Jaką walutą płacić w Turcji?

Turcja to niezwykły kraj z mnóstwem ciekawych zabytków, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Jej atuty jako wakacyjnej destynacji to również fantastyczna kuchnia, dziesiątki atrakcji związanych z aktywnymi formami wypoczynku, sympatyczni, otwarci ludzie i intrygująca, orientalna kultura. Dowiedz się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na wakacje w Turcji.

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Obowiązującą walutą są tureckie Liry (TRY); 1 lira dzieli się na 100 kuruszy.

Wyjeżdżając, warto zabrać ze sobą liry, jeśli jednak będziemy mieli problemy z ich kupnem, można wziąć euro, amerykańskie dolary lub brytyjskie funty. Pieniądze można wymienić na każdym kroku – w bankach, kantorach wymiany walut i na poczcie (PTT).

Bankomaty są dostępne w większości turystycznych miejscowości i używając kart VISA czy Mastercard, bez problemu można wypłacić z nich lokalną walutę.

Deptak w jednym z miast Turcji

Warto przeczytać też:

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Lira turecka - narodowa waluta Turcji

Jak wspominaliśmy na wstępie, oficjalną walutą w Turcji jest lira, będąca współczesnym potomkiem starożytnej rzymskiej miary wagi – libry. W Turcji została wprowadzona w 1844 r., zastępując kurusze, które z głównej jednostki rozliczeń stały się 1/100 nowej waluty.

Turecka lira

Dziś w obiegu znajdziemy monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 i 5 lir. Wśród banknotów mamy: brązowe i fioletowe 5 lir, czerwone 10 lir, zielone 20 lir, pomarańczowe 50 lir, niebieskie 100 lir i różowe 200 lir. Co ciekawe awers każdego z banknotów zdobi wizerunek pierwszego prezydenta niepodległej Turcji Mustafy Kemala Atatürka.

Obecnie (styczeń 2024) kurs liry tureckiej prezentuje się następująco:

1 TRY = 0,13 PLN

1 PLN = 7,47 TRY

1 USD = 29,79 TRY

1 EUR = 32,59 TRY

W Turcji można płacić w euro lub dolarami

W wielu miejscach w Turcji, np. na turystycznych straganach i bazarach, bez problemu można płacić euro lub w dolarach amerykańskich. Bardziej opłaca się jednak płacić w lirach, a poza tym sprzedawcy często wydają resztę w miejscowej walucie (niekoniecznie po prawidłowym kursie). 

Euro czy dolary można wydać też w hotelach, sklepach i restauracjach w dużych turystycznych kurortach.

Stoisko na bazarze w Turcji

Przeczytaj także:

Czym zaskoczy Cię Stambuł? Najważniejsze atrakcje dawnej stolicy Turcji

Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Kuchnia turecka! Jakich, tureckich przysmaków trzeba spróbować?

Inne waluty preferowane w Turcji

Można też do Turcji wziąć funty brytyjskie. Płatność nimi na miejscu nie jest raczej możliwa, ale bez problemu możemy wymienić walutę w kantorze.

Polecane wycieczki

Czym płacić w Turcji? Kartą czy gotówką?

W Turcji bez problemu można płacić kartą. Ta forma płatności jest bardzo popularna, ale w małych, lokalnych sklepikach i na turystycznych straganach preferowana jest jednak gotówka (bywa, że sprzedawcy nie mają terminali płatniczych).

Data Publikacji: 10.02.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.