< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Włochy: co warto wiedzieć przed podróżą?
Skrócony opis

Włochy: co warto wiedzieć przed podróżą?

Flaga

Włochy

Stolica:
Rzym
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
301 230 km2
Ludność:
60 788 140

Skrócony opis

Włochy - Informacje ogólne

Włochy to państwo położone w Europie południowej (301 230 km 2), zajmujące praktycznie całą powierzchnię Półwyspu Apenińskiego oraz dwie wyspy: Sycylię i Sardynię. Od północy Włochy graniczą z Austrią, Szwajcarią, Francją i Słowenią. Ponadto na terenie państwa znajdują się dwie enklawy: Watykan i San Marino. Od 25 marca 1957 r. Włochy są członkiem Unii Europejskiej. Włochy były jednym z pierwszych państw, gdzie rozwinęła się masowa turystyka. Najpierw przyjeżdżali tu artyści, by szkolić się u włoskich mistrzów, później ciekawi świata arystokraci z północnej Europy, dziś spotkamy tam zarówno miłośników historii, jak i amatorów beztroskiego plażowania.

Geografia

Geografia Włoch

Kształt Włoch jest często porównywany do buta z wysoką cholewką. Długi, wąski półwysep opływają wody morza Tyreńskiego, Jońskiego i Adriadyckiego. Północną naturalną barierą, jaka oddziela Włochy od reszty kontynentu są natomiast Alpy. Włochy to kraj wyżynny i górzysty. Najwyższym szczytem Włoch jest Bianco di Courmayeur (4748 m n.p.m.), położony w tym samym paśmie, co najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc. Przez całą długość półwyspu ciągnie się też niższy masyw górski – Apeniny, od którego wziął on swoją nazwę. Tereny nizinne koncentrują się jedynie na wybrzeżu. Największą niziną Włoch jest Nizina Padańska, leżąca w delcie Padu - najdłuższej rzeki we Włoszech. Mówiąc o sieci wodnej we Włoszech, koniecznie trzeba wymienić też jeziora: najbardziej znane jeziora alpejskie to Como, Garda, Iseo, Maggiore i Lugano, a także tektoniczne jezioro trazymeńskie i lagunowe: Varano i Lesina. Równie istotna jest pozakontynentalna część kraju, czyli wspomniane dwie wyspy: Sycylia i Sardynia. Sycylia podobnie jak cały Półwysep Apeniński to teren aktywny sejsmicznie – znajduje się tam największy aktywny wulkan Europy Etna. Sycylia znana jest także jako wyspa słońca – jest bowiem jeden z najcieplejszych regionów starego kontynentu. Sardynia to także bardzo ciepły region, choć nie aż tak upalny jak Sycylia. Wyspa słynie natomiast z piaszczystych plaż i charakterystycznego górzystego krajobrazu.

Klimat

Klimat Włoch

Zwiedzanie Włoch jest przyjemne przez cały rok – zimy są łagodne i wilgotne, a lata ciepłe i suche. W związku z tym, że terytorium kraju rozciąga się między 47 a 36 stopniem szerokości geograficznej, północ jest chłodniejsza niż reszta kraju. Średnia temperatura letnia w Mediolanie to 25°C, podczas gdy w Palermo termometry rzadko wskazują poniżej 30°C. W Alpach występuje zjawisko piętrowości klimatycznej. W niższych partiach panuje klimat umiarkowany i górski, na szczytach znajdują się nigdy nie topniejące lodowce.

Fauna i Flora

Fauna i flora we Włoszech

Praktycznie całe Włochy (wyjątek stanowią rejony alpejskie) porasta roślinność typowa dla basenu Morza Śródziemnego. Cyprysy, winorośle, drzewa oliwne, wawrzyn, rozmaryn to najbardziej charakterystyczne rośliny włoskiego krajobrazu. Dziko żyjące zwierzęta spotyka się głównie w górach. Alpy są siedliskiem niedźwiedzi, wilków i koziorożców. W Apeninach można natomiast spotkać dziki, sarny, jelenie i ptaki drapieżne. Im bardziej zurbanizowany teren, tym dziko żyjących zwierząt jest mniej. W lasach położonych na wybrzeżu żyją borsuki jeżozwierze i węże. Te ostatnie unikają jednak ludzi, więc szanse na ich spotkanie są bardzo małe. Najbardziej zagrożone gatunki roślin i zwierząt są chronione w rezerwatach i parkach narodowych.

