Rejs statkiem po Nilu. Co warto zobaczyć?

Rejs statkiem wycieczkowym po Nilu jest jednym z ciekawszych sposobów na zwiedzanie jednych z głównych atrakcji turystycznych tego kraju, położonych poza nadmorskimi kurortami. W czasach wiktoriańskich był to wręcz jedyny sposób umożliwiający odwiedzenie najwspanialszych pozostałości po świecie starożytnym. Współcześni turyści mają oczywiście do wyboru znacznie więcej opcji, ale rejs ma w sobie nutkę romantyzmu i aurę tajemnicy, które sprawiają, że ta forma wypoczynku nadal cieszy się dużą popularnością.
Rejs po Nilu jest nadal jednym z najlepszych i łatwo dostępnych sposobów na odwiedzenie podczas jednego urlopu najważniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Po części wynika to z tradycji i z tego, że pierwsi turyści odwiedzający te tereny poznawali je właśnie z pokładu statków wycieczkowych. Te XIX-wieczne rejsy kojarzą się z elegancją minionej epoki i z jej dyskretnym luksusem. Jednakże popularność rejsów wynika także ze względów praktycznych, ponieważ większość najważniejszych świątyń i budowli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, co sprawia, że dotarcie do nich od strony wody jest znacznie łatwiejsze. Statki kursują głównie w nocy, kiedy możesz spokojnie spać i odpoczywać po dniu pełnym wrażeń. Możesz też jednak wykorzystać ten czas na kolekcjonowanie dodatkowych wspaniałych wspomnieć, gdyż w nocy świątynie i budowle są pięknie oświetlone, tworząc na tle ciemnego nieba niepowtarzalny spektakl. Za dnia z kolei będziesz mieć okazję podziwiać rozległe krajobrazy, które w wielu miejscach pozostały niezmienione od setek lat.Statek wycieczkowy jest nie tylko świetnym środkiem transportu, ale również miejscem umożliwiającym cudowny relaks. Podczas żeglugi możesz w pełni oddać się przyjemności podziwiania krajobrazów i zabytków, bez konieczności korzystania z transportu drogowego i stania w korkach, z których Egipt słynie na równi z piramidami. Wygodne, klimatyzowane kabiny z łazienką, bar i leżaki na pokładzie, to tylko niektóre z udogodnień, jakie czekają na Ciebie podczas takiej wyprawy.Większość rejsów po Nilu rozpoczyna się w Luksorze i odwiedza najsłynniejsze miejsca, takiej jak Esna, Edfu i Kom Ombo, by zawinąć do portu w Asuanie. Przeciętnie rejs trwa pełne cztery doby, co daje wystarczająco dużo czasu, by odwiedzić największe atrakcje starożytnego świata skumulowane w tej części Egiptu i wykorzystać resztę urlopu na zwiedzanie innych zakątków kraju. Nowoczesne statki wycieczkowe są niezwykle komfortowe, ale warto wybrać taki rejs, który ma w programie różne dodatkowe atrakcje, jak na przykład rejs feluką, czyli tradycyjną łodzią używaną przez Egipcjan.

Miejsca warte odwiedzenia podczas rejsu Nilem

Ilość atrakcji turystycznych, jakimi Egipt może się pochwalić jest doprawdy imponująca, a znaczna ich część jest skumulowana nad brzegami Nilu, na odcinku pomiędzy Luksorem, a Asuanem. Niektóre spośród ciekawych miejsc, takich jak Abu Simbel, gdzie znajduje się świątynia poświęcona bóstwom Re-Horachte i Hathor, znajdują się w odległości kilkunastu, czasami kilkudziesięciu kilometrów od brzegu. Po zaokrętowaniu możesz zawsze podjąć decyzję, czy chcesz wziąć udział w fakultatywnej wycieczce autokarowej do takiego miejsca, czy wolisz oddać się relaksowi w komfortowych warunkach na pokładzie.Statki rejsowe wypływają zazwyczaj z Luksoru i płyną w górę Nilu, kończąc swój bieg w Asuanie lub odbywają podróż w odwrotnym kierunku. Niezależnie od tego, z którego portu rozpoczyna się rejs, statek zawsze zawija do przystani umożliwiających podziwianie najważniejszych zabytków i najciekawszych miejsc. Luksor to miasto położone na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedne z najważniejszych zabytków świata starożytnego: główną świątynię Teb, czyli świątynię Amona, wraz z towarzyszącymi jej okręgami kultowymi boga Montu oraz bogini Mut. Na lewym brzegu Nilu położone były Teby Zachodnie, czyli starożytna nekropolia, podzielona na kilka okręgów. W Dolinie Królów pochowano niemal wszystkich władców Nowego Państwa Tebańskiego, panujących w latach 1550-1070 p.n.e. Właśnie tutaj znajduje się słynny grobowiec Tutenchamona, grobowiec królowej Hatszepsut i Kolosy Memnona.Po wypłynięciu z Luksoru statki zmierzają do położonego na zachodnim brzegu Nilu Edfu, gdzie znajduje się kompleks świątynny poświęcony bogowi Horusowi. Jest to niewątpliwie jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budowli sakralnych z tego okresu. Budowa świątyni rozpoczęła się w 237 r. p.n.e., a prace ukończono dopiero około 60 r. p. n.e. Kilkadziesiąt kilometrów dalej w górę Nilu znajduje się miasto Kom Ombo z przepiękną świątynią wzniesioną w latach 187-40 p.n.e. nad samym brzegiem Nilu. Południowa część świątyni poświęcona jest bogowi płodności, Sobkowi. Natomiast część północna została wzniesiona ku czci boga Horusa zwanego Starszym. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ wszystkie elementy umieszczone wzdłuż głównej osi są idealnie symetryczne.Po zawinięciu do portu w Asuanie organizowane są przejazdy autokarowe do Wielkiej Tamy Asuańskiej i na malowniczą wyspę File, położoną na wysokości I katarakty Nilu. W czasach starożytnych znajdował się na niej ośrodek kultu Izydy. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wyspa File była pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu, dlatego przywiązywali do tego miejsca tak olbrzymią wagę. Świątynia na File była jednym z ostatnich funkcjonujących miejsc kultu wierzeń egipskich. Zamknięto ją na rozkaz cesarza Justyniana dopiero w połowie VI wieku. W 1979 r. zabytki z wyspy File zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Data Publikacji: 03.06.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Atrakcje na Półwyspie Jukatan – co zobaczyć w Meksyku?Jukatan, leżący w południowo-wschodnim Meksyku, to największy półwysep zarówno tego kraju, jak i całej Ameryki Środkowej. Jego powierzchnia wynosi ok. 181 tys. km², a więc zajmuje taką powierzchnię, jak cała Portugalia. Jukatan to jednocześnie jeden z najważniejszych obszarów Meksyku przyciągający podróżników z całego świata swoją niezwykłą mieszanką historii, kultury i natury. To fascynująca kraina, która stanowi serce dawnego imperium Majów, pełna zachwycających atrakcji. Co warto zobaczyć na Jukatanie? Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić podczas pobytu na półwyspie.
krajobraz kierunku
Wakacje w grudniu? Zobacz, gdzie najlepiej wyjechać na grudniowe wczasyGrudzień to idealny miesiąc, by wykorzystać ostatni dni w roku na krótkie wakacje w ciepłym kraju. Doświadczeni turyści doskonale wiedzą, że zima idealnie sprzyja podróżom, ponieważ prawie wszyscy są zajęci przygotowaniami do świąt i sylwestra, a nie zagranicznymi wyjazdami. To sprawia, że koszt wymarzonych, zimowych wakacji na egzotycznej wyspie może być zaskakująco niski. Żal nie skorzystać z takiej okazji! Jakie kierunki warto mieć na uwadze, planując słoneczne wakacje w pięknych okolicznościach przyrody? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść podpowiedzi! Sprawdź, gdzie na pewno warto jechać zimą, by cieszyć się niezapomnianym, prawdziwie rajskim wypoczynkiem. Jeśli marzysz o tym, by zmienić otoczenie i świętować koniec roku w jakimś ciekawym, ciepłym i odległym miejscu, to najwyższy czas wybrać kierunek na urlop w grudniu. Świetnym wyborem będą słoneczne Wyspy Kanaryjskie, które oprócz swoich słynnych plaż mają do zaoferowania znacznie więcej atrakcji uprzyjemniających pobyt. Dobrym pomysłem na grudniowe wczasy jest również cudowna, choć nieco bardziej odległa Dominikana. Jeśli nie jesteś entuzjastą upałów, ale chcesz spędzić przyjemnie czas na zwiedzaniu, może zainteresować Cię bliżej położona Riwiera Turecka lub wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie na każdym kroku czeka mnóstwo niezapomnianych atrakcji. Z kolei powiew wiosny w środku zimy zagwarantuje Ci Madera, znakomity kierunek polecany na wczasy w grudniu. Sprawdź dokąd wybrać się na urlop w grudniu i dlaczego właśnie tam, będziesz się doskonale bawić, gdy w Polsce temperatury spadną poniżej zera.
krajobraz kierunku
Co warto zobaczyć w Senegalu?Położony nad Oceanem Atlantyckim Senegal jest jednym z mniejszych państw afrykańskich, jednakże oferuje turystom niezwykłe atrakcje i wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Od energetycznego Dakaru, klimatycznego Saint-Louis, po rozległe plaże i malownicze brzegi rzeki Gambii. Znajdziecie tam niezwykłe krajobrazy i wspaniałą postkolonialną architekturę. Od dziesięcioleci jest to jedno z najbezpieczniejszych państw w Afryce ze stabilną sytuacją polityczną i rozwijającą się gospodarką. Zdecydowanie jest to ciekawy wybór na wakacyjne wojaże, zwłaszcza, że wciąż niedoceniany przez turystów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca w Senegalu, które warto mieć na uwadze. Kto wie, może właśnie Senegal wybierzecie na cel swojej kolejnej podróży.
krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na długi weekend sierpniowy?Wakacje to idealny czas na odprężenie i wyrwanie się z codzienności. Jeśli planujesz spędzić długi weekend sierpniowy w niezapomniany sposób, to zaplanuj z nami wyjątkową podróż i odkryj piękno malowniczej południowej Europy i czarującej Turcji. Te propozycje są dostępne na wyciągnięcie ręki dzięki ofertom naszego biura podróży. Sprawdź magiczne miejsca, które zapewnią Ci relaks i niezapomniane wspomnienia. Oto nasze propozycje!