Obowiązującą walutą są tureckie Liry (TRY); 1 lira dzieli się na 100 kuruszy.
Wyjeżdżając, warto zabrać ze sobą liry, jeśli jednak będziemy mieli problemy z ich kupnem, można wziąć euro, amerykańskie dolary lub brytyjskie funty. Pieniądze można wymienić na każdym kroku – w bankach, kantorach wymiany walut i na poczcie (PTT).
Bankomaty są dostępne w większości turystycznych miejscowości i używając kart VISA czy Mastercard, bez problemu można wypłacić z nich lokalną walutę.
Warto przeczytać też:
Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?
Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji
Jak wspominaliśmy na wstępie, oficjalną walutą w Turcji jest lira, będąca współczesnym potomkiem starożytnej rzymskiej miary wagi – libry. W Turcji została wprowadzona w 1844 r., zastępując kurusze, które z głównej jednostki rozliczeń stały się 1/100 nowej waluty.
Dziś w obiegu znajdziemy monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 i 5 lir. Wśród banknotów mamy: brązowe i fioletowe 5 lir, czerwone 10 lir, zielone 20 lir, pomarańczowe 50 lir, niebieskie 100 lir i różowe 200 lir. Co ciekawe awers każdego z banknotów zdobi wizerunek pierwszego prezydenta niepodległej Turcji Mustafy Kemala Atatürka.
Obecnie (styczeń 2024) kurs liry tureckiej prezentuje się następująco:
1 TRY = 0,13 PLN
1 PLN = 7,47 TRY
1 USD = 29,79 TRY
1 EUR = 32,59 TRY
W wielu miejscach w Turcji, np. na turystycznych straganach i bazarach, bez problemu można płacić euro lub w dolarach amerykańskich. Bardziej opłaca się jednak płacić w lirach, a poza tym sprzedawcy często wydają resztę w miejscowej walucie (niekoniecznie po prawidłowym kursie).
Euro czy dolary można wydać też w hotelach, sklepach i restauracjach w dużych turystycznych kurortach.
Przeczytaj także:
Czym zaskoczy Cię Stambuł? Najważniejsze atrakcje dawnej stolicy Turcji
Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą
Kuchnia turecka! Jakich, tureckich przysmaków trzeba spróbować?
Można też do Turcji wziąć funty brytyjskie. Płatność nimi na miejscu nie jest raczej możliwa, ale bez problemu możemy wymienić walutę w kantorze.
W Turcji bez problemu można płacić kartą. Ta forma płatności jest bardzo popularna, ale w małych, lokalnych sklepikach i na turystycznych straganach preferowana jest jednak gotówka (bywa, że sprzedawcy nie mają terminali płatniczych).