Zainspiruj się

Rejs statkiem po Nilu. Co warto zobaczyć?

Rejs statkiem wycieczkowym po Nilu jest jednym z ciekawszych sposobów na zwiedzanie jednych z głównych atrakcji turystycznych tego kraju, położonych poza nadmorskimi kurortami. W czasach wiktoriańskich był to wręcz jedyny sposób umożliwiający odwiedzenie najwspanialszych pozostałości po świecie starożytnym. Współcześni turyści mają oczywiście do wyboru znacznie więcej opcji, ale rejs ma w sobie nutkę romantyzmu i aurę tajemnicy, które sprawiają, że ta forma wypoczynku nadal cieszy się dużą popularnością.
Rejs po Nilu jest nadal jednym z najlepszych i łatwo dostępnych sposobów na odwiedzenie podczas jednego urlopu najważniejszych zabytków starożytnego Egiptu. Po części wynika to z tradycji i z tego, że pierwsi turyści odwiedzający te tereny poznawali je właśnie z pokładu statków wycieczkowych. Te XIX-wieczne rejsy kojarzą się z elegancją minionej epoki i z jej dyskretnym luksusem. Jednakże popularność rejsów wynika także ze względów praktycznych, ponieważ większość najważniejszych świątyń i budowli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, co sprawia, że dotarcie do nich od strony wody jest znacznie łatwiejsze. Statki kursują głównie w nocy, kiedy możesz spokojnie spać i odpoczywać po dniu pełnym wrażeń. Możesz też jednak wykorzystać ten czas na kolekcjonowanie dodatkowych wspaniałych wspomnieć, gdyż w nocy świątynie i budowle są pięknie oświetlone, tworząc na tle ciemnego nieba niepowtarzalny spektakl. Za dnia z kolei będziesz mieć okazję podziwiać rozległe krajobrazy, które w wielu miejscach pozostały niezmienione od setek lat.Statek wycieczkowy jest nie tylko świetnym środkiem transportu, ale również miejscem umożliwiającym cudowny relaks. Podczas żeglugi możesz w pełni oddać się przyjemności podziwiania krajobrazów i zabytków, bez konieczności korzystania z transportu drogowego i stania w korkach, z których Egipt słynie na równi z piramidami. Wygodne, klimatyzowane kabiny z łazienką, bar i leżaki na pokładzie, to tylko niektóre z udogodnień, jakie czekają na Ciebie podczas takiej wyprawy.Większość rejsów po Nilu rozpoczyna się w Luksorze i odwiedza najsłynniejsze miejsca, takiej jak Esna, Edfu i Kom Ombo, by zawinąć do portu w Asuanie. Przeciętnie rejs trwa pełne cztery doby, co daje wystarczająco dużo czasu, by odwiedzić największe atrakcje starożytnego świata skumulowane w tej części Egiptu i wykorzystać resztę urlopu na zwiedzanie innych zakątków kraju. Nowoczesne statki wycieczkowe są niezwykle komfortowe, ale warto wybrać taki rejs, który ma w programie różne dodatkowe atrakcje, jak na przykład rejs feluką, czyli tradycyjną łodzią używaną przez Egipcjan.

Miejsca warte odwiedzenia podczas rejsu Nilem

Ilość atrakcji turystycznych, jakimi Egipt może się pochwalić jest doprawdy imponująca, a znaczna ich część jest skumulowana nad brzegami Nilu, na odcinku pomiędzy Luksorem, a Asuanem. Niektóre spośród ciekawych miejsc, takich jak Abu Simbel, gdzie znajduje się świątynia poświęcona bóstwom Re-Horachte i Hathor, znajdują się w odległości kilkunastu, czasami kilkudziesięciu kilometrów od brzegu. Po zaokrętowaniu możesz zawsze podjąć decyzję, czy chcesz wziąć udział w fakultatywnej wycieczce autokarowej do takiego miejsca, czy wolisz oddać się relaksowi w komfortowych warunkach na pokładzie.Statki rejsowe wypływają zazwyczaj z Luksoru i płyną w górę Nilu, kończąc swój bieg w Asuanie lub odbywają podróż w odwrotnym kierunku. Niezależnie od tego, z którego portu rozpoczyna się rejs, statek zawsze zawija do przystani umożliwiających podziwianie najważniejszych zabytków i najciekawszych miejsc. Luksor to miasto położone na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedne z najważniejszych zabytków świata starożytnego: główną świątynię Teb, czyli świątynię Amona, wraz z towarzyszącymi jej okręgami kultowymi boga Montu oraz bogini Mut. Na lewym brzegu Nilu położone były Teby Zachodnie, czyli starożytna nekropolia, podzielona na kilka okręgów. W Dolinie Królów pochowano niemal wszystkich władców Nowego Państwa Tebańskiego, panujących w latach 1550-1070 p.n.e. Właśnie tutaj znajduje się słynny grobowiec Tutenchamona, grobowiec królowej Hatszepsut i Kolosy Memnona.Po wypłynięciu z Luksoru statki zmierzają do położonego na zachodnim brzegu Nilu Edfu, gdzie znajduje się kompleks świątynny poświęcony bogowi Horusowi. Jest to niewątpliwie jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budowli sakralnych z tego okresu. Budowa świątyni rozpoczęła się w 237 r. p.n.e., a prace ukończono dopiero około 60 r. p. n.e. Kilkadziesiąt kilometrów dalej w górę Nilu znajduje się miasto Kom Ombo z przepiękną świątynią wzniesioną w latach 187-40 p.n.e. nad samym brzegiem Nilu. Południowa część świątyni poświęcona jest bogowi płodności, Sobkowi. Natomiast część północna została wzniesiona ku czci boga Horusa zwanego Starszym. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ wszystkie elementy umieszczone wzdłuż głównej osi są idealnie symetryczne.Po zawinięciu do portu w Asuanie organizowane są przejazdy autokarowe do Wielkiej Tamy Asuańskiej i na malowniczą wyspę File, położoną na wysokości I katarakty Nilu. W czasach starożytnych znajdował się na niej ośrodek kultu Izydy. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wyspa File była pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu, dlatego przywiązywali do tego miejsca tak olbrzymią wagę. Świątynia na File była jednym z ostatnich funkcjonujących miejsc kultu wierzeń egipskich. Zamknięto ją na rozkaz cesarza Justyniana dopiero w połowie VI wieku. W 1979 r. zabytki z wyspy File zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 03.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.4/6  308 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
4.8/6  56 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
3.9/6  43 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.7/6  5 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.5/6  123 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.8/6  148 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
4.9/6  18 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
3.8/6  10 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Egipt: Sharm el Sheikh
zdjęcie-oferty
5.2/6  51 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.