ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Zjednoczone Emiraty Arabskie – najważniejsze informacje dla turystów

Zjednoczone Emiraty Arabskie to coraz chętniej wybierana destynacja turystyczna, także przez Polaków. Inwestycje w sektor turystyki pochłonęły tam już dziesiątki miliardów dolarów. Przyjezdnych kuszą nie tylko luksusowe hotele i nowoczesna architektura, ale też możliwość zetknięcia się z egzotyczną kulturą w bardziej oswojonym wydaniu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką podróż.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – informacje ogólne

Zjednoczone Emiraty Arabskie to niewielkie państwo w Azji Południowo-Zachodniej. Zajmuje ono obszar 83,6 tys. km2 i leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. ZEA składają się z siedmiu Emiratów, przy czym dwa najbardziej znane to stołeczne Abu Zabi oraz Dubaj. Kraj ten należy do czołówki najbogatszych państw świata. Główne sektory tamtejszej gospodarki to bankowość i turystyka. Od północy ZEA oblewają wody Zatoki Perskiej, natomiast od wschodniej strony kraj sąsiaduje z Cieśniną Ormuz oraz Zatoką Omańską. Zjednoczone Emiraty Arabskie graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem, a od północy przez wody wspomnianej Zatoki z IranemZjednoczone Emiraty Arabskie - historia

Najstarsze ślady obecności człowieka na terytorium ZEA mają ok. 100-125 tys. lat. Obszary dzisiejszych Emiratów pozostawały pod wpływem cywilizacji mezopotamskiej, a następnie perskiej i hellenistycznej. W VII wieku zostały zajęte przez Arabów, a 1000 lat później podzielone między Turków Osmańskich i Portugalczyków. W 1892 roku Brytyjczycy zawarli układy protekcyjne z każdym z siedmiu emiratów; miało dojść do powstania federacji. Lata 60. XX wieku przyniosły Omanowi Traktatowemu (tak nazywano państwo na terenie dzisiejszych ZEA) bogactwo; umożliwiła to eksploatacja złóż ropy naftowej. Podczas zjazdu szejków w 1968 r. podjęto uchwałę o utworzeniu planowanej federacji. Niestety wciąż nie było zgody co do kluczowych kwestii, np. ustroju politycznego. Dopiero w 1971 roku sześciu z siedmiu władców podpisało ostateczną umowę, na mocy której powstało niepodległe państwo – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraj został członkiem Ligi Arabskiej oraz ONZ, a już rok później przyłączył się do niego ostatni emirat – Ras al-Chajma. Pierwszym prezydentem został Zaid ibn Sultan and-Nahajan, szejk Abu Zabi. Wszyscy władcy utworzyli Radę Najwyższą, przy czym każdy emirat zachował własną administrację i odrębne kierownictwo sprawami wewnętrznymi. Jako budżet federacji przyjęto obowiązkowe składki w wysokości 10% dochodów każdego emiratu. W 1985 roku nawiązano stosunki handlowe i dyplomatyczne z Chinami i ZSRR, a dwa lata później wznowiono przerwane na kilka lat stosunki z Egiptem. ZEA poparły interwencję w Iraku, a w 1994 roku podpisały układ obronny z USA

Geografia

ZEA to piaszczyste plaże i fascynujące pustynie, a jednocześnie malownicze góry. Owa różnorodność przyciąga tam turystów z całego globu. Powierzchnia kraju jest przeważnie nizinna – średnia wysokość waha się od 100 do 150 metrów. Jedyne pasmo górskie wznosi się na wschodzie kraju. Najwyższym szczytem niewielkiego masywu Al-Hadżar jest Dżabal Jibir, który wznosi się 1517 m n.p.m. Co ciekawe, miano najwyższego miejsca w kraju (1910 m n.p.m.) przypada innemu punktowi. Leży on na zboczu Dżabal al-Dżajs – góry, której szczyt należy już do terytorium Omanu.


Pustynia zajmuje aż 97% powierzchni kraju, czego efektem jest niezwykle uboga roślinność. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie występują żadne rzeki stałe. Można natomiast spotkać nieliczne uedy oraz wody artezyjskie (w oazach Al-Burajmi oraz Al-Ajn). Największe spośród licznych solnisk to Sabchat Matti. O ile wybrzeże Zatoki Omańskiej jest górzyste, o tyle wybrzeże Zatoki Perskiej pozostaje niskie i częściowo zabagnione. Występują tam rafy koralowe oraz przybrzeżne wysepki.

Flora i fauna

Z uwagi na suchy klimat roślinność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo skąpa. Przeważa flora kserofityczna i efemeryczna. Najczęściej występują suchorośla i suche, kolczaste krzewy. Tam, gdzie jest wilgotniej, rosną półpustynne trawy, a w oazach można spotkać daktylowe palmy. Przeważająca część kraju jest jednak zupełnie pozbawiona roślinności. Na południu przeważają łyse wydmy; większa różnorodność panuje w nadmorskich miastach. Oprócz palm można tam podziwiać pieczołowicie zaplanowane ogrody i skwery.

