Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?

Goa to najsłynniejszy region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!

Goa – kawałek Portugalii w Indiach

Goa jest najmniejszym stan Indii (3702 km² powierzchni), znajduje się w zachodniej części subkontynentu indyjskiego, nad Morzem Arabskim, kilkaset kilometrów na południe od Mumbaju. Jego stolicą jest Panaji (dawne Panjim), największym miastem natomiast Vasco da Gama.

W 1510 roku Goa zostało zaatakowane przez Portugalczyków, którym udało się odsunąć od władzy panującego tam muzułmańskiego króla Yusufa Adil Khana. Stare Goa było pierwszą portugalską zdobyczą terytorialną w Azji i ostatecznie stało się stolicą całego azjatyckiego imperium kraju. Goa prosperowało znakomicie do końca XVI w., jednak później nastąpił jego powolny upadek spowodowany epidemiami oraz atakami Holendrów od strony wody i Marathów od strony lądu. Kiedy Indie stały się niepodległym państwem (w 1947 r.), władze żądały od Portugalczyków zrzeczenia się Goa, ci jednak byli temu niechętni. Ostatecznie w 1961 r. wojska indyjskie siłą zajęły Goa i wyparły stamtąd Europejczyków. Goa stało się osobnym stanem w 1987 r.

Wieki portugalskiego panowania spowodowały, że Goa jest unikatowa kulturowo i znacznie różni się od reszty kraju. Widać to chociażby w dużej liczbie mieszkających tu katolików czy kościołów zdobiących tutejsze miasteczka.

Do niezwykłości kulturowej przyczynia się też fakt, że oprócz chrześcijan znajdziemy tu wyznawców hinduizmu, muzułmanów, dźinistów i sikhów. Wpływy portugalskie są do dziś widoczne w imionach i nazwiskach mieszkańców Goa. Kiedyś językiem Vasco da Gamy posługiwały się elity i pracownicy administracji, dziś jednak w użyciu jest język konkani.

Wybierasz się do Indii? Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

Indie – ciekawostki o kraju. Co warto wiedzieć?

Kiedy jechać do Indii? Klimat i pogoda panujące w tym kraju

Atrakcje Indii – przewodnik po najciekawszych miejscach

Pogoda na Goa – kiedy najlepiej jechać

Goa znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, jest więc tu gorąco przez cały rok. Możemy wyróżnić dwie pory roku – słoneczną, trwającą od połowy października do połowy maja i deszczową, spowodowaną przez monsun, trwającą od połowy maja do połowy października. Najgoręcej jest w okresie bezpośrednio przed i po monsunie – wówczas temperatury dochodzą nawet do 35-36°C.

Średnie temperatury w wiosce Dabolim na wybrzeżu wynoszą 31-32°C w dzień i 20-23°C w nocy od października do marca, 33°C w dzień i 26°C w nocy w kwietniu i maju oraz 28-30°C w dzień i 23-24°C w nocy od czerwca do września. W styczniu, lutym, marcu i kwietniu nie pada praktycznie wcale i jest najwięcej dni słonecznych. Najbardziej intensywne opady przypadają na miesiące letnie. Najwięcej pada w lipcu, wówczas notuje się średnio 995 mm deszczu (27 dni deszczowych).

Temperatura morza jest odpowiednia do kąpieli przez cały rok i wynosi ok. 28-29°C.

Najlepszą porą na urlop na Goa jest styczeń i luty – jest wówczas gorąco, słonecznie i bezdeszczowo.  Na pewno należy zaś unikać miesięcy letnich, kiedy to w regionie trwa sezon monsunowy.

Najciekawsze atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na Goa

Goa jest pełne ciekawych miejsc do zobaczenia. Niegdyś miejsce to masowo odwiedzali hipisi. Dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów Indii, przyciągającym choćby fanów sportów wodnych. Poniżej przeczytacie o najciekawszych atrakcjach regionu.

Park Narodowy Anshi

Park Narodowy Anshi znajduje się na obszarze pasma górskiego Ghaty Zachodnie. Na jego terenie rośnie bujny las deszczowy. Możemy tu spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, np. dzioborożca wielkiego, gębala cejlońskiego, kanię bramińską czy wężojada czubatego. Park zamieszkują też ssaki, m.in.: słonie, tygrysy, pantery, wargacze, makaki indyjskie i sambary jednobarwne oraz gady m.in.: kobry królewskie, pytony tygrysie czy żmije łańcuszkowe.

Plaże Goa

Goa to około 105 km linii brzegowej, a na niej mnóstwo najróżniejszych typów plaż – od długich i szerokich łach miękkiego piaseczku do mniejszych w kameralnych zatoczkach. Nic dziwnego, że Goa stało się popularnym kierunkiem urlopowym już w czasach kolonialnych. Do najlepszych plaż w północnej części stanu należą Anjuna, Morjim, Calangute, Candolim, Baga, Vagator i Mandrem, na południu zaś wyróżniają się Palolem, Colva, Agonda, Patnem i Rajbag.

