ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

7 propozycji na krótkie wycieczki objazdowe po Europie

W życiu warto wykorzystać każdą chwilę, żeby wyrwać się z domu i odbyć fascynującą podróż! Czasem wystarczy długi weekend, by znaleźć się w zupełnie nowej dla siebie scenerii i spojrzeć na otaczający świat ze świeżej perspektywy. Jeśli nie chcesz jechać zbyt daleko, wybierz romantyczny wyjazd do czeskiej stolicy lub tętniący życiem Paryż. A gdy masz chęć na coś bardziej odległego, zamelduj się w pustynnym Izraelu lub odkryj urok Perły Adriatyku.

Czeskie impresje, czyli magiczna Praga i Karlove Vary

Urokliwe Czechy z panoramą czerwonych dachów, z mostami, z których wciąż płynie muzyka i gwarną atmosferą przyciągają niczym magnes. Kto wie, może weekendowa wycieczka za granicę okaże się strzałem w dziesiątkę? Spacerując uliczkami Starego Miasta, nie sposób skupić się na niczym innym jak na wyjątkowo urodziwych kamienicach, tworzących atmosferę tego miejsca. Warto zwrócić uwagę na Obecni Dum – jeden z najpiękniejszych obiektów secesyjnych Europy. Mieszczą się tu wykwintne restauracje (każda w stylu art nouveau) oraz elegancki bar. To dopiero początek atrakcji Pragi. Ratusz, kościół Marii Panny przed Tynem, pomnik Jana Husa oraz kościół św. Jakuba – tych miejsc z całą pewnością nie można pominąć. Warto więcej czasu poświęcić na zwiedzanie Teatru Narodowego – secesyjnego skarbu Pragi. Szukając sacrum, warto udać się do Kaplicy Betlejemskiej, w której swoje kazania miał przed laty Jan Hus, propagator czeskiego ruchu reformacyjnego. Historia Pragi jest ściśle związana z tutejszą mniejszością żydowską, dlatego dobrze jest się przejść po dzielnicy Josefov. Turyści mogą tu podziwiać Staronową Synagogę z XIII w. oraz Synagogę Wysoką. Trzeba wejść też do kościoła św. Mikołaja, w którym olśniewa imponujących rozmiarów żyrandol z XIX w. Szczególnym punktem programu jest wieczór w Image Theatre, gdzie na oczach widzów rozgrywają się spektakle, będące połączeniem tańca z grą świateł.Pozostając przy zmysłach, szalenie ciekawym miejscem na mapie Czech jest uzdrowisko w Karlovych Varach – znane nie tylko w świecie filmowym, ale również wśród miłośników ziołowych likierów. To tu znajduje się wytwórnia Becherovki. Odmówić degustacji słynnego likieru po prostu nie wypada!

Po części rozrywkowej warto przejść się do siedziby dawnych władców Czech, czyli do Zamku Praskiego, słynnego Hradu. Zespół zamkowo-katedralny na Hradczanach obejmuje też zabudowania Kancelarii Prezydenckiej, katedrę św. Wita (z insygniami władzy królów czeskich) oraz Pałac Królewski z Salę Władysławowską.„Złota Uliczka”, znajdująca się na terenie praskiego zamku, była domem miejscowych złotników. Dziś przemieniona w turystyczna perełkę cieszy oczy rozkosznie małymi, kolorowymi i niezwykle klimatycznymi domami. Sporo tu sklepów z rękodziełem i pamiątkami. Jednym z ciekawszych obiektów jest dom numer 22, w którym mieszkał i tworzył sam Franz Kafka.

Budapeszt i Tokaj. W krainie wina, czardasza i gorących źródeł

Kraina doskonałych win, ojczyzna langosza i wielu odmian papryki – tak w skrócie można opisać urok naddunajskiej stolicy. Świetna kuchnia idzie w parze z gościnnością mieszkańców, którzy chętnie spędzą z Tobą wieczór w jednej z tutejszych winiarni. Zwiedzając Węgry, warto wybrać się do uzdrowiska Miskolc-Tapolca, które, na tle innych basenów, cechuje się zarówno bardzo ciepłą woda przez cały rok, jak i fantastycznym klimatem. Z zewnątrz wplecione w skały, w środku biegnące przez jaskinie. Można tu wypocząć przy czterech basenach (i latem dodatkowym dużym na zewnątrz). Wodna trasa przez skalne korytarze czy bicze wodne – takie atrakcje czekają tu na turystów. Chętni mogą też skorzystać z dodatkowej oferty w postaci sauny.