Również fauna ZEA nie należy do najbogatszych. Do najpowszechniejszych zwierząt należą gady, zwłaszcza żyjące na pustyni jaszczurki. Wśród ptaków warto wymienić sokoła – jest on symbolem kraju i zajmuje zaszczytne miejsce w państwowym godle. Ponadto wiosna i jesień to okresy migracji rozmaitych gatunków ptactwa, na przykład bocianów. W Zatoce Perskiej pływają tuńczyki, makrele i rekiny; czasem można także zobaczyć tam wieloryby.

Klimat

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, przy czym im głębiej w ląd, tym skrajniej suchy jest ów klimat. W ZEA występują wysokie amplitudy termiczne. Lata są zwykle bardzo gorące. Średnie temperatury wynoszą wówczas 33-45 stopni, a w głębi lądu często przekraczają nawet 50 stopni. Od lipca do września wilgotność powietrza na wybrzeżu dochodzi do 95%. W południowej części kraju panuje typowo pustynny klimat. Z kolei zimy w ZEA są stosunkowo łagodne. Trwają od grudnia do lutego, a średnie temperatury wynoszą 18-20 stopni. Dni są wtedy dość ciepłe, natomiast nocą na pustyni zdarzają się przymrozki.

To właśnie zimą najczęściej pada deszcz – suma opadów sięga wówczas ok. 20 mm. W skali roku suma opadów jest wyjątkowo niska i w zasadzie nie przekracza 100 mm (z wyjątkiem gór – tam odnotowuje się nawet 140 mm rocznie). Charakterystycznym dla Emiratów zjawiskiem są tzw. szamal – stałe, chłodne wiatry północno-wschodnie oraz północne. Występują one zimą i wczesnym latem, niekiedy wywołując burze pyłowe i piaskowe. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, najlepiej wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w okresie od listopada do kwietnia.

Ludność

Tuż po utworzeniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w 1971 roku) w państwie zamieszkiwało niewiele ponad 180 tys. osób, przy czym 1/3 pozostawała skupiona wokół Dubaju. Byli to wówczas niemalże wyłącznie Arabowie i Persowie. Dziś stanowią oni tylko 42% całej populacji (i 20% pełnoprawnych obywateli). 50% społeczeństwa to ludność pochodząca z subkontynentu indyjskiego, natomiast reszta to imigranci z południowo-wschodnich terenów Azji, zwłaszcza z Filipin. Nad lokalnymi Arabami dominują więc Hindusi i Pakistańczycy. Zdecydowana większość mieszkańców ZEA to ekspatriaci, którzy przyjechali do kraju z pobudek zawodowych. Ogółem ZEA zamieszkuje dziś ponad 9,5 miliona ludzi, przy czym ponad 5,5 przebywa w Abu Zabi i Dubaju. Ogromne miasta zachwycają nowoczesną architekturą i infrastrukturą. Z drugiej strony wciąż istnieją skupiska slumsów zajmowane przez Baluczi – mieszkańców bez ustalonej narodowości.

Oficjalnym językiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest język arabski. Z uwagi na ogromną liczbę przyjezdnych w powszechnym użytku znajdują się także perski, hindi oraz urdu. Szacuje się, że ponad 20% ludności to analfabeci. Jednocześnie powszechnie znanym językiem jest angielski, w związku z czym turyści nie powinni mieć żadnego problemu z komunikacją.

Obyczaje

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym obowiązuje religijne prawo – szariat. Do surowo zabronionych używek należą narkotyki (ich posiadanie, stosowanie i handel) oraz alkohol (spożywanie w miejscach publicznych, bycie nietrzeźwym czy przewóz bez licencji alkoholowej). Za wykroczenia związane z alkoholem grozi grzywna bądź areszt, a za przestępstwa narkotykowe – wieloletnie więzienie bądź kara śmierci. Gdy przychodzi okres ramadanu, od wschodu do zachodu słońca nie wolno jeść ani pić w miejscach publicznych. Uczestnictwo w awanturach czy śmiecenie na ulicy także pociągają za sobą surowe konsekwencje. Nic dziwnego, że ZEA to kraj z jednym z najniższych wskaźników przestępczości, a oprócz wykroczeń drogowych bardzo rzadko łamie się tam prawo.

