Jeśli jednak właśnie tego oczekujesz od swoich wymarzonych wakacji, to w tym roku wybierz Bałkany. Są zdecydowanie mniej oblegane przez turystów i dużo tańsze, a jednocześnie równie fascynujące. Państwa bałkańskie to:
•
Albania
• Bośnia-Hercegowina
•
Bułgaria
•
Czarnogóra
•
Grecja
• Kosowo
• Macedonia
• Serbia
•
Chorwacja
• Rumunia
• Słowenia
Każde z nich ma do zaoferowania bardzo wiele, różnią się między sobą, ale też mają wiele cech wspólnych. Powodów, by pokochać Bałkany jest całe mnóstwo, poniżej przedstawiamy zaledwie kilka z nich:
1. Fascynująca historia
Zacznijmy od rzeczy oczywistej: antyczna Grecja uważana jest za kolebkę demokracji i całej zachodniej cywilizacji. Jeśli uwielbiasz historię starożytną, to Grecja sprawi, że będziesz w raju. Jest tam mnóstwo antycznych ruin, w tym zapierający dech w piersiach Akropol w Atenach. Być może uważasz, że to zabytek jak każdy inny, ale gdy staniesz u stóp wzgórza, to od razu pojmiesz jego ogrom i fascynację, jaką wzbudza u ludzi na całym świecie. Inne ciekawe miejsca warte zobaczenia to Wyrocznia delficka i pałac w Knossos na Krecie. Tak naprawdę cała Grecja to unikatowy w skali światowej zabytek.
Jednakże pozostałe państwa bałkańskie także mogą pochwalić się niesamowitą i złożoną historią. Na przestrzeni wieków Półwysep Bałkański znajdował się pod władaniem wielkich mocarstw, między innymi Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyńskiego czy Imperium Osmańskiego. Każda z tych epok zostawiła tu wyraźny ślad w architekturze i kulturze.
Ubiegły wiek był czasem niezwykle trudnym w bogatej historii Bałkanów, a ślady po wojnach domowych targających tym regionem są nadal gdzieniegdzie widoczne. Znając historię rozpadu Jugosławii i konfliktów zbrojnych w Bośni i Hercegowinie, tym bardziej docenisz jak daleką drogę te państwa przeszły w tak krótkim czasie. Podróżując przez państwa Byłej Jugosławii będziesz mógł podziwiać nie tylko wspaniałe zabytki, ale również będziesz świadkiem niewiarygodnej przemiany gospodarczej. To naprawdę niesamowite doświadczenie.
2. Pyszna kuchnia
Całe Bałkany słyną z pysznej i niedrogiej kuchni, opartej na świeżych lokalnych produktach. Znajdziesz tam przeróżne rodzaje mięsa z grilla, wspaniały chleb, domowej produkcji sery, faszerowane warzywa i ciekawe słodkości. Jeśli chodzi o jedzenie na Bałkanach, to zawsze sprawdza się jedna zasada: szukaj małych, rodzinnych knajpek, w których gotuje właściciel i gdzie stołują się lokalsi. Masz wówczas gwarancję niebiańskiej uczty i wspaniałej, gościnnej atmosfery.
W Grecji z pewnością oszołomi Cię różnorodność dań: proste sałatki, souvlaki, jagnięce kotleciki, smażony ser halloumi, grillowana ośmiornica, a na deser niesamowita chałwa i bakława. Warto stamtąd przywieźć butelkę lub dwie wspaniałej oliwy, która nie ma sobie równych. Albania słynie ze wspaniałych dań z jagnięciny oraz cudownych owoców morza. Punkt obowiązkowy w Bułgarii to tarator – chłodnik na bazie jogurtu z ogórkami, doprawiony sporą ilością czosnku i koperku. Prawie każde z państw bałkańskich ma także swoją narodową wersję ajvaru, czyli aromatycznej pasty z pieczonej papryki.
