą około 30–35°C (nocą 16–22°C). W porze deszczowej, od czerwca do września, opady są naprawdę obfite, co w połączeniu z niezmiennie wysoką temperaturą (około 30°C) tworzy dość trudne warunki – wilgotne i duszne. Właśnie dlatego wyjazdem w tę stronę jest najlepiej zainteresować się zimą, kiedy w Polsce robi się szaro, smutno i zimno. Z perspektywy turystycznej Gambia ma sporo do zaoferowania. Rejon ten słynie z pięknych, piaszczystych plaż, wibrujących życiem miast z piękną kolonialną architekturą oraz z niesamowitej przyrody. Dodatkowo, turyści z Polski dopiero od niedawna mają okazję poznawać Gambię – wcześniej próżno było szukać jej w ofertach biur podróży. Jeżeli więc szukasz oryginalnego kierunku wakacyjnego, Gambia może być miejscem idealnym. Sprawdź, jakimi atrakcjami może Cię skusić!
krajobraz kierunku
Gambia w liczbach. Te ciekawostki warto znać przed podróżąJeśli chcecie zwiedzić Afrykę w swoim własnym tempie, koniecznie wybierzcie się do Gambii. Jest mniej komercyjna niż Kenia, a do tego wyjątkowo tania i pełna przyjaznych ludzi. Gambijczycy zrobią naprawdę wiele, aby zapewnić Wam komfort pobytu.
krajobraz kierunku
Poznaj historię Gambii Najmniejszy afrykański kraj jakim jest Gambia może pochwalić się historią, o której wzmianki sięgają piątego wieku p.n.e. Wtedy to odwiedził ją kartagiński żeglarz Hannon, który odbył wyprawę wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej i w relacji ze swej podróży po raz pierwszy opisał Gambię – opis dotrwał do naszych czasów, choć tylko w greckim przekładzie. Hannon wrócił podobno triumfalnie do Kartaginy rydwanem ciągniętym przez sześć lwów z bogatym ładunkiem kości słoniowej, afrykańskiej broni i egzotycznych zwierząt. Zapłacił za to życiem, gdyż mieszkańcy miasta uznali, że człowiek, którego słuchają dzikie zwierzęta, jest niebezpieczny. Gambia tymczasem mogła przez kolejne wieki żyć nadal swoim życiem z dala od Europy. Kolejne relacje dotyczą dopiero IX i X wieku naszej ery, gdy o Gambii opowiadali arabscy handlarze podróżujący przez Saharę z niewolnikami, złotem i kością słoniową.
krajobraz kierunku
Gambia – ptasi raj. Wywiad z Jackiem Karczewskim, prezesem Stowarzyszenia Ptaki PolskieDorzecze rzeki Gambii to raj dla ornitologów. Ptaki spotyka się tam dosłownie wszędzie i nawet nie będąc znawcą, można zachwycać się ich bogactwem i ciągłą obecnością. Ich podobizny widnieją na banknotach, na budynkach, a nawet na etykietach lokalnego piwa. Wiele hoteli oferuje swoim gościom specjalne punkty obserwacji ptaków (np. hotel Sunset Beach w Kotu), bardziej wnikliwi mogą wybrać się na specjalne wyprawy z przewodnikiem, na przykład odnogami rzeki Gambii, gdzie wśród mangrowców i lasów galeriowych mogą z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom. Uzbrojeni w lornetkę i cierpliwość możemy obserwować wspaniałe okazy. Rozmawiamy o tym z panem Jackiem Karczewskim, prezesem fundacji Ptaki Polskie.