Współcześnie trudno mówić o krajach Orientu jako o pewnej całości, spójnej pod względem kulturowym czy językowym. Do tej grupy zaliczane są tak odmienne kraje jak Izrael i Chiny czy Egipt i Tadżykistan. Jedną cechą wspólną wszystkich państw wnoszących istotny wkład w kulturę Orientu jest bezsprzecznie niebywała gościnność mieszkańców i ich pozytywne nastawienie do turystów, z którym zetkniecie się niezależnie od celu swej podróży.
Sprawdź zatem, które orientalne destynacje warto odwiedzić i z bliska poznać kulturę i historię regionu.
Posmakuj Orientu zimą
Jordania
Ze względu na strategiczne położenie, przez tysiąclecia terytorium współczesnej Jordanii było obiektem pożądania wielu mocarstw i celem licznych najazdów zbrojnych. O wpływy i władzę walczyli tutaj starożytni Rzymianie, Turcy osmańscy i uczestnicy wypraw krzyżowych. Obecność tych imperiów jest tu widoczna na każdym kroku, w postaci pozostawionych starożytnych ruin, bogato zdobionych kościołów i minaretów, zamków obronnych i pustynnych cytadel. Jednym z najciekawszych zabytków są ruiny słynnego zamku krzyżowców – Kerak.
Pomimo burzliwej historii, dzisiejsza Jordania jest bardzo stabilnym politycznie krajem, jednym z najbezpieczniejszych w regionie, dzięki czemu wakacje tutaj są dobrym wprowadzeniem do kolejnych bliskowschodnich wypraw. W Jordanii znajduje się wiele fascynujących miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ammanie, czyli stolicy kraju, warto odwiedzić okazały rzymski amfiteatr, odeon i ruiny olbrzymiej cytadeli. W Jordanii nie sposób ominąć Petry, ruin starożytnego miasta Nabatejczyków. Pozostałości miasta znajdują się w skalnej, trudnodostępnej dolinie skalnej, do której prowadzi jedna wąska droga. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach, takich jak grobowce królewskie, amfiteatr i Skarbiec Faraona.
Jordania to jednak nie tylko fascynująca historia i zabytkowe budowle, ale również wspaniałe naturalne cuda, w tym pustynia Wadi Rum, gdzie monumentalne formacje skalne górują nad głębokimi czerwonymi piaskami, zasolone wody Morza Martwego i rafy koralowe w Zatoce Aqaba.
Liban
Ten niewielki śródziemnomorski kraj jest fascynującym punktem łączącym Bliski Wschód ze światem Zachodu; miejscem styku chrześcijaństwa i islamu, tradycji i nowoczesności. Liban jest niesamowitym krajem z fascynującymi zabytkami, dziewiczymi plażami, wyśmienitą kuchnią, gwarnym życiem nocnym i malowniczymi górami. Tutaj naprawdę każdy turysta znajdzie coś interesującego dla siebie. Przede wszystkim warto zacząć od stolicy nazywanej często Paryżem Bliskiego Wschodu. Ta tętniąca życiem metropolia, której początki sięgają 2 000 lat przed naszą erą była niegdyś najważniejszym portem wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.
W Bejrucie krzyżują się wszystkie główne szlaki turystyczne Libanu, dlatego stanowi on idealną bazę wypadową do różnorodnych atrakcji rozrzuconych po kraju. W stolicy niesamowite wrażenie robi pięknie odrestaurowane centrum – Place d’Etoile, przy którym mieści się siedziba Parlamentu. Do głównych atrakcji należą również meczet Al-Omami, katedra św. Jerzego, Plac Męczenników i Al-Hamra, jedna z najważniejszych arterii miasta. Wszyscy odwiedzają również słynny bulwar Corniche, który wygląda szczególnie uroczo w promieniach zachodzącego słońca.
Liban znany jest w regionie ze względu na jego naturalne bogactwo i piękno, ale wciąż czeka na odkrycie przez masową turystykę. Czekają tam na Ciebie bezkresne, zielone przestrzenie i niezliczone cuda przyrody, błękitne morze i skaliste wybrzeże usiane piaszczystymi zatoczkami. Jedną z naturalnych atrakcji nieopodal Bejrutu jest Jeitta Groto, czyli kompleks jaskiń ze wspaniałymi stalaktytami i stalagmitami oraz malownicza dolina Nahr al-Kalb. Warto również zahaczyć o niewielkie miasteczko portowe – Sydon, które powstało ponad 6 000 lat temu. Osada w czasach swej świetności była ważnym punktem strategicznym i obronnym, dziś można tu zwiedzać zamek krzyżowców i stare miasto z charakterystyczną dla regionu zabudową muzułmańską.