Przenieśmy się do Budapesztu. Zwiedzanie stolicy warto rozpocząć od Parlamentu, który na tle innych rządowych budynków na całym świecie mocno się wyróżnia. To prawdziwy zabytek z długą historią, który zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Do jego budowy wykorzystano kilogramy złota i tysiące kamieni szlachetnych. Neogotycka fasada kryje w sobie barokowe wnętrza, pełne malowideł i fresków. Imponujące jest nie tylko wykończenie, ale również rozmiary – to drugi co do wielkości budynek na Węgrzech. Punktem obowiązkowym szybkiej wycieczki po stolicy jest Wzgórze Zamkowe oraz urokliwe mosty przerzucone nad Dunajem. Przechadzkę po Peście warto rozpocząć od Bazyliki Św. Stefana i, choć na chwilę, przystanąć przy pomniku Millenium na Placu Bohaterów. Fantastycznie prezentuje się też, skryty w zieloności tutejszej przyrody, Zamek Vajdahunyad. Na koniec spaceru po mieście dobrze zatrzymać się przy okazałym gmachu Opery Budapeszteńskiej, a stamtąd przejść się na wzgórza Gellerta, skąd rozpościera się piękna panorama miasta. Dla turystów ceniących takie widoki istnieje możliwość rejsu statkiem – z tej wodnej perspektywy malowniczych pejzaży na pewno nie zabraknie.W najbardziej winny regionie kraju nie zabraknie okazji do skosztowania wybitnego tokaju. Tradycja jego wytwarzania jest bardzo długa i zawsze świadczyła o jakości. Sam Ludwik XIV miał nazwać go „winem królów”.

Wilno – Ryga – Tallin – Troki – nadbałtyckie stolice

Bliskie, a jednak nieznane. Weekendowa wycieczka po nadbałtyckich stolicach niejednemu otworzy oczu na piękno tej części Europy. Trasą wiodącą wśród zielonych pól, lasów i łąk dotrzesz do najpiękniejszych zakątków północno-wschodniego skrawka kontynentu. Poznaj urokliwe miasta, których masowa turystyka jeszcze nie dopadła.Historyczną więź, która łączyła Polskę i Litwę przez wiele lat najlepiej poczuć, będąc w Wilnie. To tu wciąż bije serce polskości. Wystarczy wybrać się na cmentarz na Rossie i stanąć przy grobowcu rodzinnym generała Piłsudskiego. Pełny urok Wilna można poczuć w czasie przechadzki przez Stare Miasto. Patrząc na Matkę Boską, co w Ostrej Świeci Bramie można zrozumieć wreszcie słowa wieszcza. Zresztą w mieście znajduje się też jego pomnik. Litwa, jako kraj wielokulturowy, zachwyca także innymi zabytkami, m.in. cerkwią św. Ducha czy kościołem św. Anny. W poszukiwaniu duchowych korzeni Wilna warto zajrzeć na Uniwersytet Wileński, a z myślą o odpoczynku na łonie przyrody – wybrać się do miasteczka Troki, otoczonego 32 wspaniałymi jeziorami.Podróżując śladem nadbałtyckich stolic, zdecydowanie ciekawym punktem będzie zwiedzanie Rygi. Wyprawę po mieście warto rozpocząć od spaceru po starówce z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką. Równie interesująco prezentuje się też Zamek Krzyżacki z XIV wieku (będący dziś siedzibą prezydenta kraju). Na świecie znaleźć można różne imponujące budynki przeznaczone na siedziby rządowe. Jednak niemal żaden nie jest tak wiekowy i nie widział takiej historii jak ryski. Imponująco przedstawia się także charakterystyczny zespół średniowiecznych kamieniczek (Trzej Bracia). O dawnej kupieckiej przeszłości miasta świadczy obecność Małej i Wielkiej Gildii. W tej drugiej dziś ma swoją siedzibę Narodowa Orkiestra Symfoniczna. W Rydze dużo jest elementów nawiązujących do średniowiecza – nie tylko szyldów kupieckich, ale i sklepów stylizowanych na drewniane kramy. Miłym zakończeniem pobytu jest degustacja najpopularniejszego napitku – balsamu ryskiego.Tallin ze swoją urokliwą starówką, licznymi basztami, domami bractw kupieckich oraz wspaniałą kuchnią jest nieoczywistym kierunkiem, który wciąż czeka na odkrycie. Obserwację miasta warto rozpocząć od parku Kadriorg z pałacem, by przejść do amfiteatru zwanego Polem Śpiewu oraz centrum olimpijskiego z portem jachtowym. Poczuć klimat Tallina najlepiej jednak, spacerując po starówce podzielonej na miasto górne i dolne. W pierwszym z nich na miłośników średniowiecznych budowli obronnych czeka baszta Długi Herman oraz zamek Toompea, będący obecnie siedzibą rządu i parlamentu. O wielokulturowym charakterze świadczy obecność świątyń różnych wyznań – zarówno prawosławnego soboru Aleksandra Newskiego, jak też luterańskiej katedry Toomikirik. W Dolnym Mieście warto zobaczyć Aptekę Magistracką, Wielką Gildię kupiecką i dom Bractwa Czarnogłowych. Tak jak w Rydze są Trzej Bracia, tak w Tallinie na wzrok ciekawskich turystów liczą Trzy Siostry.

