[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Zjednoczone Emiraty Arabskie – najważniejsze informacje dla turystów

Zjednoczone Emiraty Arabskie to coraz chętniej wybierana destynacja turystyczna, także przez Polaków. Inwestycje w sektor turystyki pochłonęły tam już dziesiątki miliardów dolarów. Przyjezdnych kuszą nie tylko luksusowe hotele i nowoczesna architektura, ale też możliwość zetknięcia się z egzotyczną kulturą w bardziej oswojonym wydaniu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką podróż.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – informacje ogólne

Zjednoczone Emiraty Arabskie to niewielkie państwo w Azji Południowo-Zachodniej. Zajmuje ono obszar 83,6 tys. km2 i leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. ZEA składają się z siedmiu Emiratów, przy czym dwa najbardziej znane to stołeczne Abu Zabi oraz Dubaj. Kraj ten należy do czołówki najbogatszych państw świata. Główne sektory tamtejszej gospodarki to bankowość i turystyka. Od północy ZEA oblewają wody Zatoki Perskiej, natomiast od wschodniej strony kraj sąsiaduje z Cieśniną Ormuz oraz Zatoką Omańską. Zjednoczone Emiraty Arabskie graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem, a od północy przez wody wspomnianej Zatoki z IranemZjednoczone Emiraty Arabskie - historia

Najstarsze ślady obecności człowieka na terytorium ZEA mają ok. 100-125 tys. lat. Obszary dzisiejszych Emiratów pozostawały pod wpływem cywilizacji mezopotamskiej, a następnie perskiej i hellenistycznej. W VII wieku zostały zajęte przez Arabów, a 1000 lat później podzielone między Turków Osmańskich i Portugalczyków. W 1892 roku Brytyjczycy zawarli układy protekcyjne z każdym z siedmiu emiratów; miało dojść do powstania federacji. Lata 60. XX wieku przyniosły Omanowi Traktatowemu (tak nazywano państwo na terenie dzisiejszych ZEA) bogactwo; umożliwiła to eksploatacja złóż ropy naftowej. Podczas zjazdu szejków w 1968 r. podjęto uchwałę o utworzeniu planowanej federacji. Niestety wciąż nie było zgody co do kluczowych kwestii, np. ustroju politycznego. Dopiero w 1971 roku sześciu z siedmiu władców podpisało ostateczną umowę, na mocy której powstało niepodległe państwo – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraj został członkiem Ligi Arabskiej oraz ONZ, a już rok później przyłączył się do niego ostatni emirat – Ras al-Chajma. Pierwszym prezydentem został Zaid ibn Sultan and-Nahajan, szejk Abu Zabi. Wszyscy władcy utworzyli Radę Najwyższą, przy czym każdy emirat zachował własną administrację i odrębne kierownictwo sprawami wewnętrznymi. Jako budżet federacji przyjęto obowiązkowe składki w wysokości 10% dochodów każdego emiratu. W 1985 roku nawiązano stosunki handlowe i dyplomatyczne z Chinami i ZSRR, a dwa lata później wznowiono przerwane na kilka lat stosunki z Egiptem. ZEA poparły interwencję w Iraku, a w 1994 roku podpisały układ obronny z USA

Geografia

ZEA to piaszczyste plaże i fascynujące pustynie, a jednocześnie malownicze góry. Owa różnorodność przyciąga tam turystów z całego globu. Powierzchnia kraju jest przeważnie nizinna – średnia wysokość waha się od 100 do 150 metrów. Jedyne pasmo górskie wznosi się na wschodzie kraju. Najwyższym szczytem niewielkiego masywu Al-Hadżar jest Dżabal Jibir, który wznosi się 1517 m n.p.m. Co ciekawe, miano najwyższego miejsca w kraju (1910 m n.p.m.) przypada innemu punktowi. Leży on na zboczu Dżabal al-Dżajs – góry, której szczyt należy już do terytorium Omanu.


Pustynia zajmuje aż 97% powierzchni kraju, czego efektem jest niezwykle uboga roślinność. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie występują żadne rzeki stałe. Można natomiast spotkać nieliczne uedy oraz wody artezyjskie (w oazach Al-Burajmi oraz Al-Ajn). Największe spośród licznych solnisk to Sabchat Matti. O ile wybrzeże Zatoki Omańskiej jest górzyste, o tyle wybrzeże Zatoki Perskiej pozostaje niskie i częściowo zabagnione. Występują tam rafy koralowe oraz przybrzeżne wysepki.