Ludność

Ludność we Włoszech

Włochy nie są krajem zróżnicowanym etnicznie – Włosi stanowią ponad 90% społeczeństwa. Jednolity jest również język – praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju posługują się językiem urzędowym, czyli włoskim, wyróżnić można jedynie kilka regionalnych dialektów. Do niedawna największymi mniejszościami etnicznymi we Włoszech byli Sardyńczycy, Friulowie, Tyrolczycy i Albańczycy. Do Włoch emigruje też wielu mieszkańców krajów byłej Jugosławii i Europy Wschodniej.Turystyka we Włoszech

O tym, że kraj na Półwyspie Apenińskim jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Europie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać – liczby mówią same za siebie.

W 2016 roku aż 56 mln turystów odwiedziło Włochy, a według danych Narodowego Instytutu Statystycznego (Istituto Nazionale di Statistica), w hotelach i innych miejscach noclegowych zarejestrowało się 90,3 mln przybywających.

Rok później w 2017, po raz pierwszy liczba turystów zagranicznych przekroczyła liczbę turystów krajowych. Od stycznia do października, odsetek obcokrajowców odwiedzających Włochy wyniósł 50,3% – podaje Narodowa Agencja ds. turystyki (ENUIT). W hotelach z kolei zarejestrowało się 93,8 mln osób (dane za Narodowy Instytut Statystyczny). Z roku na rok, liczba osób odwiedzających Półwysep Apeniński rośnie.

W 2018 do Italii przybyło aż 212 mln obcokrajowców, z czego największą grupę stanowią Niemcy (53 mln), Amerykanie (14,5 mln) oraz Francuzi (14,2 mln). Niezmiennie od lat najchętniej odwiedzanym miejscem było wieczne miasto – Rzym. Odwiedziło je aż 29 mln osób. Podróżujący chętnie zwiedzają także słynącą z kanałów Wenecję i położoną u podnóża Alp stolicę Lombardii – Mediolan. Obydwa miasta w 2018 r. odwiedziła taka sama liczba turystów – 12,1 mln. Podróżujący chętnie odwiedzają również Florencję, leżącą w jednym z najbardziej malowniczych regionów Włoch – Toskanii. Narciarzy i miłośników sportów górskich przyciągają również włoskie Alpy (okolice Trydentu), a także malowniczy region w pobliżu największego i najczystszego jeziora Włoch – Garda. Latem, tłumy urlopowiczów udają się do nadmorskich kurortów – na Półwysep Gargano, do słonecznej Kalabrii, a także na Włoskie wyspy – Sycylię, Sardynię, Korsykę. Dużą popularnością cieszy się również wybrzeże Amalfi nad Morzem Tyrreńskim, a także znajdujący się tam urokliwy kurort, który jeszcze do niedawna był wioską rybacką – Positano. Doskonale rozwinięta turystyka we Włoszech generuje ogromne zyski, o czym świadczy fakt, że kraj plasuje się na siódmym miejscu na świecie pod względem przychodów z turystyki (dane Światowej Organizacji Turystyki UNWTO z 2016 roku).

Źródła:
https://www.istat.it/it/files//2019/07/infograficaIT.pdf
https://www.istat.it/en/archivio/205137
https://www.istat.it/en/archivio/224433
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Italy#cite_note-ISTAT0719-11
https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ilu-turystow-przyjechalo-do-wloch-w-2017-r/qkmhffj

Obyczaje

Włoskie obyczaje

Włosi słyną ze swojego niezwykle ekspresyjnego temperamentu. Mówią bardzo głośno, dużo gestykulują, a wieczorem bardzo chętnie spędzają czas w barach. Większość Włochów nie wyobraża sobie dnia bez kawy, zaczynając poranek od kremowego cappuccino i słodkiego ciastka. Wedle włoskiego zwyczaju cappuccino pija się jedynie przed południem (pijąc mleczną kawę po 12:00, od razu zdradzasz, że jesteś obcokrajowcem), później można się delektować jedynie mocnym espresso.
Włosi podobnie jak Francuzi bardzo cenią wspólne posiłki. Tu jedzenie jest jednak proste i nieskomplikowane – na typową włoską kolację składa się makaron, oliwa, pesto i dobre wino. Wieczorny posiłek potrafi trwać godzinami. Towarzyszą mu luźne pogawędki i dyskusje o polityce i futbolu. Właśnie na tym polega urok słynnego dolce vita. Sławny jest też włoski karnawał. Uliczne maskarady odbywają się praktycznie w każdym większym mieście, nie tylko w Wenecji. Bajecznie udekorowane wozy, tłumy ludzi w niecodziennych przebraniach, pokazy sztucznych ogni – warto wybrać się do Włoch tuż przed Wielkim Postem, aby doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze.Religia

Religia we Włoszech

87,6% ludności Włoch stanowią katolicy. Większość z nich nie uczestniczy jednak w cotygodniowych nabożeństwach. Druga pod względem wielkości religia to islam – praktykuje go 2,4% społeczeństwa - są to przede wszystkim imigranci z Albanii i Bliskiego Wchodu. Poza katolikami i muzułmanami we Włoszech funkcjonują wspólnoty protestanckie grekokatolickie, zielonoświątkowcy i świadkowie Jehowy.