Bonjour Paris!

Spośród wszystkich stolic Europy, Paryż jest świetnym kierunkiem na intensywne weekendowe zwiedzanie. Każdy powinien wybrać się tu chociaż raz w życiu. Ikoniczne dla Francji zabytki są prawdziwym must see na liście każdego podróżującego Europejczyka. Luwr wraz z Mona Lisą, Wieża Eiffla czy Pola Elizejskie – te nazwy nie są obce nawet przedszkolakom. By w pełni poznać urok Francji i poznać jej dzisiejszy kształt, najlepiej po prostu doświadczyć jej wszystkimi zmysłami i wybrać się na spontaniczny wypad, na przykład w czasie długiego weekendu. Nocami przybywający tu turyści chętnie będą odkrywać pikantne oblicze miasta – zwłaszcza w dzielnicy bohemy artystycznej – Montmartre wraz ze słynnym na cały świat kabaretem Moulin Rouge. Przy Polach Elizejskich spędzą fantastyczne chwile, podobnie zresztą jak w czasie rejs po Sekwanie.

Saluti Roma – Rzym i Watykan

Wszystkie drogi prowadza do Rzymu! Zwiedzanie wiecznego miasta najlepiej zacząć od wiekowego kościoła San Clemente (Bazylika św. Klemensa). Oddaje ona mistycyzm rzymskich świątyń. Gra świateł wydobywa z półmroku złocone akcenty. Fantastyczny sufit z Apoteozą św. Klemensa na długo zapada w pamięci.

Centrum starożytnej rozrywki mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego stanowiło Koloseum, po ruinie którego obowiązkiem wręcz jest się przejść (podobnie jak po Forum Romanum). Zagłębiając się w relikty czasów antycznych, warto wdrapać się na wzgórze Kapitol oraz poświęcić chwilę na podziwianie znakomicie zachowanego Panteonu. A gdyby tak spędzić uroczy wieczór w jednej z tutejszych restauracji i odprężyć się przy dźwiękach operetki?Kolejny dzień rozpoczyna wizyta w zielonych labiryntach Ogrodów Watykańskich. Stąd już rzut beretem do muzeów papieskich z przepiękna Kaplicą Sykstyńską i freskami przedstawiającymi starotestamentowe sceny. Polskim akcentem wycieczki będzie wizyta przy grobie św. Jana Pawła II. Niedziela na placu św. Piotra to iście niezwykłe wydarzenie – a to za sprawą uczestnictwa w Aniele Pańskim. Barokowe oblicze miasta turyści poznają, zwiedzając Plac Navona, Plac Hiszpański oraz przystając przy słynnej Fontannie di Trevi. Jej urok docenił Federico Fellini, kręcąc tu Słodkie życie. W tym miejscu turyści, zwyczajowo, odwracając się do niej tyłem, wrzucają monety na szczęście. Jedna – na powrót do Rzymu, dwie – na romans, a trzy – na ślub. Warto osobiście sprawdzić, czy przesąd działa. W Wiecznym Mieście potrafią ziścić się najpiękniejsze sny…

Weekend w Izraelu – Shalom Israel

Weekend w Izraelu? Brzmi jak dobry plan! Jerozolima – miasto trzech największych religii monoteistycznych – otworzy przed Tobą swój kulturowy skarbiec.