Park wodny Splashdown Waterpark

Splashdown Waterpark to z pewnością najlepszy park wodny Goa. Na głodnych wrażeń turystów (i tych większych i tych mniejszych) czeka tu pięć basenów i mnóstwo zjeżdżalni o najróżniejszych kształtach – są spirale, tuby, bumerangi, a nawet tyrolka! Splashdown Waterpark to znakomity pomysł na spędzenie niezapomnianego, pełnego zabawy czasu z dziećmi, a także orzeźwienie się nieco po indyjskich upałach.

Plantacje przypraw

Goa słynie z przypraw. Już w czasach kolonialnych ten region stał się światowym centrum handlu przyprawami – eksportowano stąd towary m.in. do Portugalii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Do dziś znajdziemy na Goa wiele tradycyjnych plantacji, gdzie oprócz przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, cynamon, czarny pieprz, kardamon, czy goździki, uprawia się również orzechy areka, nerkowce, kokosy i owoce tropikalne.

Najbardziej znane goańskie plantacje to: Savoi Spice Plantation, Tropical Spice Plantation czy Sahakari Spice Farm.

Wodospad Dursarghar

Będąc na Goa warto zobaczyć mierzący 310 metrów wodospad Dursarghar - jeden z najwyższych wodospadów Indii. Znajdziemy go w Parku Narodowym Mollem, 60 km od Panaji, na granicy między stanami Goa i Karnataka. Jego nazwa oznacza "morze mleka" – w istocie licząca cztery progi kaskada przypomina nieco strumienie mleka spływające ze skały.

Przeczytaj także:

Smakujemy Indie – 5 potraw, które warto spróbować w Indiach

Taj Mahal – ciekawostki, o których większość osób nie ma pojęcia

Pamiątki z Indii. Co warto przywieźć?

Goa to nie tylko plaże i pite na nich drinki z palemką czy też wspaniała przyroda. To także miejsce, gdzie znajdziemy mnóstwo zabytków.

Panaji

Liczące 65 tys. mieszkańców Panaji pełni rolę stolicy Goa.  Do największych tutejszych atrakcji należy z pewnością Kościół Niepokalanego Poczęcia, zbudowany w stylu barokowym w 1541 r. Fasada kościoła jest pomalowana na biało, prowadzą zaś do niej charakterystyczne zygzakowate schody.

Podczas wizyty w mieście warto zajrzeć również do uroczej dzielnicy łacińskiej Fontainhas i Sao Tome. Znajdziemy tu eleganckie murowane domy z ozdobnymi oknami, kameralne kawiarnie i malownicze uliczki, bardziej charakterystyczne dla europejskich miasteczek niż tych indyjskich.

Stare Goa

Stare Goa to licząca 5 tys. mieszkańców miejscowość nad rzeką Mandovi, słynąca z obiektów sakralnych, z których kilka wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych tutejszych atrakcji jest zbudowana w 1594 r. w stylu barokowym Bazylika Bom Jesus. W tym najstarszym kościele Goa znajdziemy m.in. szczątki św. Franciszka Ksawerego (przyjaciela św. Ignacego Loyoli i współzałożyciela zakonu jezuitów), przepiękne mozaiki podłogowe i oszałamiające pozłacane ołtarze.

Inną świątynią, którą warto odwiedzić, jest Katedra Se – największy, wciąż działający kościół w Azji, na co dzień siedziba arcybiskupa Goa. Tu na uwagę zasługują drewniane rzeźby, mozaiki podłogowe i imponująca ilość obrazów.

Będąc w Starym Goa, można zobaczyć również ruiny kościoła św. Augustyna, kościół św. Kajetana i Muzeum Archeologiczne.

Portugalskie forty

Goa jest pełne fortów zbudowanych jeszcze za czasów Portugalczyków. Do najciekawszych należy na pewno Fort Aguada, zlokalizowany 18 km od Panaji, u ujścia rzeki Mandovi do Morza Arabskiego. Budowla powstała w 1612 r. do ochrony wybrzeża przed Holendrami, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest czteropiętrowa latarnia morska, stanowiąca doskonałą miejscówkę do podziwiania zachodów słońca.

Innym fortem wartym odwiedzenia jest Chapora, znajdujący się 10 km od Mapusy. Pierwsze fortyfikacje w okolicy powstały za sprawą muzułmańskiego władcy Adil Shaha, zaś te istniejące dziś stworzyli w 1717 r. Portugalczycy. Ze szczytu budowli rozpościera się przepiękny widok na plażę Vagator, Morze Arabskie i rzekę Chapora.

Data Publikacji: 28.02.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.