Wczasy w Czarnogórze - co musisz wiedzieć?

  • O Czarnogórze
  • Opinie
  • Pogoda
  • image/svg+xml Zdjęcia
  • Artykuły
Flaga Czarnogórze

Czarnogóra

Stolica:
Podgorica
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
13 812 km2
Liczba ludności:
621 521

Wakacje w Czarnogórze


Malownicza Czarnogóra – wakacje w górach, czy nad morzem?
Pełna pięknych krajobrazów, Czarnogóra to kraj, który na niewielkiej powierzchni skupia ogromnie zróżnicowane formy ukształtowania terenu. Z posępnych szczytów i głębokich kanionów w zaledwie kilka godzin możemy dostać się na słoneczne plaże. Z kamiennych, krasowych pustyń, znaleźć się w środku zielonych gajów oliwnych. Jeżeli dodamy do tego takie perełki jak Boka Kotorska, otrzymamy idealne miejsce na śródziemnomorskie wakacje.


Wczasy w Czarnogórze – moc atrakcji
Co warto zwiedzić w trakcie wakacji w Czarnogórze? Z pewnością wspomnianą Bokę Kotorską. Uznawana przez niektórych za jedyny w swoim  rodzaju fiord leżący na południu Europy, jest tak naprawdę zatoką riasową, skupiającą cztery mniejsze zatoki, wokół których rozlewają się starożytne i średniowieczne miejscowości. Każda otoczona charakterystycznymi murami obronnymi, które wraz z pobliskimi krajobrazem tworzą jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Europie. Boka Kotorska to także malutkie wysepki, na których odwiedzić można dawne kościoły i klasztory. Równie pięknie jawi się udostępniona do zwiedzania w 2015 r. Jaskinia Lipska. Jedna z największych i najpiękniejszych w regionie obfituje w bogatą szatę naciekową oraz podziemne jeziorka. Wczasy w Czarnogórze to także wiele urokliwych miast i miasteczek, skrywających niezwykłe historie, jak np. Cetinje. Dawna stolica Księstwa (następnie Królestwa) Czarnogóry to główny ośrodek duchowy Czarnogórców. Ulcinj z kolei dowodzi dużej różnorodności etnicznej wśród mieszkańców Czarnogóry. Miasto to było niegdyś portem pirackim osmańskich Bałkanów, obecnie stanowi główny ośrodek mniejszości albańskiej w Czarnogórze. Obecnie w miasteczku panuje spokojna, sielska atmosfera, a w okolicznej zabudowie da się wyczuć orientalny klimat.


Wczasy pełne słońca – Czarnogórskie plaże
Wybrzeże w Czarnogórze, choć niewielkie, może z pewnością poszczycić się kilkoma pięknymi plażami. Tutejsza riwiera przypomina bardzo krajobrazem sąsiednią Chorwację, mając niezwykle urozmaiconą linię brzegową, pełną rozmaitych skał, pagórków czy klifów. Porastająca je śródziemnomorska roślinność nie tylko wpływa na malowniczość okolicy, ale także przynosi przyjemne ukojenie. Plaże w Czarnogórze są piaszczyste lub żwirkowe. Krystalicznie czyste morze posiada zaś turkusowy kolor. Wszystko to sprawia, że wakacje w Czarnogórze to czas radości i beztroski, wypełniony opalaniem i zabawami w morzu.

Opinie o Czarnogórze

Czarnogórze
5.0 /6

Faktycznie same góry, ale nie czarne tylko zielone :)

W porządku. Ładniejsza niż większość państw w których byłam, ale do zapierania tchu nadal brakuje - choć okolice Kotoru cudowne. Tam trzeba się wybrać. Pogoda jak dzwon (nad morzem) - dla miłośników opalania idealne miejsce. Morze ciepłe. Natomiast wewnątrz państwa już klimat kontynentalny, kilka stopni mniej. Ceny w sklepach porównywalne do naszych. Standard hoteli niestety odbiega od tych do których jesteśmy przyzwyczajeni. Podczas części objazdowej mieliśmy dwa noclegi: w Cetinje Grand Hotel z 1984 od wtedy nie remontowany, ale miał swój urok; oraz w Niksic - hotel z 1955 ale uroku nie miał żadnego (tylko parter: recepcja, sale konferencyjne i restauracja wyremontowane). Podczas części wypoczynkowej hotel nowy, świeży, a kompletnie niekomfortowy (szczegóły w mojej innej opinii dot. hotelu "Montenegro" w Canj). Ogólnie jednak polecam ten kraj, już zresztą zaczęłam namawiać rodziców by go odwiedzili w przyszłym roku. Można przekraczać granicę na dowód osobisty a nie paszport.
Dodał(a):
Karolina, Warszawa, 28.08.2019
5.0 /6

