ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Orientalny klimat, czyli dokąd warto pojechać, aby zaznać odrobiny orientu?

Jeśli znudził Ci się europejski klimat i popularne destynacje Starego Kontynentu, świat stoi przed Tobą otworem. Poznaj esencję Orientu i wybierz się w niezapomnianą podróż po najpiękniejszych zakątkach Maroko i Izraela.

Maroko – magia tajemniczego orientu

Wyjątkowe smaki i zapachy tutejszych przypraw, gwarne targowiska i gościnni ludzi – to wszystko czeka na Ciebie, jeśli wybierzesz wakacje Last Minute w Maroku. Jeżeli chcesz poczuć pełną piersią zapach i magię orientu, przyjedź do Marrakeszu. Tutejszy magiczny plac Dżamaa el Fna ożywa po zachodzie słońca. Ogromna przestrzeń zaczyna zapełniać się mieszkańcami miasta, którzy przychodzą tu gotować, bawić się i spotykać ze znajomymi w rytmie lokalnego klimatu. Spotkasz tu zaklinaczy węży, żonglerów, ale też zabawne małpki wykonujące akrobacje. Na lokalnym suku zaopatrzysz się w pamiątki dla bliskich, ale też rozpieścisz zmysły wyjątkowymi zapachami przypraw i smakiem świeżo wyciskanego soku z dojrzałych pomarańczy. Koniecznie spróbuj dań takich jak Tadżin, czyli dania bazującego na warzywach, kurczaku i kuskusie, podawanym w specjalnym naczyniu używanym tylko do tego dania. Na deser posmakuj ghoriby, czyli pysznych słodyczy z migdałami.Meknes – marokański Wersal

Marokański Wersal, jakim często określa się Meknes, sięga swoimi początkami aż do okresu wczesnego średniowiecza. Geneza miasta odnosi się do osiedlenia berberyjskiego plemienia MIknasa. Będąc tutaj, koniecznie zobacz Bramę Bab al-Mansur, a także grób sułtana Maulaja Isma’ila. Na każdym kroku towarzyszyć Ci będzie klimat dawnego świata. Twoja wizyta w Maroku nie może się obyć bez odwiedzenia stolicy kraju. W Rabacie nowoczesność łączy się ze średniowiecznymi zabytkami. Znajdziesz tu liczne pozostałości budowli z czasów rzymskich, między innymi termy i mury obronne.Wznosi się tu również cytadela (Kasba al-Udaja, datowana na XII wiek. Na uwagę zasługują również bramy Bab ar-Rwah, Bab Zair i Bab Udaja. Wędrując po stolicy kraju, natkniesz się również na Uniwersytet im. Muhammada V, instytut języka arabskiego czy bibliotekę narodową. Będąc w Maroku, przejdź się na wielbłądzie, aby poznać świat z zupełnie nowej perspektywy. Obejrzyj też zachód słońca na Saharze i udaj się do, największej na świecie, Wytwórni Filmów Atlas Studios.Izrael – miejsce pielgrzymek chrześcijan

Wybierz się w podróż śladami trzech największych religii świata! Znajdziesz je w Jerozolimie, której Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przechodząc uliczkami Starej Jerozolimy, dostrzeżesz podział na cztery dzielnice: Muzułmańską, Chrześcijańską (z Bazyliką Grobu Świętego), Ormiańską (z katedrą św. Jakuba) i Żydowską (ze słynną Ścianą Płaczu). Ostatni z tych zabytków musisz zobaczyć na własne oczy. Ściana Płaczu jest podzielona na obszar męski i kobiecy, stanowiąc jedyny zachowany do dziś fragment Świątyni Jerozolimskiej.Na pewno znany jest Ci widok osób wkładających pomiędzy kamienie ściany zwoje karteczek, na których są zapisane prośby do Boga. Choćby dla samego tego widoku oraz wyjątkowej atmosfery miejsca warto tu przybyć. Kolejnym celem podróży jest Betlejem, czyli miejsce narodzin Chrystusa. Zwiedź Bazylikę Narodzenia Pańskiego z Grotą Narodzenia i Kaplicą Żłóbka, w której – zgodnie z chrześcijańską tradycją – na świat przyszedł Jezus Chrystus. Udaj się też do Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Nazarecie. Według podań biblijnych, dorastał tu Jezus Chrystus, a lokalni wierni na pamiątkę tego wydarzenia wybudowali wiele sanktuariów. Po wyczerpującym zwiedzaniu przyszedł czas na relaks. Udaj się nad wody Morza Martwego, w których zaznasz upragnionego odpoczynku. Aż 30% wody stanowi tu sól i inne minerały, które świetnie wpływają na stan skóry, mając działanie hipoalergiczne i antybakteryjne.Wody Morza Martwego mają tę właściwość, że umożliwiają swobodne dryfowanie w bezruchu. Po trudach podróży udaj się na zasłużony posiłek. Rozsmakuj się w tutejszej kuchni, zwłaszcza w cygarach marokańskich, czyli siekanym i przyprawionym pieprzem mięsie zawiniętym w rurki, ale też tahini, czulencie czy falafelach. Na deser skosztuj słodkiej baklawy. Jeśli chcesz poznać uroki tutejszych metropolii, udaj się do Tel Avivu – najbogatszego miasta Izraela. Działają tu nowoczesne ośrodki technologiczne i naukowe. Znajdziesz tu również okazałe zabytki, między innymi Białe Miasto Tel Awiw, w którym zobaczysz budynki w stylu Bauhaus. Interesujący jest również wiekowy Port w Jafie – jedno z najstarszych tego typu miejsc na świecie.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 09.07.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  147 ocen
Objazd • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  406 ocen
Objazd • Jordania i Izrael
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  394 oceny
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  310 ocen
Objazd + wypoczynek • Egipt, Jordania, Izrael
zdjęcie-oferty
5.3/6  24 oceny
Objazd + wypoczynek • Izrael i Jordania
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  19 ocen
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
5.8/6  4 oceny
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw - Ejlat
Objazd • Izrael: Dystrykt Północny - Ejlat - Jerozolima - Tel Awiw

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, aby mieć dodatkowy urlop?

W 2023 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają dosyć korzystnie. Przy odrobinie dobrego planowania, biorąc zaledwie 2 lub 3 dni urlopu, można uzyskać całkiem długi okres na dodatkowy wypoczynek bądź ekscytujące podróże po świecie. Oczywiście z biurem Rainbow! Zobacz, jak wypadają święta i ferie w 2023 r., kiedy warto wziąć dodatkowy urlop, by zyskać, jak najdłuższe wolne i w jaki sposób możesz je fantastycznie wykorzystać.
krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.