< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?
Skrócony opis

Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?

Flaga

Czarnogóra

Stolica:
Podgorica
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
13 812 km2
Ludność:
621 521

Skrócony opis

Czarnogóra, Republika Czarnogóry

Jest to jedno z najmłodszych państw w Europie. Jego powierzchnia wynosi 13 812 km², a linia brzegowa 293,5 km. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Czarnogóra powstała po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Termin Crna Gora („Czarna Góra”) odnosił się do dużej części Czarnogóry już w XV w.. Na każdym kroku - zarówno w architekturze, jak i kuchni - widać tu ślady historii za czasów panowania tureckiego, weneckiego i greckiego.

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Czarnogóra to przede wszystkim przepiękne piaszczyste plaże, zaciszne zatoczki, górskie szlaki i parki narodowe, maleńkie miasta i wioski rybackie, a także zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz uroczych miasteczek docenili operatorzy filmu „Casino Royale” – James Bond mieszka przecież w najsławniejszym hotelu Czarnogóry, Świętym Stefanie.

Geografia

Geografia Czarnogóry

Przyroda Czarnogóry jest bardzo zróżnicowana ze względu na klimat i rzeźbę terenu. Szczególnie atrakcyjne turystycznie jest wybrzeże Adriatyku. Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, nazywana również wyspą milionerów. W Czarnogórze przeważają tereny górzyste m.in.: Durmitor, Lovćen i Góry Północnoalbańskie (Prokletije), gdzie znajduje się najwyższy szczyt Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Ze względu na górzystość terenu grunty orne zajmują zaledwie 5% powierzchni. Najdłuższą przepływającą przez Czarnogórę rzeką jest Tara. Na terenie Czarnogóry znajduje się kilka Parków Narodowych, m.in. Park Jezioro Szkoderskie, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza.

Klimat

Klimat Czarnogóry

Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, przy czym w głębi kraju występuje jego górska, chłodniejsza odmiana, a nad Adriatykiem typ śródziemnomorski. Temperatury są łagodne i bardzo przyjemne – średnie wartości wynoszą w lipcu 26 °C (22 °C w głębi kraju), zaś w styczniu 5 °C (−3 °C w głębi kraju). Latem masy powietrza zwrotnikowego przynoszą upał. Lata są zazwyczaj suche, a zimy łagodne i deszczowe. Pokrywa śnieżna w górach utrzymuje się do 120 dni. Opady śniegu na wybrzeżu należą do rzadkości.

Fauna i Flora

Fauna i flora Czarnogóry

W ciepłej strefie wybrzeża Czarnogóry występuje roślinność z obszaru klimatu śródziemnomorskiego. Można tu spotkać zarośla makii, urocze gaje oliwne (jeden z najstarszych znajduje się w pobliżu Starego Baru, w miejscowości Stara Olivka), lasy piniowe i różne gatunki palm oraz cedry libańskie. Na terenach górzystych dominują gatunki charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego. W niższych partiach gór przeważają dęby, buki i jesiony, wyżej zaś sosny i świerki, a ponad nimi powyżej 2000 m n.p.m. łąki alpejskie i nagie skały. Fauna wnętrza kraju jest typowa dla środkowej i wschodniej Europy. W górach i w lasach spotkać można dziki, jelenie i lisy, a czasem wilki i niedźwiedzie. Na południowym wybrzeżu żyją bardziej śródziemnomorskie gatunki, na przykład szakale, węże i jaszczurki. Dość często spotkać można żółwie. W ciepłych wodach Adriatyku rezydują kraby i langusty. Czarnogóra słynie także z ptactwa, które zamieszkuje tereny Jeziora Szkoderskiego, gdzie swoje lęgowisko ma pelikan.

Ludność

Ludność Czarnogóry

Czarnogóra poprzez swoją historię jest krajem wieloetniczny i wielokulturowym, najbliżej związanym z sąsiednią Serbią. Czarnogórcy mieszkają tu obok Serbów, Albańczyków, Chorwatów i innych mniejszości. Językiem urzędowym jest czarnogórski, uznawany często za odmianę języka serbskiego.

Obyczaje

Obyczaje

Ten mały kraj łączy w sobie najlepsze cechy Bałkanów i Morza Śródziemnego. Zróżnicowanie etnograficzne i geograficzne Czarnogóry jest przyczyną bogactwa tradycyjnej kultury i kuchni czarnogórskiej. Wedle tradycji oczekując gościa Czarnogórzec otwiera na oścież drzwi swojego domu, sadza w najwygodniejszym miejscu na najwygodniejszym krześle i podejmuje najlepszym jedzeniem i najlepszymi napojami. Obowiązującym językiem jest tu czarnogórski, lecz bez trudności można się porozumieć po serbsku (języki te są bardzo do siebie podobne). Młodsi mieszkańcy kraju posługują się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, zaś starsze zna najczęściej niemiecki. Czarnogórcy uwielbiają handel, warto więc targować się zawsze i wszędzie, dzięki temu można uzyskać mniejsza cenę nie tylko na bazarach, ale tez w pensjonatach czy na kempingach. Z dużym pietyzmem są tu obchodzone wszystkie święta kościelna, a przede wszystkim Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Religia

Religia:

Jest to kraj bardzo zróżnicowany pod względem wyznaniowym: dominującą religią jest tu prawosławie – 72,07% całej populacji. Prawosławny kościół jest jednak daleki od jedności: część wyznawców należy do – nieuznawanej przez Serbską Cerkwię Prawosławną – autonomicznej Czarnogórskiej Cerkwi Prawosławnej (po latach działalności na emigracji, została zarejestrowana oficjalnie w 2000 r.). Tłem sporów nie jest teologia, lecz polityka i kwestie ekonomiczne (chodzi m. in. o zwrot cerkwi i monasterów istniejących na terenie kraju), mają tu również wpływ zaszłości historyczne. Na północy kraju występują natomiast największe skupiska wyznawców Islamu, Muzułmanie, głównie Sunnici stanowią 19,11% całej populacji, a Katolicy (głównie Chorwaci) to 3,44%.

Historia

Historia Czarnogóry

Czarnogóra to kraj o bogatej historii. Najstarszym znanym ludem zamieszkującym tereny obecnej Czarnogóry było iliryjskie plemię Dokleatów. Ziemie Czarnogóry wchodziły w skład Cesarstwa Rzymskiego, a po jego podziale dzisiejsza Czarnogóra znalazła się w strefie wpływów Bizancjum. W VI w. w Czarnogórze osiedlili się Słowianie. W wiekach średnich obszar ten znalazł się pod panowaniem Wenecji, wtedy też ukuto zamienną nazwę Czarnogóry – Montenegro. W końcu XIV w. termin Czarnogóra odnosił się tylko do niewielkiego obszaru zajmowanego przez plemię Paštrovići, ostatecznie używany zaczął być do określania większego obszaru dynastii Crnojewiciów w Górnej Zecie. Czarnogóra powiększała kilkakrotnie terytorium aż do XX wieku w wyniku wojen z Otomanami, czego wynikiem była aneksja Starej Hercegowiny oraz części Metochii i południowego Sandżaku. Później jej granice zmieniały się tylko nieznacznie. Podczas I wojny światowej Czarnogóra stanęła po stronie Ententy, była wtedy okupowana przez wojska Austro-Węgier i Niemiec. W 1918 roku weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a w 1919 r. w Czarnogórze wybuchło pierwsze powstanie niepodległościowe, ostatecznie stłumione w roku 1924. Po przekształceniu Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców w Królestwo Jugosławii, tereny Czarnogóry stały się częścią nowej prowincji Zeta.W czasie II wojny światowej Czarnogóra okupowana była najpierw przez Włochy, a następnie przez Niemcy, a w wyniku głosowania w 1949 roku weszła w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii. W 1989 roku znów odżyły ruchy niepodległościowe, które doprowadziły do referendum w 1992 roku, w trakcie którego 95,96% głosujących opowiedziało się za pozostaniem w związku z Serbią – Czarnogóra utworzyła wówczas z nią nową Związkową Republikę Jugosławii. W 1999 roku ze względu na hiperinflację, która dotknęła jugosłowiańskiego dinara, władze Czarnogóry wprowadziły niemiecką markę jako drugą oficjalną walutę. W roku 2000 marka stała się jedyną oficjalną walutą Czarnogóry, a w 2002 marka niemiecka została zastąpiona przez euro. 21 maja 2006 r. odbyło się referendum niepodległościowe, w którym 55,5% głosujących opowiedziało się za niepodległością Czarnogóry i zerwaniem dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). 3 czerwca 2006 roku parlament proklamował niepodległość. 28 czerwca 2006 Czarnogóra stała się członkiem ONZ, od 11 maja 2007 roku jest państwem członkowskim Rady Europy, a od grudnia 2009 kandydatem do NATO. Od 17 grudnia 2010 r. posiada status kandydata do Unii Europejskiej.

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

W Czarnogórze każdy znajdzie coś dla siebie. Wybrzeże Adriatyku to wszelkie atrakcje związane z plażowaniem i sportami wodnymi, jednak Czarnogórę można odwiedzać nie tylko latem – dla miłośników sportów zimowych polecanym miejscem jest Žabljak, leżące na wysokości 1456 m n.p.m. w górach Durmitor. Jest to również doskonała baza wypadowa na piesze wycieczki i wędrówki po górach, lokalną atrakcją jest możliwość uczestniczenia w spływie pontonowym rzeką Tara. Aktywny wypoczynek i piesze wędrówki oferuje również Biogradska Gora, park znajdujący się w paśmie górskim Bjelasica, ze starodrzewem i polodowcowymi jeziorami. Dla tych, którzy lubią odwiedzać miejsca związane z historią, koniecznym wyborem jest Podgorica, i jej Stare Miasto z przepięknym układem uliczek, meczetami i wieżą zegarowa, którą w XVIII wieku zbudowali Turcy. Punktem obowiązkowym wycieczek jest również Monastyr Ostrog, prawosławna świątynia częściowo wykuta w skale, położona około 20 km od miejscowości Nikšić. Najlepsza pora na wyjazd do Czarnogóry to miesiące wiosenne, w okresie od maja do czerwca na wybrzeżu panują idealne temperatury zarówno powietrza jak i wody, natomiast latem robi się bardzo gorąco i jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury, zdecydowanie nie powinniśmy planować tam urlopu w lipcu czy sierpniu.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.50/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Bogusz
14.06.2019 14:56:02

Ciekawa treść,opis bardzo jasno pokazuje Czarnogórę tak jej historię jak obecny stan.Do zobaczenia we wrześniu

Tamara
23.07.2019 16:00:48

Wspaniały kraj, cudowni ludzie i klimat jaki tworzą. Czarnogóra skradła moje serce zanim do niej przyjechałam po raz pierwszy <3. Jeśli raz się tam przyjedzie to później już się tylko wraca, wraca i wraca :) podobnie jak w nasze wspaniałe Bieszczady :) To tak w dużym skrócie :) Do zobaczenia już 1.08.2019. Polecam choć raz zwiedzić Montenegro i niech poniższy cytat będzie kwintesencją tego cudownego kraju; „Gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem zdarzyło się na czarnogórskim wybrzeżu". - George Byron.

Polecane wycieczki

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Czarnogóra