Wróć

Zainspiruj się

Rejs statkiem po Nilu. Co warto zobaczyć?

Rejs statkiem wycieczkowym po Nilu jest jednym z ciekawszych sposobów na zwiedzanie jednych z głównych atrakcji turystycznych tego kraju, położonych poza nadmorskimi kurortami. W czasach wiktoriańskich był to wręcz jedyny sposób umożliwiający odwiedzenie najwspanialszych pozostałości po świecie starożytnym. Współcześni turyści mają oczywiście do wyboru znacznie więcej opcji, ale rejs ma w sobie nutkę romantyzmu i aurę tajemnicy, które sprawiają, że ta forma wypoczynku nadal cieszy się dużą popularnością.
Rejs po Nilu jest nadal jednym z najlepszych i łatwo dostępnych sposobów na odwiedzenie podczas jednego urlopu najważniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Po części wynika to z tradycji i z tego, że pierwsi turyści odwiedzający te tereny poznawali je właśnie z pokładu statków wycieczkowych. Te XIX-wieczne rejsy kojarzą się z elegancją minionej epoki i z jej dyskretnym luksusem. Jednakże popularność rejsów wynika także ze względów praktycznych, ponieważ większość najważniejszych świątyń i budowli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, co sprawia, że dotarcie do nich od strony wody jest znacznie łatwiejsze. Statki kursują głównie w nocy, kiedy możesz spokojnie spać i odpoczywać po dniu pełnym wrażeń. Możesz też jednak wykorzystać ten czas na kolekcjonowanie dodatkowych wspaniałych wspomnieć, gdyż w nocy świątynie i budowle są pięknie oświetlone, tworząc na tle ciemnego nieba niepowtarzalny spektakl. Za dnia z kolei będziesz mieć okazję podziwiać rozległe krajobrazy, które w wielu miejscach pozostały niezmienione od setek lat.Statek wycieczkowy jest nie tylko świetnym środkiem transportu, ale również miejscem umożliwiającym cudowny relaks. Podczas żeglugi możesz w pełni oddać się przyjemności podziwiania krajobrazów i zabytków, bez konieczności korzystania z transportu drogowego i stania w korkach, z których Egipt słynie na równi z piramidami. Wygodne, klimatyzowane kabiny z łazienką, bar i leżaki na pokładzie, to tylko niektóre z udogodnień, jakie czekają na Ciebie podczas takiej wyprawy.Większość rejsów po Nilu rozpoczyna się w Luksorze i odwiedza najsłynniejsze miejsca, takiej jak Esna, Edfu i Kom Ombo, by zawinąć do portu w Asuanie. Przeciętnie rejs trwa pełne cztery doby, co daje wystarczająco dużo czasu, by odwiedzić największe atrakcje starożytnego świata skumulowane w tej części Egiptu i wykorzystać resztę urlopu na zwiedzanie innych zakątków kraju. Nowoczesne statki wycieczkowe są niezwykle komfortowe, ale warto wybrać taki rejs, który ma w programie różne dodatkowe atrakcje, jak na przykład rejs feluką, czyli tradycyjną łodzią używaną przez Egipcjan.

Miejsca warte odwiedzenia podczas rejsu Nilem

Ilość atrakcji turystycznych, jakimi Egipt może się pochwalić jest doprawdy imponująca, a znaczna ich część jest skumulowana nad brzegami Nilu, na odcinku pomiędzy Luksorem, a Asuanem. Niektóre spośród ciekawych miejsc, takich jak Abu Simbel, gdzie znajduje się świątynia poświęcona bóstwom Re-Horachte i Hathor, znajdują się w odległości kilkunastu, czasami kilkudziesięciu kilometrów od brzegu. Po zaokrętowaniu możesz zawsze podjąć decyzję, czy chcesz wziąć udział w fakultatywnej wycieczce autokarowej do takiego miejsca, czy wolisz oddać się relaksowi w komfortowych warunkach na pokładzie.Statki rejsowe wypływają zazwyczaj z Luksoru i płyną w górę Nilu, kończąc swój bieg w Asuanie lub odbywają podróż w odwrotnym kierunku. Niezależnie od tego, z którego portu rozpoczyna się rejs, statek zawsze zawija do przystani umożliwiających podziwianie najważniejszych zabytków i najciekawszych miejsc. Luksor to miasto położone na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedne z najważniejszych zabytków świata starożytnego: główną świątynię Teb, czyli świątynię Amona, wraz z towarzyszącymi jej okręgami kultowymi boga Montu oraz bogini Mut. Na lewym brzegu Nilu położone były Teby Zachodnie, czyli starożytna nekropolia, podzielona na kilka okręgów. W Dolinie Królów pochowano niemal wszystkich władców Nowego Państwa Tebańskiego, panujących w latach 1550-1070 p.n.e. Właśnie tutaj znajduje się słynny grobowiec Tutenchamona, grobowiec królowej Hatszepsut i Kolosy Memnona.Po wypłynięciu z Luksoru statki zmierzają do położonego na zachodnim brzegu Nilu Edfu, gdzie znajduje się kompleks świątynny poświęcony bogowi Horusowi. Jest to niewątpliwie jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budowli sakralnych z tego okresu. Budowa świątyni rozpoczęła się w 237 r. p.n.e., a prace ukończono dopiero około 60 r. p. n.e. Kilkadziesiąt kilometrów dalej w górę Nilu znajduje się miasto Kom Ombo z przepiękną świątynią wzniesioną w latach 187-40 p.n.e. nad samym brzegiem Nilu. Południowa część świątyni poświęcona jest bogowi płodności, Sobkowi. Natomiast część północna została wzniesiona ku czci boga Horusa zwanego Starszym. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ wszystkie elementy umieszczone wzdłuż głównej osi są idealnie symetryczne.Po zawinięciu do portu w Asuanie organizowane są przejazdy autokarowe do Wielkiej Tamy Asuańskiej i na malowniczą wyspę File, położoną na wysokości I katarakty Nilu. W czasach starożytnych znajdował się na niej ośrodek kultu Izydy. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wyspa File była pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu, dlatego przywiązywali do tego miejsca tak olbrzymią wagę. Świątynia na File była jednym z ostatnich funkcjonujących miejsc kultu wierzeń egipskich. Zamknięto ją na rozkaz cesarza Justyniana dopiero w połowie VI wieku. W 1979 r. zabytki z wyspy File zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 03.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  73 oceny
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  38 ocen
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.7/6  72 oceny
Objazd + wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.9/6  46 ocen
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  54 oceny
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  142 oceny
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  64 oceny
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  20 ocen
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  6 ocen
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  20 ocen
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.