Chichen Itza

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów położone na półwyspie Jukatan. Założone około 1500 lat temu wciąż robi ogromne wrażenie pozostałościami po świetnie prosperującej aglomeracji. To dawne miasto zadziwia precyzyjną architekturą opartej na wszechstronnej wiedzy inżynieryjnej i astronomicznej. Odkryte zostało dopiero w 1924 roku w gęstej dżungli niemalże całkowicie pochłonięte przez naturę. W 1988 roku Chichen Itza zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chichen Itza – prekolumbijska cywilizacja

Chichen Itza to jeden z najczęstszych kierunków wycieczek podczas wakacji w Meksyku. W mieście znajduje się około 50 świątyń i innych budynków, które zbudowane zostały głównie z kamienia. Mimo, iż są to ruiny, to wciąż pozostają niezwykle piękne i dobitnie wskazują na, że cywilizacja majańska była dobrze rozwinięta. Świadczyć o tym mogą obiekty takie jak obserwatorium astronomiczne.

To także okazja, aby bliżej przyjrzeć się niesamowitej sztuce Majów oraz przekonać się, że podstawą tej cywilizacji była rozwinięta mitologia i głęboka wiara w bogów, na co wskazuje liczba postawionych w Chichen Itza świątyń. W czasach powstania miasta istniejące na tym terenie ludy konkurowały między sobą o ziemię i władzę, co sprawiało, że pozostawały w ciągłym konflikcie. Tak rozwinął się kult wojny, który aktualnie dostrzec można przez obecność w tym mieście świątyń poświęconym wojownikom oraz zdobieniach na świątyniach przedstawiającym bogów wojny.

Najważniejsze atrakcje Chichen Itza

Najważniejszą atrakcją i najcenniejszym zabytkiem miasta Majów jest Świątynia Kukulkana, która ma formę piramidy, ale różni się od piramid egipskich ściętym wierzchołkiem. Ma 365 schodów, które symbolizują liczbę dni w roku. Cała konstrukcja, jak większość budowli, ściśle nawiązuje do kalendarza majów. W środku Świątyni Kukulkana znajduje się druga piramida.

Będąc w Chichen Itza warto też zobaczyć obserwatorium astronomiczne El Caracol, Świątynię Wojownika oraz Tzompantli, czyli więzienie, którego wnętrze udekorowane jest czaszkami.

W północnej części kompleksu znajduje się Święta Studnia, w której składano ofiary z ludzi, oddając cześć bogu deszczu. W pobliżu jest więcej podobnych cenotes wypełnionych krystalicznie czystą wodą, w których można zażywać orzeźwiających kąpieli.

Chichen Itza – zwiedzanie

Na zwiedzanie Chichen Itza najlepiej wybrać się z samego rana (około 8), co pozwoli uniknąć największych tłumów i upału. W ten sposób zaobserwujesz zmieniający się pod wpływem słońca cień rzucany przez piramidę Kukulkana. Ze względu na wysokie temperatury należy zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z filtrem oraz zapas wody. Wystarczy wybrać się z nami na wycieczkę fakultatywną w Meksyku, aby zobaczyć wszystkie, najważniejsze punkty.

mapka

Pokaż na mapie