Albania

krajobraz kierunku

Pogoda, temperatury i klimat w Albanii

Albania od kilku lat zyskuje na popularności wśród turystów. Przede wszystkim, przyciąga ich urozmaicona, wyjątkowo piękna linia brzegowa, ale też imponujące góry czy zabytkowe miasta. Jednak wśród atutów Albanii jest jeszcze coś. A mianowicie: dużo pewniejsza pogoda. W niektórych częściach tego bałkańskiego kraju, np. w okolicach Sarandy, słońce świecie przez ok. 300 dni w ciągu roku! A to sprawia, że bez względu na termin podróży można mieć zagwarantowane idealne warunki pogodowe. Kiedy jednak warto zaplanować urlop w Albanii? Czy w każdej jej części pogoda jest tak stabilna i pewna?
krajobraz kierunku

Albańskie Golem - atrakcje i plaże. Co warto zobaczyć?

Niewielka miejscowość Golem położona na południe od portowego miasta Durres, z roku na rok zyskuje na popularności. Co sprawia, że coraz więcej turystów decydujących się na klasyczne wakacje all inclusive chce spędzić swój urlop właśnie tam? Czy rzeczywiście Golem może stanowić idealny cel letniego urlopu na albańskim wybrzeżu Adriatyku? Poznaj największe atrakcje i sprawdź, co warto zobaczyć podczas urlopu.
krajobraz kierunku

Budva - atrakcje i plaże. Co zobaczyć w Czarnogórze?

Budva od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród zagranicznych turystów. Bardzo dobra baza hotelowa i gastronomiczna, dogodne położenie, piękne plaże oraz masa atrakcji gwarantują naprawdę udany urlop. Co zatem warto w Budvie zwiedzić? Które plaże są najładniejsze? Podpowiadamy!
krajobraz kierunku

Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii?

Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku

Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzić

Durres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku

Coraz mniej bunkrów, coraz lepsze drogi. Przewodnik po najważniejszych atrakcjach Albanii

W Albanii jest coraz mniej bunkrów i coraz lepsze drogi. Uznawana za najbardziej egzotyczny kraj starego kontynentu, aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, odwołując się do dziedzictwa starożytnych Ilirów. Jego częścią jest nazwa kraju: dla świata Albania, ale dla Albańczyków Shqiperia – kraj orłów. Do niedawna niedostępna i odległa, dziś otwiera się na spragnionych oddechu od masowego zwiedzania i zatłoczonych plaż turystów. Dowiedz się co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii i jakie atrakcje tu na Ciebie czekają. W tym krótkim przewodniku znajdziesz informacje o najważniejszych zabytkach Albanii i sprawdzisz co szczególnie warto zwiedzić.
krajobraz kierunku

Bałkany – co warto zwiedzić?

Wiele osób odmiennie rozumie to, co kryje się pod pojęciem „Bałkany”. Zasadniczo jest to region Europy obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się raczej do wspólnoty historyczno-kulturowej, niż do geografii. W związku z tym o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują przede wszystkim cechy kulturowe, społeczne i historyczne. Jest to o tyle istotne, że różne źródła wymieniają różne kraje bałkańskie, co może prowadzić do pewnych niejasności. W najwęższym rozumieniu kraje bałkańskie to wyłącznie kraje wchodzące niegdyś w skład Jugosławii, z kolei nieco szersze ujęcie pozwala zaliczyć do państw bałkańskich także Albanię, Bułgarię, Grecję i Rumunię. Region Bałkanów, z wyjątkiem Chorwacji i Grecji, pozostaje wśród turystów z Polski stosunkowo nieznanym celem. Choć na szczęście szybko się to zmienia, ponieważ kraje takie jak Albania czy Czarnogóra mają nam wiele do zaoferowania, a pozostając poza zasięgiem masowej turystyki wciąż kuszą wyjątkową aurą tajemnicy. Całe Bałkany to tysiące kilometrów malowniczej linii brzegowej, która obejmuje zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i urwiste klify. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, unikalna architektura i skomplikowana historia, która jest tu widoczna na każdym kroku.