Historia

Historia Włoch

Pierwsze ślady działalności człowieka na obecnym terytorium Włoch pochodzą z okresu paleolitu. Wówczas obszar ten zamieszkiwały dwa ludy: Ligurowie i Sykultowie. W starożytności na Półwysep Apeniński dotarli jeszcze Etruskowie, plemiona italskie i celtyckie (w tym Wolkowie, od których pochodzi polska nazwa kraju -Włochy) oraz Grecy, którzy osiedlali się przede wszystkim na Sycylii i w południowej części Półwyspu Apenińskiego.

W VI w. p.n.e. Rzymianie rozpoczęli proces jednoczenia ludów półwyspu, co ostatecznie udało im się osiągnąć w III w. p.n.e. Następnie wraz z podbojami terytorialnymi kultura starożytnego Rzymu rozprzestrzeniła się w całym basenie Morza Śródziemnego i Europie Zachodniej. Imperium upadło jednak w 476 r. n.e. w efekcie najazdów barbarzyńskich. Przez kolejne kilka wieków o panowanie na półwyspie rywalizowali Longobardowie, Bizantyjczycy i Frankowie. W polityce aktywnie uczestniczyli też rezydujący w Watykanie papieże i niezależne republiki kupieckie (Wenecja<, florencja,="" siena,="" genua),="" które="" choć="" były="" spójne="" pod="" względem="" językowym="" i="" kulturowym,="" toczyły="" ze="" sobą="" nieustanne="" wojny.="" xvi="" w.="" to="" czas="" gwałtownego="" rozkwitu="" kultury="" włoskiej="" (renesans),="" która="" stała="" się="" źródłem="" inspiracji="" dla="" niemal="" wszystkich="" krajów="" europejskich.="">

Do zjednoczenia kraju w bliskim do obecnego kształcie doszło dopiero w 1861 r. Włochy stały się wówczas niezależnym królestwem o zapędach kolonialnych. W 1890 r. pierwszą zamorską kolonię włoską utworzono na terenie Erytrei, a następnie w Somalii i Libii. W latach 30. XX w. faszystowskie już Włochy zajęły natomiast Etiopię i Albanię. Na skutek klęski Państw Osi w II Wojnie Światowej wszystkie kolonie zostały jednak utracone.

Począwszy od 1947 r. Włochy są republiką konstytucyjną. Kraj bardzo szybko podźwignął się po zniszczeniach II wojny światowej. Lata 50. XX w. to czas niezwykle dynamicznego rozwoju włoskiej gospodarki, która w latach 70. została uznana za jedną z najbardziej wpływowych na świecie (G7).

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek we Włoszech

Włochy to idealne miejsce dla fanów plażowania i sportów wodnych. Na 7600 km wybrzeża jest mnóstwo piaszczystych plaż. Najsłynniejsze znajdują się w Vieste, Bibione, i Positane. Niemniej atrakcyjne są plaże na Sycylii i Sardynii. We Włoszech znajdziemy też wiele plaż kamienistych (okolice Pizy) i choć nie najlepiej sprawdzają się one podczas tradycyjnego plażowania, to są one zwykle o wiele bardziej malownicze. Chętnie wybierają je amatorzy nurkowania czy żeglugi.

We Włoszech bardzo rozwinięta jest także turystyka górska. Wśród narciarzy szczególnie popularne są Alpy (zwłaszcza okolice Turynu), poszusować można jednak również w Apeninach. Latem włoskie góry są równie pięknie. Warto odwiedzić np. słynne alpejskie jeziora w okolicy Lugano.

We Włoszech spotkamy też turystów, których nie interesują ani plaże, ani spacery po górach - do Włoch przyciągają ich światowej klasy muzea i zabytki. Praktycznie każde włoskie miasto kryje w sobie perły architektury, a w licznych muzeach znajdują się obrazy i rzeźby wybitnych artystów, dzięki czemu wszyscy wielbiciele historii i sztuki czują się tutaj jak w domu.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.09/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Włochy