Jeśli chodzi o ubiór, warto uszanować lokalne tradycje i nie odsłaniać zbyt wiele. Wprawdzie w teorii turyści mogą zakładać na siebie to samo, co w Europie (o ile nie naginają ogólnie przyjętych norm kultury), jednak prawda jest taka, że głęboki dekolt czy krótkie spódniczki to niezwykle rzadki widok. Lepiej postawić na dłuższy rękaw i zakryte kolana; można także założyć tradycyjny strój arabski. Z drugiej strony – nie trzeba przesadzać w drugą stronę; dwuczęściowy strój kąpielowy na plaży jest w pełni akceptowalny.

Kobietom w ZEA przysługują specjalne prawa. W bankach i urzędach mają one wydzielone specjalne okienka, a w komunikacji miejskiej – miejsca siedzące. Organizowane są także „women days” - dni, podczas których wyłącznie kobiety mają wstęp do parku czy na lokalne imprezy. Co bardzo istotne, muzułmankom nie wolno robić zdjęć, dopóki one i towarzyszący im mężczyźni nie wyrażą na to zgody.Religia Szacuje się, że ponad 76% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyznaje islam. Chrześcijanie plasują się na drugim miejscu po muzułmanach. Są to głównie katolicy, ale też prawosławni i protestanci; łącznie jest ich około 9%. Do religii wymienianych w dalszej kolejności należą hinduizm oraz buddyzm. Blisko 5% populacji wyznaje inne religie, natomiast zaledwie 1% to bezwyznaniowcy.

Ponieważ większość mieszkańców ZEA wywodzi się z innych kultur, w kraju nie brakuje miejsc kultu rozmaitych wyznań, np. hinduistycznych świątyń czy chrześcijańskich kościołów. Tym samym w Emiratach panuje powszechna tolerancja wyznaniowa. Trzeba jednak pamiętać, że granice pozostają jasno ustalone – cudzoziemcom nie wolno wchodzić do meczetów (zwłaszcza podczas modlitwy), a wszyscy podlegają jednemu, surowemu prawu.

Aktywny wypoczynek

ZEA to destynacja uwielbiana przez turystów, którzy cenią sobie luksus, ale i aktywny wypoczynek. Fani niecodziennych przygód mogą skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu sportowego albo zapisać się do profesjonalnej szkoły nurkowania. Wybrzeże przyciąga także miłośników snorkelingu, surfingu, kajakarstwa, skuterów wodnych i wędkowania. Ogromną popularnością w Emiratach cieszą się sporty motorowe – benzyna należy tu bowiem do najtańszych na świecie. W Abu Zabi znajduje się bardzo nowoczesny tor Formuły 1 i słynące z rozmaitych rozrywek centrum Ferrari. Do popularnych atrakcji należą też wyprawy off-roadowe na pustyni połączone z jazdą na quadach.

W Dubaju działa całoroczny, kryty ośrodek narciarski Ski Dubai położony na powierzchni 22,5 tys. km2. ZEA stwarzają także doskonałe warunki do sandskiingu i sandboardingu, czyli jazdy po piaszczystych wydmach. Zwolennicy spokojniejszych rozrywek mogą wybrać się do któregoś z parków wodnych bądź na jedno z profesjonalnych pól golfowych. Na turystów czekają także organizowane wyprawy konne bądź wycieczki na wielbłądach.
Data Publikacji: 10.04.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
20 ciekawostek o Kubie, które Cię zaskoczą!Kuba jest dla wielu wymarzonym celem podróży. Przewodniki turystyczne pełne są kolorowych fotografii najpiękniejszych, karaibskich krajobrazów, zabytkowych samochodów z lat 50. oraz portretów uśmiechniętych mieszkańców wyspy. Oprócz czarujących motywów uwiecznianych na niezliczonych zdjęciach z wakacji zaskakuje także interesującą historią i faktami. Poznaj znane oraz te mniej popularne ciekawostki o Kubie!
krajobraz kierunku
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzićTunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?Filipiny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wszędzie dominuje podobna kultura, to usytuowanie kraju na blisko 7 tys. wysp, powoduje, że jest on bardzo różnorodny. Wspólnym mianownikiem są natomiast bajeczne rajskie plaże z białym piaskiem porośnięte całą masą palm. Jeśli dodać do tego ciekawą lokalną kuchnię, wspaniały rum i orzeźwiającą wodę z kokosa, to dostajemy przepis na niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobacz, które wyspy Filipin uchodzą za najpiękniejsze i zaplanuj niezapomniane wakacje w azjatyckim raju już teraz!
krajobraz kierunku
9 najpiękniejszych plaż na FilipinachFilipiny to raj dla miłośników morskich kąpieli i plażowania. Główną część tego państwa stanowi 11 dużych wysp, skupionych w 3 regiony – Luzon, Visayas i Mindanao, ale praktycznie na każdej znajdziesz przepiękne, piaszczyste plaże. Co roku przynajmniej kilka z nich znajduje się na szczycie rankingów - w końcu do idealne miejsca do wakacyjnego wypoczynku Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych plażach na Filipinach i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim gustom.