Zainspiruj się

Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?

Czarnogóra, Republika Czarnogóry

Jest to jedno z najmłodszych państw w Europie. Jego powierzchnia wynosi 13 812 km², a linia brzegowa 293,5 km. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Czarnogóra powstała po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Termin Crna Gora („Czarna Góra”) odnosił się do dużej części Czarnogóry już w XV w.. Na każdym kroku - zarówno w architekturze, jak i kuchni - widać tu ślady historii za czasów panowania tureckiego, weneckiego i greckiego.

Informacje ogólne

Czarnogóra to przede wszystkim przepiękne piaszczyste plaże, zaciszne zatoczki, górskie szlaki i parki narodowe, maleńkie miasta i wioski rybackie, a także zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz uroczych miasteczek docenili operatorzy filmu „Casino Royale” – James Bond mieszka przecież w najsławniejszym hotelu Czarnogóry, Świętym Stefanie.

Historia Czarnogóry

Czarnogóra to kraj o bogatej historii. Najstarszym znanym ludem zamieszkującym tereny obecnej Czarnogóry było iliryjskie plemię Dokleatów. Ziemie Czarnogóry wchodziły w skład Cesarstwa Rzymskiego, a po jego podziale dzisiejsza Czarnogóra znalazła się w strefie wpływów Bizancjum. W VI w. w Czarnogórze osiedlili się Słowianie. W wiekach średnich obszar ten znalazł się pod panowaniem Wenecji, wtedy też ukuto zamienną nazwę Czarnogóry – Montenegro. W końcu XIV w. termin Czarnogóra odnosił się tylko do niewielkiego obszaru zajmowanego przez plemię Paštrovići, ostatecznie używany zaczął być do określania większego obszaru dynastii Crnojewiciów w Górnej Zecie. Czarnogóra powiększała kilkakrotnie terytorium aż do XX wieku w wyniku wojen z Otomanami, czego wynikiem była aneksja Starej Hercegowiny oraz części Metochii i południowego Sandżaku. Później jej granice zmieniały się tylko nieznacznie. Podczas I wojny światowej Czarnogóra stanęła po stronie Ententy, była wtedy okupowana przez wojska Austro-Węgier i Niemiec. W 1918 roku weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a w 1919 r. w Czarnogórze wybuchło pierwsze powstanie niepodległościowe, ostatecznie stłumione w roku 1924. Po przekształceniu Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców w Królestwo Jugosławii, tereny Czarnogóry stały się częścią nowej prowincji Zeta.W czasie II wojny światowej Czarnogóra okupowana była najpierw przez Włochy, a następnie przez Niemcy, a w wyniku głosowania w 1949 roku weszła w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii. W 1989 roku znów odżyły ruchy niepodległościowe, które doprowadziły do referendum w 1992 roku, w trakcie którego 95,96% głosujących opowiedziało się za pozostaniem w związku z Serbią – Czarnogóra utworzyła wówczas z nią nową Związkową Republikę Jugosławii. W 1999 roku ze względu na hiperinflację, która dotknęła jugosłowiańskiego dinara, władze Czarnogóry wprowadziły niemiecką markę jako drugą oficjalną walutę. W roku 2000 marka stała się jedyną oficjalną walutą Czarnogóry, a w 2002 marka niemiecka została zastąpiona przez euro. 21 maja 2006 r. odbyło się referendum niepodległościowe, w którym 55,5% głosujących opowiedziało się za niepodległością Czarnogóry i zerwaniem dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). 3 czerwca 2006 roku parlament proklamował niepodległość. 28 czerwca 2006 Czarnogóra stała się członkiem ONZ, od 11 maja 2007 roku jest państwem członkowskim Rady Europy, a od grudnia 2009 kandydatem do NATO. Od 17 grudnia 2010 r. posiada status kandydata do Unii Europejskiej.

Geografia Czarnogóry

Przyroda Czarnogóry jest bardzo zróżnicowana ze względu na klimat i rzeźbę terenu. Szczególnie atrakcyjne turystycznie jest wybrzeże Adriatyku. Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, nazywana również wyspą milionerów. W Czarnogórze przeważają tereny górzyste m.in.: Durmitor, Lovćen i Góry Północnoalbańskie (Prokletije), gdzie znajduje się najwyższy szczyt Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Ze względu na górzystość terenu grunty orne zajmują zaledwie 5% powierzchni. Najdłuższą przepływającą przez Czarnogórę rzeką jest Tara. Na terenie Czarnogóry znajduje się kilka Parków Narodowych, m.in. Park Jezioro Szkoderskie, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza.

