< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Orientalne wakacje zimą

Orientalne wakacje zimą

Skrócony opis

Określenia takie jak Orient, kraje Orientu czy kultura Orientu u wielu osób wywołują miłe skojarzenia. Przywodzą na myśl rozległe, pustynne obszary zalane słońcem i spokojne, morskie fale rozbijające się o brzeg, tajemnicze ogrody pełne kwiatów roztaczających intensywną woń i soczystych owoców, o trudnych do wymówienia nazwach. Orient jest pojęciem dość szerokim i wymykającym się sztywnym ramom czy definicjom. Ogólnie rzecz biorąc mianem Orientu określa się kraje Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu, czyli położone w Azji i północnej Afryce. Obszary te były kolebką wielkich starożytnych cywilizacji, w tym cywilizacji Mezopotamii i Egiptu, które wywarły niezaprzeczalny wpływ na nowożytną kulturę i współczesne postrzeganie piękna. To na tych obszarach narodziły się trzy główne monoteistyczne religie świata: chrześcijaństwo, judaizm i islam, a fascynująca i skomplikowana historia jest tu widoczna na każdym kroku.

Sekcja 1

Współcześnie trudno mówić o krajach Orientu jako o pewnej całości, spójnej pod względem kulturowym czy językowym. Do tej grupy zaliczane są tak odmienne kraje jak Izrael i Chiny czy Egipt i Tadżykistan. Jedną cechą wspólną wszystkich państw wnoszących istotny wkład w kulturę Orientu jest bezsprzecznie niebywała gościnność mieszkańców i ich pozytywne nastawienie do turystów, z którym zetkniecie się niezależnie od celu swej podróży.

Sprawdź zatem, które orientalne destynacje warto odwiedzić i z bliska poznać kulturę i historię regionu.

Posmakuj Orientu zimą


Jordania


Ze względu na strategiczne położenie, przez tysiąclecia terytorium współczesnej Jordanii było obiektem pożądania wielu mocarstw i celem licznych najazdów zbrojnych. O wpływy i władzę walczyli tutaj starożytni Rzymianie, Turcy osmańscy i uczestnicy wypraw krzyżowych. Obecność tych imperiów jest tu widoczna na każdym kroku, w postaci pozostawionych starożytnych ruin, bogato zdobionych kościołów i minaretów, zamków obronnych i pustynnych cytadel. Jednym z najciekawszych zabytków są ruiny słynnego zamku krzyżowców – Kerak.Pomimo burzliwej historii, dzisiejsza Jordania jest bardzo stabilnym politycznie krajem, jednym z najbezpieczniejszych w regionie, dzięki czemu wakacje tutaj są dobrym wprowadzeniem do kolejnych bliskowschodnich wypraw. W Jordanii znajduje się wiele fascynujących miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ammanie, czyli stolicy kraju, warto odwiedzić okazały rzymski amfiteatr, odeon i ruiny olbrzymiej cytadeli. W Jordanii nie sposób ominąć Petry, ruin starożytnego miasta Nabatejczyków. Pozostałości miasta znajdują się w skalnej, trudnodostępnej dolinie skalnej, do której prowadzi jedna wąska droga. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach, takich jak grobowce królewskie, amfiteatr i Skarbiec Faraona.Jordania to jednak nie tylko fascynująca historia i zabytkowe budowle, ale również wspaniałe naturalne cuda, w tym pustynia Wadi Rum, gdzie monumentalne formacje skalne górują nad głębokimi czerwonymi piaskami, zasolone wody Morza Martwego i rafy koralowe w Zatoce Aqaba.

Liban


Ten niewielki śródziemnomorski kraj jest fascynującym punktem łączącym Bliski Wschód ze światem Zachodu; miejscem styku chrześcijaństwa i islamu, tradycji i nowoczesności. Liban jest niesamowitym krajem z fascynującymi zabytkami, dziewiczymi plażami, wyśmienitą kuchnią, gwarnym życiem nocnym i malowniczymi górami. Tutaj naprawdę każdy turysta znajdzie coś interesującego dla siebie. Przede wszystkim warto zacząć od stolicy nazywanej często Paryżem Bliskiego Wschodu. Ta tętniąca życiem metropolia, której początki sięgają 2 000 lat przed naszą erą była niegdyś najważniejszym portem wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.

W Bejrucie krzyżują się wszystkie główne szlaki turystyczne Libanu, dlatego stanowi on idealną bazę wypadową do różnorodnych atrakcji rozrzuconych po kraju. W stolicy niesamowite wrażenie robi pięknie odrestaurowane centrum – Place d’Etoile, przy którym mieści się siedziba Parlamentu. Do głównych atrakcji należą również meczet Al-Omami, katedra św. Jerzego, Plac Męczenników i Al-Hamra, jedna z najważniejszych arterii miasta. Wszyscy odwiedzają również słynny bulwar Corniche, który wygląda szczególnie uroczo w promieniach zachodzącego słońca.

Liban znany jest w regionie ze względu na jego naturalne bogactwo i piękno, ale wciąż czeka na odkrycie przez masową turystykę. Czekają tam na Ciebie bezkresne, zielone przestrzenie i niezliczone cuda przyrody, błękitne morze i skaliste wybrzeże usiane piaszczystymi zatoczkami. Jedną z naturalnych atrakcji nieopodal Bejrutu jest Jeitta Groto, czyli kompleks jaskiń ze wspaniałymi stalaktytami i stalagmitami oraz malownicza dolina Nahr al-Kalb. Warto również zahaczyć o niewielkie miasteczko portowe – Sydon, które powstało ponad 6 000 lat temu. Osada w czasach swej świetności była ważnym punktem strategicznym i obronnym, dziś można tu zwiedzać zamek krzyżowców i stare miasto z charakterystyczną dla regionu zabudową muzułmańską.Izrael


Dzięki swym pięknym plażom, fascynującej historii i zachwycającym naturalnym krajobrazom, Izrael oferuje swoim gościom szeroki wachlarz doświadczeń. W przypadku Izraela z pewnością można powiedzieć, że rozmiar nie ma znaczenia, ponieważ ten niewielki pod względem powierzchni kraj może poszczycić się olbrzymią liczbą atrakcji przyrodniczych i różnorodnymi krajobrazami, od wspaniałych wodospadów ukrytych wśród bujnej zieleni na północy, po spektakularne formacje skalne na spalonej słońcem pustyni na południu. Do tego oczywiście dochodzą niesamowite plaże na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i fascynujące Morze Martwe.

Izrael może pochwalić się także jednymi z najciekawszych miast w regionie, z których bezsprzecznie najważniejszym jest Jerozolima, święte miasto dla wyznawców trzech głównych religii na całym świecie. Zwiedzanie Jerozolimy, która w fascynujący sposób łączy stare z nowym, przypomina podróż w czasie. Na szczególną uwagę zasługuje Wschodnia Jerozolima, której istotną część stanowi otoczone murami obronnymi Stare Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto podzielone jest na cztery dzielnice. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa, z których najważniejszym jest Bazylika Grobu Świętego. Prawdziwy smak Orientu można poczuć w Dzielnicy Muzułmańskiej, z gęstą siatką gwarnych uliczek i kolorowych straganów. Sercem tej dzielnicy jest Wzgórze Świątynne z meczetem Al-Aksa. Najspokojniejszą i najbardziej zadbaną część Starego Miasta stanowi Dzielnica Żydowska, gdzie znajdują się liczne synagogi i Ściana Płaczu.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.22/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy