Duanwu – Święto Smoczych Łodzi

To jedno z trzech najważniejszych świąt w chińskim tradycyjnym kalendarzu. Podczas Duanwu w Chinach odbywają się wyścigi łodzi w kształcie smoków, a jajko może stanąć pionowo na swym czubku. Przygotowuje się także małe chińskie pierożki. Te same, które miały kiedyś ochronić pierwszego chińskiego poetę...


Duanwu, zwane także Świętem Smoczych Łodzi, to po Nowym Roku i Święcie Środka Jesieni trzecie najhuczniej obchodzone tradycyjne święto w Chinach. Wypada ono piątego dnia piątego miesiąca tutejszego kalendarza księżycowego, dlatego też nazywane jest czasem Świętem Podwójnej Piątki. Ma ono miejsce zazwyczaj w czerwcu lub pod sam koniec maja i jest zarazem symbolicznym początkiem upalnego lata. Święto obchodzone jest od ponad dwóch tysięcy lat.

Chińczycy zapytani o początki święta z pewnością opowiedzą legendę o poecie Qu Yuanie. Sam Qu Yuan jest postacią historyczną – pierwszym chińskim poetą znanym z imienia i nazwiska. Oprócz poezji zajmował się także polityką – był ministrem w państwie Chu. Lata jego życia na przełomie IV i III wieku p.n.e. przypadły na tzw. Okres Walczących Królestw. Niepokoje tych czasów nie ominęły także kraju Qu Yuana, który osobiście był przeciwny przymierzu z potężnym państwem Qin i za tę zdradę został wygnany. Po 28 latach spędzonych na banicji dowiedział się, że państwo Qin zdobyło stolicę jego ojczyzny. Zrozpaczony Qu Yuan rzucił się w tonie rzeki Miluo.

Miejscowi rybacy mieli wypłynąć mu na ratunek. Wskoczyli do łodzi, by szukać tonącego Qu Yuana. Nie znaleźli go, więc postanowili uratować chociaż jego ciało. Wrzucali do rzeki kulki ugotowanego ryżu, sądząc, że najedzone ryby nie ruszą ciała poety. Owe ryżowe kulki miały dać początek tradycji przyrządzania zongzi – sztandarowego dania święta Duanwu, zaś łódki użyte do poszukiwań miały symbolicznie zapoczątkować tradycję wyścigu smoczych łodzi. Samo święto na pamiątkę Qu Yuana nazywa się czasem także Dniem Poety. Tradycja miała ewoluować latami – zaczęło się od skromnej rocznicy śmierci, a skończyło na święcie narodowym. Badacze podają także inne, według nich bardziej prawdopodobnie, wersje powstania Duanwu. Twierdzą, że święto było pierwotnie obchodami ku czci jednego ze Smoczych Króli. By się przebudził i przyniósł deszcz, składano mu ofiary właśnie do rzeki, co mogło dać początek składaniu zongzi do wody, a także ozdabianiu łodzi motywem smoka. Do dzisiaj przed rozpoczęciem wyścigu smokowi wyrzeźbionemu na dziobie łodzi maluje się oczy. Jak mówią Chińczycy, ma to „przywrócić go do życia”.



Ozdobione smoczymi głowami barwne łodzie startują tego dnia w hucznych zawodach. Od lat 80. XX wieku konkursowe łodzie muszą mieć standardowe wymiary: mają one długość 12,4 m, szerokość 1,14m i ważą maksykalnie 250 kilogramów. Zawodnicy ścigają się na różnych dystansach: 250, 500, 1000 i 2000 metrów. Zawodników w łodzi jest dwudziestu dwóch: dwudziestu wioślarzy, jeden sternik siedzący z czerwoną chorągiewką przy smoczej głowie przy dziobie, a także bębniarz, który wybija rytm wiosłowaniu. Łodzie pędzą z prędkością dochodzącą do kilkunastu kilometrów na godzinę, a wioślarze wykonują nawet 100 pociągnięć wioseł na minutę!




Najpopularniejsze zawody smoczych łodzi odbywające się w Chinach to: The Hong Kong Dragon Boat Festival w Hongkongu, Yueyang International Dragon Boat Festival na rzece Miluo w prowincji Hunan, Guizhou Dragon Canoe Festival of the Miao Ethnic People w prowincji Guizhou Province oraz Hangzhou Dragon Boat Festival w parku narodowym Xixi w prowincji Zhejiang. Regaty, jak i obchody całego święta Smoczych Łodzi odbywają się także w innych miejscach na świecie: w Malezji, Wietnamie, Singapurze czy na Tajwanie, ale także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w różnych miastach w Polsce. Wyścigi smoczych łodzi w naszym kraju sięgają roku 1997, kiedy to pierwsze zawody międzynarodowe odbyły się w Gdańsku.