Fauna i flora Czarnogóry

W ciepłej strefie wybrzeża Czarnogóry występuje roślinność z obszaru klimatu śródziemnomorskiego. Można tu spotkać zarośla makii, urocze gaje oliwne (jeden z najstarszych znajduje się w pobliżu Starego Baru, w miejscowości Stara Olivka), lasy piniowe i różne gatunki palm oraz cedry libańskie. Na terenach górzystych dominują gatunki charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego. W niższych partiach gór przeważają dęby, buki i jesiony, wyżej zaś sosny i świerki, a ponad nimi powyżej 2000 m n.p.m. łąki alpejskie i nagie skały. Fauna wnętrza kraju jest typowa dla środkowej i wschodniej Europy. W górach i w lasach spotkać można dziki, jelenie i lisy, a czasem wilki i niedźwiedzie. Na południowym wybrzeżu żyją bardziej śródziemnomorskie gatunki, na przykład szakale, węże i jaszczurki. Dość często spotkać można żółwie. W ciepłych wodach Adriatyku rezydują kraby i langusty. Czarnogóra słynie także z ptactwa, które zamieszkuje tereny Jeziora Szkoderskiego, gdzie swoje lęgowisko ma pelikan.

Klimat Czarnogóry

Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, przy czym w głębi kraju występuje jego górska, chłodniejsza odmiana, a nad Adriatykiem typ śródziemnomorski. Temperatury są łagodne i bardzo przyjemne – średnie wartości wynoszą w lipcu 26 °C (22 °C w głębi kraju), zaś w styczniu 5 °C (−3 °C w głębi kraju). Latem masy powietrza zwrotnikowego przynoszą upał. Lata są zazwyczaj suche, a zimy łagodne i deszczowe. Pokrywa śnieżna w górach utrzymuje się do 120 dni. Opady śniegu na wybrzeżu należą do rzadkości.

Ludność Czarnogóry

Czarnogóra poprzez swoją historię jest krajem wieloetniczny i wielokulturowym, najbliżej związanym z sąsiednią Serbią. Czarnogórcy mieszkają tu obok Serbów, Albańczyków, Chorwatów i innych mniejszości. Językiem urzędowym jest czarnogórski, uznawany często za odmianę języka serbskiego.

Obyczaje

Ten mały kraj łączy w sobie najlepsze cechy Bałkanów i Morza Śródziemnego. Zróżnicowanie etnograficzne i geograficzne Czarnogóry jest przyczyną bogactwa tradycyjnej kultury i kuchni czarnogórskiej. Wedle tradycji oczekując gościa Czarnogórzec otwiera na oścież drzwi swojego domu, sadza w najwygodniejszym miejscu na najwygodniejszym krześle i podejmuje najlepszym jedzeniem i najlepszymi napojami. Obowiązującym językiem jest tu czarnogórski, lecz bez trudności można się porozumieć po serbsku (języki te są bardzo do siebie podobne). Młodsi mieszkańcy kraju posługują się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, zaś starsze zna najczęściej niemiecki. Czarnogórcy uwielbiają handel, warto więc targować się zawsze i wszędzie, dzięki temu można uzyskać mniejsza cenę nie tylko na bazarach, ale tez w pensjonatach czy na kempingach. Z dużym pietyzmem są tu obchodzone wszystkie święta kościelna, a przede wszystkim Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Religia:

Jest to kraj bardzo zróżnicowany pod względem wyznaniowym: dominującą religią jest tu prawosławie – 72,07% całej populacji. Prawosławny kościół jest jednak daleki od jedności: część wyznawców należy do – nieuznawanej przez Serbską Cerkwię Prawosławną – autonomicznej Czarnogórskiej Cerkwi Prawosławnej (po latach działalności na emigracji, została zarejestrowana oficjalnie w 2000 r.). Tłem sporów nie jest teologia, lecz polityka i kwestie ekonomiczne (chodzi m. in. o zwrot cerkwi i monasterów istniejących na terenie kraju), mają tu również wpływ zaszłości historyczne. Na północy kraju występują natomiast największe skupiska wyznawców Islamu, Muzułmanie, głównie Sunnici stanowią 19,11% całej populacji, a Katolicy (głównie Chorwaci) to 3,44%.

