Indie

krajobraz kierunku
Indie - szlakiem pustynnych miastSkąpane z złotym słońcu i piasku pustynnych miast Indie zachwycają każdego, kto tu trafi. Ich pradawny, niezmieniony przez wieki duch towarzyszył mi na każdym kroku, zarówno gdy przekraczałam próg Złotej Świątyni sikhijskiej jak i wtedy, gdy dosiadałam grzbietu wielbłąda. Był ze mną w Świątyni Szczurów, małpim raju w Galcie, ale też wtedy, gdy pochylałam się nad tablicą Mahatmy Gandhiego, z jego ostatnim przesłaniem. Miałam okazję doświadczyć fascynujących przeżyć, napawać oczy egzotycznymi widokami, kosztować kolorowej, pachnącej curry lokalnej kuchni. Wybierzcie się ze mną w podróż szlakiem pustynnych miast i spójrzcie na nie moimi oczami!
krajobraz kierunku
Kiedy jechać do Indii? Klimat i pogoda panujące w tym krajuNa mistyczną, duchową podróż do Indii, miałam chętkę już od dawna. A kiedy pojawiła się okazja na skorzystanie z oferty last minute, lepiej być nie mogło. Teraz, albo nigdy! Klimat w Indiach jest bardzo zróżnicowany, w zależności od wybranej części kraju, dlatego warto odpowiednio wcześniej dopasować termin wycieczki do najlepszych dla nas warunków pogodowych.
krajobraz kierunku
Taj Mahal – ciekawostki, o których większość osób nie ma pojęciaJeżeli byłeś już w Paryżu, uchodzącej za stolicę poezji i romansu, i marzy Ci się zobaczenie największego monumentu miłości na świecie, wybierz się do Taj Mahal. Ta niesamowita budowla, wzniesiona z białego marmuru i bogato zdobiona kruszcem na wzór kwiatów irysa, zachwyca każdego, kto ma okazję zobaczyć ją na własne oczy.
krajobraz kierunku
Atrakcje Indii – przewodnik po najciekawszych miejscach Miejsc na idealny wypoczynek w Indiach jest nieskończenie wiele, ten niezwykle różnorodny i rozległy kraj oferuje turystom zarówno malownicze krajobrazy, jak i miejsca ważne z historyczno-kulturowego punktu widzenia, zarówno tętniące życiem metropolie, jak i ciche, urokliwe wioski oraz kurorty zapewniające relaks w luksusowych warunkach. Indie to tętniąca życiem kraina zaskakujących kontrastów, w których spotykają się zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne światy.
krajobraz kierunku
Pamiątki z Indii. Co warto przywieźć? Poszukiwanie suwenirów, czy to na prezenty dla bliskich, czy na własny użytek, stanowi nierozerwalną część podróżowania i wakacyjnych wyjazdów. Najlepszym miejscem, by zanurzyć się w smakach, kolorach i aromatach danego regionu są targi i małe sklepiki. Można tam znaleźć zarówno piękne przedmioty wykonane własnoręcznie przez miejscowych artystów, jak i lokalne przyprawy czy produkty spożywcze. Indie nie stanowią pod tym względem wyjątku. Ten olbrzymi kraj, z niezwykle bogatą historią i kulturą, oferuje turystom szeroką gamę robionych ręcznie przedmiotów, które sprawdzą się jako pamiątki z podróży i prezenty dla bliskich. Jeśli planujesz już swoją hinduską wyprawę, to poniższa lista może być pomocna przy doborze najlepszych suwenirów.
krajobraz kierunku
Smakujemy Indie – 5 potraw, które warto spróbować w IndiachJeśli myślisz, że w Indiach jada się wyłącznie warzywne curry z ryżem lub ewentualnie z chlebkiem naan, to podróż w tamte rejony może być dla Ciebie sporym zaskoczeniem. Bogactwo Indii przejawia się w niezwykle ciekawej mozaice pięknych krajobrazów, tradycji i różnych nacji, która znajduje odbicie nie tylko w architekturze, ale również, a może przede wszystkim, w kulinariach.
krajobraz kierunku
Indie: skąd wzięły się Święte Krowy?W jednej ze swoich wypowiedzi Gandhi głosił: „Ochrona krów to dar hinduizmu dla świata. Hinduizm będzie żył tak długo, dopóki będą żyć hinduiści chroniący krowy.” Standardem w Indiach jest widok tych ssaków na środku drogi. Nawet w dużych miastach, jak Mumbai czy Delhi, chodzą one po chodnikach, kryją się w cieniu samochodów, leżą na ulicach, czasami zaglądają do sklepików albo skubią warzywa na straganach. Są nieodłącznym elementem krajobrazu tego kraju. A powiedzenie dziewczynie, że ma oczy jak krowa, jest tutaj wyjątkowym komplementem.
krajobraz kierunku
Masale i tandoori, czyli aromatyczna i wegetariańska kuchnia IndiiNa początek – ważne rozróżnienie. „Kuchnia indyjska” i „kuchnia hinduska” to dwa różne pojęcia. Pod pojęciem „kuchnia indyjska” kryje się sztuka kulinarna, którą spotkamy na terenie Indii. Siódme pod względem powierzchni i drugie pod względem liczby mieszkańców (!) państwo na świecie to trudny do opisania, gigantyczny konglomerat narodowości, religii, języków (24 języki urzędowe!) oraz kultur, co przekłada się także na jedyny w swoim rodzaju, niebywale zróżnicowany tygiel kulinarny. „Kuchnia hinduska”, czyli wyznawców hinduizmu, jest jednym z jego składników, ale oprócz niej na dziedzictwo kulinarne Indii składają się także tradycje muzułmańskie, buddyjskie, żydowskie, nie mówiąc o europejskich i całej masie innych. Kuchnia indyjska jest zatem pojęciem szerszym, związanym bardziej z geografią i historią tej części świata, niż z konkretną grupą wyznaniową. Czy istnieją jakieś punkty wspólne dla licznych kuchni, składających się na kuchnię indyjską?