Do rzek z tej okazji wrzuca się tradycyjnie także małe pierożki zongzi. Mówi się, że mają być one pożywieniem dla duszy Qu Yuana. Przede wszystkim obdarowuje się jednak nimi najbliższych, a także swoich szefów oraz partnerów biznesowych. Tradycja mówi, że powinny być one wykonane własnoręcznie, ale dzisiaj można dostać całą ich gamę w sklepach i w supermarketach. Zongzi to stożkowate zbitki kleistego ryżu, zawinięte w liście bambusa, trzciny lub bananowca. Są one następnie gotowane na parze lub w wodzie. Nadzieniem może być praktycznie wszystko: wieprzowina, krewetki, grzyby, orzeszki, czerwona fasola. Coraz popularniejsze jest także dodawanie do nich roślin leczniczych. Z nimi związana jest także pewne część tradycji festiwalu Duanwu. Święto obchodzone jest na początku lata, kiedy ryzyko zachorowań jest większe. Dlatego podczas festiwalu pije się tradycyjne wino z realgarem, które wedle miejscowych wierzeń ma właściwości prozdrowodne. Sprząta się również mieszkania, na drzwiach zaś wiesza się gałązki bylicy pospolitej oraz kalamusa – roślin leczniczych, które mają przynosić zdrowie i szczęście, a także odstraszać złe duchy. Dzieciom przygotowuje się małe talizmany – w kawałek materiału zaszywa się różne zioła i wiesza się na szyi. Popularne są wówczas również ziołowe kąpiele. Nawet woda w studni tego dnia jest magiczna. Wierzy się, że energia yin i yang osiąga wówczas swój szczyt. Dlatego na przykład możliwe jest, by jajko stanęło na swym czubku zupełnie się nie chwiejąc. Próby postawienia tak jajka są popularną zabawą wśród dzieci w trakcie festiwalu.



Mimo że święto obchodzi się już od ponad dwóch tysięcy lat, świętem narodowym w Chińskiej Republice Ludowej stało się dopiero w 2008 roku. Rok później obchody Święta Smoczych Łodzi zostały wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj święto jest trzydniową przerwą od pracy, co Chińczycy lubią wykorzystywać na wakacje – będzie to zatem wyjątkowo zatłoczony okres na plażach i w hotelach. W najbliższych latach święto Duanwu wypada: w 2017 – 30 maja, w 2018 – 18 czerwca, w 2019 – 7 czerwca, w 2020 – 25 czerwca, a w 2021 – 14 czerwca.
Data Publikacji: 26.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rzymska kuchnia, czyli co zjeść w Rzymie, by skosztować lokalnego klimatuNiewątpliwie kuchnia jest dla mieszkańców Rzymu elementem tożsamym z ich osobowością. Rzymianie i biesiada to jedność. Idealnie przylegające do siebie elementy. I nie chodzi tu o wielkie eleganckie przyjęcia. Przeciwnie! Rzymianin celebruje zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem, każdy moment dnia. Rozsmakowuje się w porannym cappuccino, przy którym nie może zabraknąć tradycyjnego cornetto, czyli rogalika; na szybki obiad z uciechą zjada na stojąco kawałek cudownie chrupiącej pizzy serwowanej w piekarniach i w charakterystycznych punktach sprzedaży „pizzy na metry” prosto z pieca; zatrzymuje się po pracy na małe aperitivo, które zwykle stanowi lampka wina i kilka taralli czy orzeszków ziemnych, i z utęsknieniem wyczekuje wieczoru, bo wtedy można rozsiąść się na dobre. Odetchnąć i cieszyć się życiem. Bo pyszne, proste, zdrowe jedzenie to dla nich życie.
krajobraz kierunku
Kalendarz Adventurystyczny Rainbow – odkrywaj podróżnicze okazje przez cały grudzień!Świąteczny klimat czai się wszędzie – już w listopadzie bombardują nas „Last Christmas” i półki pełne czekoladowych mikołajów. Jednak prawdziwa eksplozja gwiazdkowej aury pojawia się, gdy kalendarz wskazuje grudzień. Rozpoczyna się gorączka świątecznych przygotowań – zapraszania gości, kupowania prezentów i robienia innych zakupów. Grudzień to czas celebracji, podsumowań i… absolutnego wyczerpania. Dlatego Rainbow stworzyło coś wyjątkowego – Kalendarz Adventurystyczny, który zmienia świąteczne odliczanie w prawdziwie energetyzującą podróżniczą przygodę. Codziennie odkrywasz coś nowego, a każda okazja zbliża Cię do wymarzonego wyjazdu. W końcu po intensywnym grudniu trzeba będzie naładować baterie, a gdzie zrobić to lepiej niż na wakacjach?
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!