Flora i fauna

Z uwagi na suchy klimat roślinność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo skąpa. Przeważa flora kserofityczna i efemeryczna. Najczęściej występują suchorośla i suche, kolczaste krzewy. Tam, gdzie jest wilgotniej, rosną półpustynne trawy, a w oazach można spotkać daktylowe palmy. Przeważająca część kraju jest jednak zupełnie pozbawiona roślinności. Na południu przeważają łyse wydmy; większa różnorodność panuje w nadmorskich miastach. Oprócz palm można tam podziwiać pieczołowicie zaplanowane ogrody i skwery.

Również fauna ZEA nie należy do najbogatszych. Do najpowszechniejszych zwierząt należą gady, zwłaszcza żyjące na pustyni jaszczurki. Wśród ptaków warto wymienić sokoła – jest on symbolem kraju i zajmuje zaszczytne miejsce w państwowym godle. Ponadto wiosna i jesień to okresy migracji rozmaitych gatunków ptactwa, na przykład bocianów. W Zatoce Perskiej pływają tuńczyki, makrele i rekiny; czasem można także zobaczyć tam wieloryby.

Klimat

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, przy czym im głębiej w ląd, tym skrajniej suchy jest ów klimat. W ZEA występują wysokie amplitudy termiczne. Lata są zwykle bardzo gorące. Średnie temperatury wynoszą wówczas 33-45 stopni, a w głębi lądu często przekraczają nawet 50 stopni. Od lipca do września wilgotność powietrza na wybrzeżu dochodzi do 95%. W południowej części kraju panuje typowo pustynny klimat. Z kolei zimy w ZEA są stosunkowo łagodne. Trwają od grudnia do lutego, a średnie temperatury wynoszą 18-20 stopni. Dni są wtedy dość ciepłe, natomiast nocą na pustyni zdarzają się przymrozki.

To właśnie zimą najczęściej pada deszcz – suma opadów sięga wówczas ok. 20 mm. W skali roku suma opadów jest wyjątkowo niska i w zasadzie nie przekracza 100 mm (z wyjątkiem gór – tam odnotowuje się nawet 140 mm rocznie). Charakterystycznym dla Emiratów zjawiskiem są tzw. szamal – stałe, chłodne wiatry północno-wschodnie oraz północne. Występują one zimą i wczesnym latem, niekiedy wywołując burze pyłowe i piaskowe. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, najlepiej wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w okresie od listopada do kwietnia.

Ludność

Tuż po utworzeniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w 1971 roku) w państwie zamieszkiwało niewiele ponad 180 tys. osób, przy czym 1/3 pozostawała skupiona wokół Dubaju. Byli to wówczas niemalże wyłącznie Arabowie i Persowie. Dziś stanowią oni tylko 42% całej populacji (i 20% pełnoprawnych obywateli). 50% społeczeństwa to ludność pochodząca z subkontynentu indyjskiego, natomiast reszta to imigranci z południowo-wschodnich terenów Azji, zwłaszcza z Filipin. Nad lokalnymi Arabami dominują więc Hindusi i Pakistańczycy. Zdecydowana większość mieszkańców ZEA to ekspatriaci, którzy przyjechali do kraju z pobudek zawodowych. Ogółem ZEA zamieszkuje dziś ponad 9,5 miliona ludzi, przy czym ponad 5,5 przebywa w Abu Zabi i Dubaju. Ogromne miasta zachwycają nowoczesną architekturą i infrastrukturą. Z drugiej strony wciąż istnieją skupiska slumsów zajmowane przez Baluczi – mieszkańców bez ustalonej narodowości.

Oficjalnym językiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest język arabski. Z uwagi na ogromną liczbę przyjezdnych w powszechnym użytku znajdują się także perski, hindi oraz urdu. Szacuje się, że ponad 20% ludności to analfabeci. Jednocześnie powszechnie znanym językiem jest angielski, w związku z czym turyści nie powinni mieć żadnego problemu z komunikacją.

