Orientalny klimat, czyli dokąd warto pojechać, aby zaznać odrobiny orientu?

Jeśli znudził Ci się europejski klimat i popularne destynacje Starego Kontynentu, świat stoi przed Tobą otworem. Poznaj esencję Orientu i wybierz się w niezapomnianą podróż po najpiękniejszych zakątkach Maroko i Izraela.

Maroko – magia tajemniczego orientu

Wyjątkowe smaki i zapachy tutejszych przypraw, gwarne targowiska i gościnni ludzi – to wszystko czeka na Ciebie, jeśli wybierzesz wakacje Last Minute w Maroku. Jeżeli chcesz poczuć pełną piersią zapach i magię orientu, przyjedź do Marrakeszu. Tutejszy magiczny plac Dżamaa el Fna ożywa po zachodzie słońca. Ogromna przestrzeń zaczyna zapełniać się mieszkańcami miasta, którzy przychodzą tu gotować, bawić się i spotykać ze znajomymi w rytmie lokalnego klimatu. Spotkasz tu zaklinaczy węży, żonglerów, ale też zabawne małpki wykonujące akrobacje. Na lokalnym suku zaopatrzysz się w pamiątki dla bliskich, ale też rozpieścisz zmysły wyjątkowymi zapachami przypraw i smakiem świeżo wyciskanego soku z dojrzałych pomarańczy. Koniecznie spróbuj dań takich jak Tadżin, czyli dania bazującego na warzywach, kurczaku i kuskusie, podawanym w specjalnym naczyniu używanym tylko do tego dania. Na deser posmakuj ghoriby, czyli pysznych słodyczy z migdałami.Meknes – marokański Wersal

Marokański Wersal, jakim często określa się Meknes, sięga swoimi początkami aż do okresu wczesnego średniowiecza. Geneza miasta odnosi się do osiedlenia berberyjskiego plemienia MIknasa. Będąc tutaj, koniecznie zobacz Bramę Bab al-Mansur, a także grób sułtana Maulaja Isma’ila. Na każdym kroku towarzyszyć Ci będzie klimat dawnego świata. Twoja wizyta w Maroku nie może się obyć bez odwiedzenia stolicy kraju. W Rabacie nowoczesność łączy się ze średniowiecznymi zabytkami. Znajdziesz tu liczne pozostałości budowli z czasów rzymskich, między innymi termy i mury obronne.Wznosi się tu również cytadela (Kasba al-Udaja, datowana na XII wiek. Na uwagę zasługują również bramy Bab ar-Rwah, Bab Zair i Bab Udaja. Wędrując po stolicy kraju, natkniesz się również na Uniwersytet im. Muhammada V, instytut języka arabskiego czy bibliotekę narodową. Będąc w Maroku, przejdź się na wielbłądzie, aby poznać świat z zupełnie nowej perspektywy. Obejrzyj też zachód słońca na Saharze i udaj się do, największej na świecie, Wytwórni Filmów Atlas Studios.Izrael – miejsce pielgrzymek chrześcijan

Wybierz się w podróż śladami trzech największych religii świata! Znajdziesz je w Jerozolimie, której Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przechodząc uliczkami Starej Jerozolimy, dostrzeżesz podział na cztery dzielnice: Muzułmańską, Chrześcijańską (z Bazyliką Grobu Świętego), Ormiańską (z katedrą św. Jakuba) i Żydowską (ze słynną Ścianą Płaczu). Ostatni z tych zabytków musisz zobaczyć na własne oczy. Ściana Płaczu jest podzielona na obszar męski i kobiecy, stanowiąc jedyny zachowany do dziś fragment Świątyni Jerozolimskiej.Na pewno znany jest Ci widok osób wkładających pomiędzy kamienie ściany zwoje karteczek, na których są zapisane prośby do Boga. Choćby dla samego tego widoku oraz wyjątkowej atmosfery miejsca warto tu przybyć. Kolejnym celem podróży jest Betlejem, czyli miejsce narodzin Chrystusa. Zwiedź Bazylikę Narodzenia Pańskiego z Grotą Narodzenia i Kaplicą Żłóbka, w której – zgodnie z chrześcijańską tradycją – na świat przyszedł Jezus Chrystus. Udaj się też do Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Nazarecie. Według podań biblijnych, dorastał tu Jezus Chrystus, a lokalni wierni na pamiątkę tego wydarzenia wybudowali wiele sanktuariów. Po wyczerpującym zwiedzaniu przyszedł czas na relaks. Udaj się nad wody Morza Martwego, w których zaznasz upragnionego odpoczynku. Aż 30% wody stanowi tu sól i inne minerały, które świetnie wpływają na stan skóry, mając działanie hipoalergiczne i antybakteryjne.Wody Morza Martwego mają tę właściwość, że umożliwiają swobodne dryfowanie w bezruchu. Po trudach podróży udaj się na zasłużony posiłek. Rozsmakuj się w tutejszej kuchni, zwłaszcza w cygarach marokańskich, czyli siekanym i przyprawionym pieprzem mięsie zawiniętym w rurki, ale też tahini, czulencie czy falafelach. Na deser skosztuj słodkiej baklawy. Jeśli chcesz poznać uroki tutejszych metropolii, udaj się do Tel Avivu – najbogatszego miasta Izraela. Działają tu nowoczesne ośrodki technologiczne i naukowe. Znajdziesz tu również okazałe zabytki, między innymi Białe Miasto Tel Awiw, w którym zobaczysz budynki w stylu Bauhaus. Interesujący jest również wiekowy Port w Jafie – jedno z najstarszych tego typu miejsc na świecie.