Spełniła oczekiwania i wyobrażenia

Kotor, Zatoka Kotorska, Agrafki Kotorskie - must see w Czarnogórze. Góry dochodzą do samego morza, więc świetne uczucie kąpać się w cieplutkim morzu, i po podniesieniu wzroku widzieć potężne masywy. Plaża kamienista, ale bardziej cywilizowana niż w PL (toalety, prysznice, komplety plażowe). Ceny porównywalne do naszych (codziennych, czyli taniej niż nad polskim morzem). Jeśli czyimś celem jest opalanie i kąpiele w morzu - dobry kierunek.
Dodał(a):
Karolina, Warszawa, 30.08.2019
6.0 /6

Odwidzane miejsca

Budva, Kotor, Prokletije, Perast, Nigusza, Cetinje, Stary Bar,Szkodra stolica północnej Albanii, Kruja stolica albańskiej tradycji, czarnogórskie kaniony, serpentyny/ kotorskie agrafki/, jeziora/ Czarne, Szkoderskie/, wysepki , katedrę,kościółki , muzeum itd malowniczo położone zachwycały nas.Te historyczne, zabytkowe miasta i bajkowe krajobrazy na długo pozostaną nam w pamięci
Dodał(a):
G. Puzdrowska, 16.07.2019
4.5 /6

Fajny kraj

Ten kraj to jedna wielka góra - gdzie nie spojrzeć wszędzie góry, jednak ze względu na panujące tam upały, wędrówki szlakami górskimi chyba nikomu nie przechodzą nawet przez myśl (przynajmniej w lipcu i sierpniu). Mimo wysokich temperatur wszędzie dużo zieleni (ponoć w efekcie dużych opadów w maju). Poza tym ciepłe morze i żwirkowe plaże.
Dodał(a):
Tomasz, Sosnowiec, 04.08.2019
5.5 /6

Mały i nieco dziki ale piękny kraj

Dobry wybór dla każdego, kto nie koniecznie chce w tłumie turystów być przeganianym jak bydło z kąta w kąt jak to w najpopularniejszych kierunkach turystycznych bywa. Kraj niewielki, dosyć dziki, mało zurbanizowany i - jeszcze - mało popularny. Piękna przyroda, niesamowite widoki. Szczerze polecam!
Dodał(a):
Krzysztof, Gdańsk, 15.07.2019
5.0 /6

przepiękne państwo

urzekające, piękne widoki, zatoczki. Zatoka Kotorska przepiękne miejsce, warto tam wrócić, ludzie bardzo mili, chyba jeszcze nie znudzeni turystami. Mieszkańcy Czarnogóry niestety nie dbają o czystość, śmiecą, strasznie dużo palą i wyrzucają niedopałki nieważne gdzie.
Dodał(a):
Kasia i Darek, 25.08.2019
6.0 /6

wypoczynek w Otrant

Czarnogóra to kraj górzysty z nielicznymi plażami tylko nasza plaża zwana Wielka plażą jest piaszczysta. Czarnogórcy są bardzo mili i pomocni niektórzy znają j. polski. Na wycieczce po Czarnogórze poznalismy jej historię i kulturę . Kraj bardzo bezpieczny i spokojny
Dodał(a):
ANNA, MILANÓWEK, 11.09.2019
4.5 /6

Czarnogóra w budowie.

Ładne państwo, które aktualnie jest w budowie. Mnóstwo hoteli wyrośnie w najbliższych latach, ale widzę problem z ilościa plaży w niektórych miasteczkach. Państwo częściowo dzikie, ale drogo lepsze niż w Polsce. Z policjantami da się pogadać. Podarowali mi mandat.
Dodał(a):
Jarek, 26.08.2019
4.5 /6

Kraj pełen różnorodności

Piękny kraj pełen historii, różnorodności oraz pięknych krajobrazów. Czarnogóre można porównać do Polski jednak w skali mikro. Ma morze oraz piękne góry zapierające czasami dech piersiach. Jednak duża wada jest dbanie o ład i porządek w miejscach publicznych.
Dodał(a):
Gracjan, 15.07.2019
5.0 /6

