Jaką walutą płacić w Turcji?

Turcja to niezwykły kraj z mnóstwem ciekawych zabytków, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Jej atuty jako wakacyjnej destynacji to również fantastyczna kuchnia, dziesiątki atrakcji związanych z aktywnymi formami wypoczynku, sympatyczni, otwarci ludzie i intrygująca, orientalna kultura. Dowiedz się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na wakacje w Turcji.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Obowiązującą walutą są tureckie Liry (TRY); 1 lira dzieli się na 100 kuruszy.

Wyjeżdżając, warto zabrać ze sobą liry, jeśli jednak będziemy mieli problemy z ich kupnem, można wziąć euro, amerykańskie dolary lub brytyjskie funty. Pieniądze można wymienić na każdym kroku – w bankach, kantorach wymiany walut i na poczcie (PTT).

Bankomaty są dostępne w większości turystycznych miejscowości i używając kart VISA czy Mastercard, bez problemu można wypłacić z nich lokalną walutę.

Deptak w jednym z miast Turcji

Warto przeczytać też:

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Lira turecka - narodowa waluta Turcji

Jak wspominaliśmy na wstępie, oficjalną walutą w Turcji jest lira, będąca współczesnym potomkiem starożytnej rzymskiej miary wagi – libry. W Turcji została wprowadzona w 1844 r., zastępując kurusze, które z głównej jednostki rozliczeń stały się 1/100 nowej waluty.

Turecka lira

Dziś w obiegu znajdziemy monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 i 5 lir. Wśród banknotów mamy: brązowe i fioletowe 5 lir, czerwone 10 lir, zielone 20 lir, pomarańczowe 50 lir, niebieskie 100 lir i różowe 200 lir. Co ciekawe awers każdego z banknotów zdobi wizerunek pierwszego prezydenta niepodległej Turcji Mustafy Kemala Atatürka.

Obecnie (styczeń 2024) kurs liry tureckiej prezentuje się następująco:

1 TRY = 0,13 PLN

1 PLN = 7,47 TRY

1 USD = 29,79 TRY

1 EUR = 32,59 TRY

W Turcji można płacić w euro lub dolarami

W wielu miejscach w Turcji, np. na turystycznych straganach i bazarach, bez problemu można płacić euro lub w dolarach amerykańskich. Bardziej opłaca się jednak płacić w lirach, a poza tym sprzedawcy często wydają resztę w miejscowej walucie (niekoniecznie po prawidłowym kursie). 

Euro czy dolary można wydać też w hotelach, sklepach i restauracjach w dużych turystycznych kurortach.

Stoisko na bazarze w Turcji

Przeczytaj także:

Czym zaskoczy Cię Stambuł? Najważniejsze atrakcje dawnej stolicy Turcji

Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Kuchnia turecka! Jakich, tureckich przysmaków trzeba spróbować?

Inne waluty preferowane w Turcji

Można też do Turcji wziąć funty brytyjskie. Płatność nimi na miejscu nie jest raczej możliwa, ale bez problemu możemy wymienić walutę w kantorze.

Czym płacić w Turcji? Kartą czy gotówką?

W Turcji bez problemu można płacić kartą. Ta forma płatności jest bardzo popularna, ale w małych, lokalnych sklepikach i na turystycznych straganach preferowana jest jednak gotówka (bywa, że sprzedawcy nie mają terminali płatniczych).

Data Publikacji: 10.02.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne!Ledwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.
krajobraz kierunku
Jak skutecznie chronić się przed intensywnym słońcem podczas wakacji?Wakacje w egzotycznych krajach to marzenie wielu z nas. Słońce, błękitne niebo i piękne plaże są idealnym tłem dla relaksu i wypoczynku. Jednak intensywne promieniowanie słoneczne może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie chronić się przed słońcem i w pełni cieszyć się wakacjami.
krajobraz kierunku
Czym jest Pakiet Odlotowy? Jakie usługi zyskujesz kupując LATO 2024? Jak korzystać z benefitów?Wyobraź sobie idealny początek Twojej podróży, już od samego wyjścia z domu, gdzie wszystko jest zaplanowane dla Twojej wygody. Z Pakietem Odlotowym, częścią naszej ekscytującej promocji Second Minute, Twój wymarzony start wakacji stanie się rzeczywistością! Zarezerwuj z nami LATO 2024 i ciesz się wyjątkowymi usługami, które znacząco podniosą komfort Twojej podróży w wymarzonym kierunku.
krajobraz kierunku
Top 5 najlepszych hoteli w Turcji! Turcja od wielu lat kusi turystów swoimi wspaniałymi krajobrazami, zabytkami i oczywiście wspaniałą linią brzegową. Jeśli szukasz wypoczynku na piaszczystej plaży i relaksu w krystalicznie czystych wodach Morza Środziemnego! Zapraszamy na wspaniałe wakacje z Rainbow. W poniższym zestawieniu znajdziesz 5 najchętniej wybieranych hoteli o wysokim standardzie!