Data Publikacji: 09.07.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dlaczego warto spędzić wakacje w maju na Zakynthos?Wakacje w maju to doskonały pomysł dla tych, którzy pragną cieszyć się przyjemną aurą, piękną przyrodą oraz unikalnymi atrakcjami turystycznymi, ale bez upałów i tłumów turystów. Jednym z najbardziej zachwycających miejsc na spędzenie urlopu w maju jest grecka wyspa Zakynthos. Znana z błękitnych wód Morza Jońskiego, piaszczystych plaż, malowniczych krajobrazów oraz ciepłej, greckiej gościnności. Zakynthos przyciąga turystów z całego świata swoim nieodpartym urokiem i pięknem. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zdecydować się na wakacyjny wyjazd na tę magiczną wyspę w właśnie w maju.
krajobraz kierunku
Portugalskie ślady w regionie GoaGoa, niewielki stan na południowym zachodzie Indii, przez wieki była ważnym centrum portugalskiej obecności w Azji. Ślady Portugalczyków na Goa można odnaleźć w architekturze, kulturze, religii i kuchni regionu. To sprawia, że wyróżnia się on na mapie Indii unikalnymi tradycjami i jest niezwykle interesujące dla przyjezdnych. Historia portugalskiego panowania na Goi rozpoczęła się w 1510 roku, kiedy Afonso de Albuquerque zdobył region, wcześniej należący do hinduskiego królestwa. Portugalczycy zamienili Goa w swoją kolonię (część tzw. Indii Portugalskich), która stała się ważnym punktem na ich handlowej drodze do Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Stare Goa było pierwszą portugalską zdobyczą terytorialną w Azji i ostatecznie stało się stolicą całej azjatyckiej części imperium. Portugalczycy władali Goa przez 450 lat, aż do 1961 r., kiedy to wojska indyjskie siłą wyparły stamtąd Europejczyków
krajobraz kierunku
Tatooine z Gwiezdnych Wojen istnieje naprawdę w TunezjiKażdy fan Gwiezdnych Wojen na pewno kojarzy pustynną planetę Tatooine. A czy wiecie, że ona istnieje naprawdę? W rzeczywistości nie jest to planeta, lecz miasto położone w południowej części Tunezji, 130 km od popularnej wśród turystów wyspy Djerba, około 531 km od Tunisu. W pobliżu tunezyjskiego Tataouine znajduje się wiele miejsc, w których kręcono filmową serię, a miasto stało się bezpośrednią inspiracją do nazwania legendarnej planety.
krajobraz kierunku
Grecja w maju. Gdzie jest najcieplej i którą grecką wyspę wybrać na majówkę?Majówka to świetny moment, by wybrać się na jedną z najcieplejszych greckich wysp, ponieważ sezon tam dopiero powoli się rozkręca, ale dni są już długie i słoneczne. Nie zastanawiaj się więc, czy jechać na krótkie wakacje do Grecji, tylko, którą z licznych wysp wybrać. Przedłużony majowy weekend pozwoli ci odpocząć od pracy i domowych obowiązków w pięknych okolicznościach przyrody. Rodos, Santorini, Zakynthos a może Kreta? Gdzie w Grecji jest najcieplej w maju? Na której z licznych greckich wysp znajdziesz w tym czasie najlepsze warunki do wylegiwania się na plaży, a gdzie aktywnie spędzisz majówkę na zwiedzaniu, spacerach i podziwianiu lokalnych atrakcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.