Pierwszym punktem zwiedzania będzie Sanktuarium Złotej Kopuły na Skale, wybudowane w miejscu dawnej Wielkiej Świątyni Jerozolimskiej oraz meczet al-Aqsa. Tu, gdzie sacrum spotyka się z profanum, uliczkami pełnych gwaru i stanowisk kupców poprowadzono wyjątkową trasę Drogi Krzyżowej – Via Dolorosa. Jej zwieńczeniem jest wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego. W tym wyjątkowym mieście, elementem obowiązkowym dla każdego turysty oraz wyznawcy judaizmu jest Ściana Płaczu, pod którą tradycyjnie żydzi wznoszą modły. Warto na chwilę opuścić Jerozolimę, aby udać się do Betlejem do Groty Narodzenia – biblijnego miejsca narodzin Chrystusa. Potem warto obrać kurs na Górę Oliwną, gdzie według Biblii pojmano Jezusa. Można stąd bez przeszkód podziwiać panoramę miasta. Następnym punktem na trasie zwiedzania jest Pustynia Judzka z płaskowyżem, na szczycie którego znajduje się Masada. Ta imponująca twierdza, datowana jest na 40 rok p.n.e. – w niej znalazł schronienie Herod Wielki, a potem Zeloci buntujący się przed Cesarstwem Rzymskim.

Na koniec dnia prawdziwie pustynna przyjemność – kąpiel w Morzu Martwym oraz możliwość zakupu lokalnych kosmetyków – wodnych skarbów. Przed snem warto się wybrać na spacer po ulicach Jerozolimy, żeby zobaczyć życie ortodoksyjnych żydów. Izrael to nie tylko religijne zabytki, ale także nowoczesne metropolie. Widać to najlepiej, podróżując po Tel Awiwie – pełnym drapaczy chmur, palm i fascynujących widoków. Przemierzając wybrzeże można dostrzec skupisko domów w stylu bauhaus. Tak zwane „Białe Miasto” jest największym osiedlem tego typu na świecie. W świetle zachodzącego słońca, spoglądając na spokojne wody Morza Śródziemnego można poczuć morską bryzę i klimat tego wyjątkowego miejsca.

Weekend w Dubrowniku

Dubrownik na dłuższy weekend? Czemu nie! W końcu to prawdziwa Perła Adriatyku, doceniana przez turystów na całym świecie. Fantastyczne brukowane kamieniem uliczki, do tego budynki o elewacji z kamienia, poprzetykane gdzieniegdzie roślinnością oraz urocze kawiarenki – ukryte w cieniach domostw, w których można na chwilę ukryć się przed słońcem i skosztować pysznej makreli z grilla. Chorwacja, z racji bliskości z Adriatykiem, ma świetny dostęp do świeżych ryb, homarów i langust. Klimatyczne alejki i ciasne zaułki będą miłą odmianą od nowoczesnych metropolii. Niespieszny charakter miejsca i widok na piękne wody Adriatyku pozwoli przywrócić naturalny spokój i równowagę. Cenną pozostałością po dawnych dziejach miasta są imponujące mury obronne, które można podziwiać z wielu stron – nie tylko się po nich przespacerować, ale również opłynąć je wokół.

Dubrownik pełen jest wyjątkowych miejsc – wręcz gotowych scenografii filmowych. Tutejsze barokowe schody pojawiły się w głośnym serialu Gra o Tron i zyskały ogromną popularność. Warto zajrzeć także i tu, żeby porównać ich rzeczywisty wygląd z tym, co można dostrzec na ekranie. Spacerując krętymi uliczkami Dubrownika, można dojść do unikatowej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, klasztoru franciszkanów z przełomu XIV i XV wieku, Muzeum Apteki, a także Pałacu Sponza i Pałacu Rektorów. Ci, którym nadal mało fantastycznych widoków, mogą skorzystać z wjazdu kolejką górską na punkt widokowy na wzgórzu Srđ. Warto spędzić tu chwilę, gdyż panorama Adriatyku wygląda stąd przepięknie. Na trasie weekendowej wycieczki znajdą się także najpiękniejsze miasta Czarnogóry – Kotor i Budva. Na turystów spragnionych regionalnych motywów czekają 400-letnie młyny ulokowane w Konavle. Przybysze posmakują tutejszej rakii i obejrzą tradycyjne ludowe stroje. Wisienką na torcie wypadu będzie miejscowość Cavtat, przy promenadzie której zamożni mieszkańcy cumują swoje luksusowe jachty.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.