Aktywny wypoczynek

W Czarnogórze każdy znajdzie coś dla siebie. Wybrzeże Adriatyku to wszelkie atrakcje związane z plażowaniem i sportami wodnymi, jednak Czarnogórę można odwiedzać nie tylko latem – dla miłośników sportów zimowych polecanym miejscem jest Žabljak, leżące na wysokości 1456 m n.p.m. w górach Durmitor. Jest to również doskonała baza wypadowa na piesze wycieczki i wędrówki po górach, lokalną atrakcją jest możliwość uczestniczenia w spływie pontonowym rzeką Tara. Aktywny wypoczynek i piesze wędrówki oferuje również Biogradska Gora, park znajdujący się w paśmie górskim Bjelasica, ze starodrzewem i polodowcowymi jeziorami. Dla tych, którzy lubią odwiedzać miejsca związane z historią, koniecznym wyborem jest Podgorica, i jej Stare Miasto z przepięknym układem uliczek, meczetami i wieżą zegarowa, którą w XVIII wieku zbudowali Turcy. Punktem obowiązkowym wycieczek jest również Monastyr Ostrog, prawosławna świątynia częściowo wykuta w skale, położona około 20 km od miejscowości Nikšić. Najlepsza pora na wyjazd do Czarnogóry to miesiące wiosenne, w okresie od maja do czerwca na wybrzeżu panują idealne temperatury zarówno powietrza jak i wody, natomiast latem robi się bardzo gorąco i jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury, zdecydowanie nie powinniśmy planować tam urlopu w lipcu czy sierpniu.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 20.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.5/6  17 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  118 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
5.1/6  36 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva
zdjęcie-oferty
3.9/6  48 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
4.8/6  21 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Podgorica - Bar
zdjęcie-oferty
3.9/6  114 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar - Budva
zdjęcie-oferty
3.6/6  43 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva - Bar - Ulcinj - Podgorica
zdjęcie-oferty
4.8/6  21 ocen
[object Object]
Objazd • Czarnogóra: Podgorica - Bar
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Czarnogóra
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy? Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.
krajobraz-kierunku
Kemer – Turcja szlakiem owocu granatu Kemer to bardzo przyjemny kurort znajdujący się na Tureckiej Riwierze, nieco na południowy zachód od Antalyi - głównego miasta regionu. Od strony lądu znajdują się tu przepiękne góry, poprzecinane licznymi strumieniami, które porastają głównie sosy pionowe, a z drugiej strony – lazurową i spokojną wodę, która sprzyja kąpielom. W okolicy znajduje się też wiele pól uprawnych, na których dominują plantacje oliwek, figowce oraz drzewa granatów, z których słynie Kemer. Atrakcji turystycznych w tym urokliwym mieście nie brakuje - dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Gdzie polecieć na wakacje w lipcu 2022? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków! Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Poniżej znajdziesz na to odpowiedź.
krajobraz-kierunku
Złote Piaski w Bułgarii - czym zaskoczy Cię ten słoneczny kurort? Złoty Piaski są drugą po Słonecznym Brzegu najczęściej odwiedzaną miejscowością bułgarskiego wybrzeża. Tutejszy kurort jest mniejszy, a więc i dużo spokojniejszy, przez co chętnie wybierają go rodziny z dziećmi. Spokojny nie znaczy nudny, przeciwnie - każdy znajdzie tu coś interesującego, od pięknej piaszczystej plaży, przez spacery w sąsiadującym z miejscowością parku krajobrazowym, po ciekawe zabytki w okolicy i bogate życie nocne. Złote Piaski są po prostu bardziej kameralne, ale nie brak tu niczego! Sprawdź co warto zobaczyć podczas wakacji w Bułgarii i jakie atrakcje czekają na Ciebie w Złotych Piaskach. Zwiedź najciekawsze okoliczne miejscowości i przekonaj się jakie skrywają zabytki. Gwarantujemy, że wczasy będą udane.