Obyczaje

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym obowiązuje religijne prawo – szariat. Do surowo zabronionych używek należą narkotyki (ich posiadanie, stosowanie i handel) oraz alkohol (spożywanie w miejscach publicznych, bycie nietrzeźwym czy przewóz bez licencji alkoholowej). Za wykroczenia związane z alkoholem grozi grzywna bądź areszt, a za przestępstwa narkotykowe – wieloletnie więzienie bądź kara śmierci. Gdy przychodzi okres ramadanu, od wschodu do zachodu słońca nie wolno jeść ani pić w miejscach publicznych. Uczestnictwo w awanturach czy śmiecenie na ulicy także pociągają za sobą surowe konsekwencje. Nic dziwnego, że ZEA to kraj z jednym z najniższych wskaźników przestępczości, a oprócz wykroczeń drogowych bardzo rzadko łamie się tam prawo.

Jeśli chodzi o ubiór, warto uszanować lokalne tradycje i nie odsłaniać zbyt wiele. Wprawdzie w teorii turyści mogą zakładać na siebie to samo, co w Europie (o ile nie naginają ogólnie przyjętych norm kultury), jednak prawda jest taka, że głęboki dekolt czy krótkie spódniczki to niezwykle rzadki widok. Lepiej postawić na dłuższy rękaw i zakryte kolana; można także założyć tradycyjny strój arabski. Z drugiej strony – nie trzeba przesadzać w drugą stronę; dwuczęściowy strój kąpielowy na plaży jest w pełni akceptowalny.

Kobietom w ZEA przysługują specjalne prawa. W bankach i urzędach mają one wydzielone specjalne okienka, a w komunikacji miejskiej – miejsca siedzące. Organizowane są także „women days” - dni, podczas których wyłącznie kobiety mają wstęp do parku czy na lokalne imprezy. Co bardzo istotne, muzułmankom nie wolno robić zdjęć, dopóki one i towarzyszący im mężczyźni nie wyrażą na to zgody.Religia Szacuje się, że ponad 76% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyznaje islam. Chrześcijanie plasują się na drugim miejscu po muzułmanach. Są to głównie katolicy, ale też prawosławni i protestanci; łącznie jest ich około 9%. Do religii wymienianych w dalszej kolejności należą hinduizm oraz buddyzm. Blisko 5% populacji wyznaje inne religie, natomiast zaledwie 1% to bezwyznaniowcy.

Ponieważ większość mieszkańców ZEA wywodzi się z innych kultur, w kraju nie brakuje miejsc kultu rozmaitych wyznań, np. hinduistycznych świątyń czy chrześcijańskich kościołów. Tym samym w Emiratach panuje powszechna tolerancja wyznaniowa. Trzeba jednak pamiętać, że granice pozostają jasno ustalone – cudzoziemcom nie wolno wchodzić do meczetów (zwłaszcza podczas modlitwy), a wszyscy podlegają jednemu, surowemu prawu.

Aktywny wypoczynek

ZEA to destynacja uwielbiana przez turystów, którzy cenią sobie luksus, ale i aktywny wypoczynek. Fani niecodziennych przygód mogą skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu sportowego albo zapisać się do profesjonalnej szkoły nurkowania. Wybrzeże przyciąga także miłośników snorkelingu, surfingu, kajakarstwa, skuterów wodnych i wędkowania. Ogromną popularnością w Emiratach cieszą się sporty motorowe – benzyna należy tu bowiem do najtańszych na świecie. W Abu Zabi znajduje się bardzo nowoczesny tor Formuły 1 i słynące z rozmaitych rozrywek centrum Ferrari. Do popularnych atrakcji należą też wyprawy off-roadowe na pustyni połączone z jazdą na quadach.

W Dubaju działa całoroczny, kryty ośrodek narciarski Ski Dubai położony na powierzchni 22,5 tys. km2. ZEA stwarzają także doskonałe warunki do sandskiingu i sandboardingu, czyli jazdy po piaszczystych wydmach. Zwolennicy spokojniejszych rozrywek mogą wybrać się do któregoś z parków wodnych bądź na jedno z profesjonalnych pól golfowych. Na turystów czekają także organizowane wyprawy konne bądź wycieczki na wielbłądach.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 10.04.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  68 ocen
[object Object]
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  9 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  30 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  42 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  11 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  158 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
4.7/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  314 oceny
[object Object]
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.9/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  8 ocen
[object Object]
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż? Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Każdego roku ten kraj odwiedzają miliony naszych rodaków. Trudno się temu dziwić – niezależnie, czy wybierzemy Riwierę Turecką, czy też wybrzeże Morza Egejskiego (dwa najbardziej popularne obszary wypoczynkowe w tym kraju), to na pewno wrócimy z urlopu zadowoleni. Sprawdź, ile trwa lot do Turcji i z których polskich miast możesz się tam dostać!
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.