3. Oszałamiająca przyroda
Bałkany są świetnym wyborem dla osób lubiących naturę i aktywny wypoczynek. Region Półwyspu Bałkańskiego obfituje w różnorodne krajobrazy, od majestatycznych gór, po piękne jeziora i rwące rzeki. Wspaniała linia brzegowa Morza Adriatyckiego to rozległe plaże, dające możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Możesz wybrać się na spływ kajakiem w Albanii, możesz wspinać się po górach w Macedonii, zdobywać jaskinie w Chorwacji. Możliwości jest takie wiele, że nie sposób je opisać.
Zapierające dech w piersi nadmorskie krajobrazy, urwiste pasma górskie, żyzne doliny poprzecinane rzekami i malownicze wioski przycupnięte na zboczach zielonych wzgórz – to wszystko i znacznie więcej znajdziesz na Bałkanach. Wspaniały czas spędzą tu zarówno turyści szukający spokoju i relaksu na plaży, jak i miłośnicy przygód. Żeglowanie po greckich i chorwackich wyspach lub spływ w dół rzeki Tary, przez najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanionów. Przeprawa rowerowa przez Galiczicę – pasmo górskie na granicy Macedonii i Albanii albo piesze wędrówki w okolicach podniebnego klasztoru Treskavec. A zimą koniecznie szusowanie po świetnie przygotowanych trasach w Czarnogórze i Słowenii. I wiele innych atrakcji na każdą kieszeń.
4. Wspaniały klimat
Zasadniczo pogoda na Bałkanach jest wspaniała przez cały rok. Oczywiście występują pewne różnice w temperaturach i ilości opadów pomiędzy poszczególnymi krajami, ponieważ to duży i górzysty półwysep. Klimat w jego północnej i centralnej części jest chłodniejszy, a zimy bywają srogie, stwarzając idealne warunki dla narciarzy. Jednakże przez pozostałą część roku temperatury są przyjemne i sprzyjają wypoczynkowi. W regionach południowych występuje klimat śródziemnomorski, z łagodną zimą i gorącym, suchym latem. Jeśli marzysz o urlopie na plaży, to całe wybrzeże Półwyspu Bałkańskiego oraz liczne wyspy na Morzu Adriatyckim i Śródziemnym, będą dla Ciebie idealnym wyborem. Miejsca takie jak greckie
Santorini i Kreta, albańskie Ksamil czy Petrovac w Czarnogórze sprawią, że zapomnisz o Seszelach i Karaibach. Szkoda, że tak niewielu polskich turystów wie, że w tak niewielkiej odległości od domu czekają na nich prawdziwie rajskie warunki.
5. Wspaniałe miasta
Sofia, Split, Zagrzeb, Ateny, Sarajewo, Belgrad, Tirana, Piran to tylko niektóre z przepięknych i fascynujących miast Półwyspu Bałkańskiego. W każdym z państw bałkańskich znajdziecie miasta z bogatą historią i niezwykłą architekturą. Trudno jest wymienić i opisać wszystkie. Stolica Albanii – Tirana – w niezwykły sposób łączy przeszłość z teraźniejszością: ślady niedawnych konfliktów zbrojnych, niszczejące budowle z czasów komunistycznych i nowoczesna architektura dająca nadzieję na przyszłość. Na uwagę zasługuje malowniczy Mostar w południowo-zachodniej Bośni i Hercegowinie, gdzie znajduje się XVI-wieczny kamienny Stary Most, wpisany w 2005 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Bułgarska stolica – Sofia – wita zwiedzających oszałamiającą średniowieczną architekturą, wąskimi uliczkami, przy których stoją tajemnicze klasztory i kościoły. Niezwykle eklektyczne Skopje w Macedonii również zachwyca swoją unikatową architekturą.
Powodów, by zakochać się w Bałkanach jest znacznie więcej, ale najlepiej będzie, gdy sami się o tym przekonacie. Jeśli weźmiemy pod uwagę całą różnorodność tego regionu, przyjemny klimat, przyjaźnie nastawionych mieszkańców i dodamy niewielką odległość od Polski oraz przystępne ceny, to otrzymamy idealny kierunek na kolejne wakacje.