Piękne Montenegro

Czarnogóra to piękny bardzo mały kraj który można zwiedzić nawet na wycieczce autokarowej.Cały kraj pokrywają piękne wysokie góry wbijakące się w morze. Niespotykane widoki, serpentyny górskie i wspaniałe morze tym może się pochwalić Czarnogóra.
Dodał(a):
Tomasz, Katowice, 21.07.2019
6.0 /6

Czarnogóra

Piękny i malowniczy kraj. Można zaczerpnąć kąpieli słonecznych na plażach jak i podziwiać góry i kaniony otoczone soczystą zielenią. Bardzo sympatyczni ludzie. Czas trochę zatrzymał się tam w miejscu, co dodaje uroku i charakteru temu krajowi.
Dodał(a):
Agnieszka, Szczawno-Zdrój, 11.09.2019
4.5 /6

Polecam

Czarnogóra jest warta zobaczenia. Ludzie są życzliwi i bardzo gościnni. Urokiem tego miejsca jest morze które tworzy piękny krajobraz z górami. Klimat tego miejsca jest dość egzotyczny i dziki, wobec czego zachęca do poznania i zobaczenia.
Dodał(a):
Daniel, Zduńska Wola, 11.08.2019
4.5 /6

kraj pięknych widoków

Czarnogóra moim skromnym zdaniem nie robi takiego wrażenia jak Chorwacja, ale miejscem "opadającej szczęki" jest z pewnością drogą łączącą Kotor z Cetinje. 25 serpentyn nad urwiskiem z widokiem na Bokę Kotorską robi ogromne wrażenie.
Dodał(a):
Irek, Wrocław, 29.07.2019
5.5 /6

Montenegro

Przepiękny kraj, gdzie góry kąpią się w morzu, gdzie ludzie radośnie tańczą na ulicy, choć w sercach wciąż noszą brzemię wojny. Pełen wyjątkowych miejsc, zabytkowych miasteczek. A wszystkiemu przyświeca idea „ polako, polako!”.
Dodał(a):
Tatians, 25.08.2019
6.0 /6

Odwiedzane miejsca

Budva, Kotor, Perast, Njegusza, Cetinje, Stary Bar,Ulcinja, Szkodra, Kruja, Nikszić, Żabljaka były ciekawe.Najatrakcyjniejsze były kotorskie agrafki i fiordy Bałkanów. Bajkowe widoki pozostaną nam na długo w pamięci
Dodał(a):
G. Puzdrowska, 15.07.2019
6.0 /6

Miłe zaskoczenie

Czarnogóra nie jest u nas popularnym miejscem zwiedzania, a szkoda bo jest to wyjątkowo atrakcyjny kraj przede wszystkim przyrodniczo, ale także historycznie. Myślę, że wkrótce ma szansę stać się wakacyjnym hitem.
Dodał(a):
Turysta z Łodzi, 15.07.2019
5.4/6 Ocena ogólna Czarnogórze

Pogoda w Czarnogórze

Pogoda w Czarnogórze jest bardzo zróżnicowana, a klimat tego kraju zmienia się w zależności od obszaru i jego wysokości. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, gdzie lata są ciepłe i suche, a temperatura sięga ok. 30°C. Zimą słupek rtęci w tym regionie spada do ok. 12°C, co powoduje, że opady śniegu właściwie nie występują. W górskich rejonach występują najwyższe roczne opady deszczu w całej Europie – nawet do 5000 mm. Zimą natomiast pojawią się częste opady śniegu.

Kuchnia regionalna w Czarnogórze

Kuchnia Czarnogórska jest wybitnie mięsna, można tam jednak spróbować wybornych owoców morza i ryb, a także wielu innych przysmaków, o których dowiesz się z bloga Rainbow.

Bałkany – co warto zwiedzić?

Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.

Top 5 miejsc w Czarnogórze

Lista top 5 miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Czarnogórze. Zainspiruj się blogiem o podróżach r.pl

Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?

Czarnogóra słynie ze zróżnicowanego, niezwykle malowniczego, morsko-górzystego terenu, piaszczystych plaż, uroczych miasteczek i zabytków docenionych przez UNESCO. Dowiedz się więcej o Republice Czarnogóry na Blogu Rainbow!

Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt
Nasi konsultanci do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon