[object Object]

Wróć

Inne

Gdzie na wakacje w październiku? Jesienny urlop pod palmami!

Nie każdy lubi i nie każdy może wyjechać w typowo wakacyjnym sezonie, czyli między czerwcem a sierpniem, więc poszukuje atrakcyjnych miejsc w terminie, gdy do Polski zaczyna już zaglądać jesień. Dokąd warto się wtedy wybrać na wakacyjny wypoczynek, jakie kierunki brać pod uwagę w planowaniu urlopu? W tym artykule przedstawimy naszym zdaniem najciekawsze propozycje. Polecimy kraje oraz regiony, w których warto spędzić wakacje w październiku.

Gdzie na urlop w październiku? Gorąca Turcja

Turcja – tutaj sezon trwa długo, a październik to wciąż wysokie temperatury i okazja, by wygrzać się na plaży lub nad hotelowym basenem. Gdzie na wakacje w październiku warto się wybrać? W ofercie znajdują się hotele zarówno na Riwierze Egejskiej, Marmaris i Riwierze Tureckiej. Hotele z naszą ulubioną formułą all inclusive dostępne są praktycznie na całej długości wybrzeża. Dzięki bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce na wypoczynek i wymarzone wakacje. A sezon wciąż trwa, dostępnych jest ogrom atrakcji oraz wycieczek fakultatywnych w Turcji. To okazja, by dobrze wypocząć przy zmniejszającym się ruchu turystycznym oraz zasmakować nieco prywatności na plaży. W mieście czekają sklepy z błyskotkami, ubraniami, przyprawami, słodyczami i wszystkim, czego dusza zapragnie. Szerokie nadmorskie promenady nie będą już tak zatłoczone oraz bez problemu można znaleźć miejsce w lokalnej restauracji.

Dla poszukiwaczy przygód to idealny moment, by wybrać się na jedną z wycieczek objazdowych po Turcji. Poranki będą dość rześkie i zaspanych skutecznie wyciągną ze snu, ale w ciągu dnia turyści z łatwością złapią nieco słonecznych promieni. Do wyboru są obszerne objazdówki po zachodnim i południowym wybrzeżu, intensywne objazdy na południu, księżycowa Kapadocja oraz dokładne zwiedzanie niemal każdego zakamarka potężnego Stambułu.

Październikowe wakacje w Egipcie

Egipt w takich zestawieniach musi się pojawić, bo to miejsce idealne na wypoczynek o praktycznie każdej porze roku. Październik to pierwsze chwile, gdy ciężkie powietrze i miejscami nieznośny upał zaczynają dawać nieco wytchnienia. Świetny moment, by w pełni wykorzystać bogaty potencjał infrastruktury hotelu. Śmiało i bez nadmiernego wysiłku można korzystać z boisk do siatkówki plażowej czy tenisa, przebierać wśród setek wolnych leżaków nad basenem oraz na plaży. Lekka bryza wiejąca znad Morza Czerwonego z pewnością skusi tych, którzy chcą popływać na kite lub tych, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować swoich sił w tym sporcie. Nurkowanie – wielu właśnie dlatego odwiedza Egipt. Nigdzie indziej tak blisko Polski nie ma szans spotkać równie okazałych i bujnych raf koralowych.

Nie zapominając o objazdowiczach, musimy wspomnieć o Górnym Nilu. Południowy Egipt to niezwykłe bogactwo artefaktów dawnej cywilizacji egipskiej. Zachowały się absolutnie oszałamiające ilości zabytków w świetnym stanie. Wybierając jedną z wycieczek objazdowych po Egipcie, mających w programie rejs po Nilu można zobaczyć ogromną część tego dawnego świata, zajrzeć do świątyni i grobowców oraz poznać nieco historii dzięki wiedzy pilotów prowadzących wycieczki.

Gdzie w październiku na wakacje warto polecieć? O Egipcie można by pisać wiele, że ciepło, że woda lazurowa, że rafy, że historia, ale wydawać się może, że te kilka informacji powyżej powinno już przekonać tych jeszcze niezdecydowanych.

Ciepłe wakacje w Omanie

To jest już kierunek zdecydowanie skręcający w stronę egzotyki. To kraj, w którym możemy spotkać się z kulturą Bliskiego Wschodu, z jej niezwykłymi zabytkami takimi jak meczet sułtana Qaboosa, fort Bahla czy zamek Jabreen oraz z niezwykłą naturą. Wielu z nas może się wydawać, że ten kraj to niemal wyłącznie pustynia, ale okazuje się, że znajdziemy tutaj także góry, malownicze wąwozy i postrzępione przybrzeżne skały tworzące majestatyczne klify. Są takie miejsca między górami lub na pustyni, w wąwozie, w zagłębieniu, wypełnione słodką wodą. Te naturalne zbiorniki zwane są Wadi i w Omanie jest ich dosyć sporo. Wyprawa w takie miejsce to genialny pomysł na wycieczkę, podczas której można nacieszyć się bogactwami natury i pięknymi widokami. Takie miejsce można zobaczyć podczas organizowanej przez Rainbow wycieczce fakultatywnej w Omanie na Jeep Safari, a przy okazji objąć wzrokiem niekończącą się pustynię, na której żyją dzikie wielbłądy.

Gdzie jest ciepło w październiku? Pozostając w klimatach pustyni, warto wybrać się na wyprawę do zaginionego miasta Ubar zasypanego przez wydmowe piaski. A plaże? Są niezwykłe! Piasek jest drobny, miękki i żółty, choć w piekącym słońcu wydaje się pomarańczowy. Piaszczystym plażom zazwyczaj towarzyszą fantazyjnie połupane skały lub dość wysokie wzniesienia otaczające je uroczą zatoką. Dzięki takiemu lokalnemu ekosystemowi, podczas beztroskiego wypoczynku, można tu spotkać kraby oraz żółwie morskie.

Gdzie ciepło w październiku? Wakacje w ZEA

Musimy przyznać, że większość podróżujących sprowadza Zjednoczone Emiraty Arabskie wyłącznie do Dubaju, ale czy słusznie? Owszem Dubaj to niezwykłe miasto, którego 40 lat temu praktycznie nie było, stanowiło małą kropeczkę na mapie pośród pustyni. Aktualnie jest to jedno z najnowocześniejszych miast na świecie z najwyższymi budynkami tonącymi w chmurach, sklepami ociekającymi złotem oraz zasypanymi drogimi kamieniami i największym stokiem narciarskim w obiekcie zamkniętym. Przepych, blichtr, a może nieco przesady? A to wszystko okraszone żarem, który dosłownie leje się z nieba przez cały rok! Kosmopolityczny, tętniący życiem Dubaj koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale to nie koniec wycieczki!

Zwiedzać można, a nawet trzeba, Abu Zabi – stolicę arabskiego państwa. Jest dużo starsze niż Dubaj i tutaj znajdziemy obiekty związane z historią i kulturą arabską, takie jak fort Qsar Al Hosn. Jedną z większych atrakcji oprócz drapaczy chmur czy niezwykłych muzeów jest arcydzieło architektury islamskiej, czyli Wielki Meczet Szejka Zajeda. W stolicy nie mogło także zabraknąć pałacu prezydenckiego. Nie jest to zwyczajny pałac prezydencki, a jak przystało na znany już emiracki przepych, potężna rezydencja z równo przyciętymi ogrodami, złotymi zdobieniami i okazałymi kopułami. Taki właśnie jest pałac Qasr Al Watan.

Gdzie na wczasy w październiku polecieć? Szardża to kolejne niezwykłe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wciąż dość mało znane, ale bogate kulturowo i rozwijające się turystycznie. Tutaj znajdują się centra i parki ochrony naturalnej przyrody okolicznych terenów. Oprócz tego kilkanaście niezwykłych muzeów-projektów będących miejscami supernowoczesnych, innowacyjnych i interaktywnych instalacji. To nie tylko muzea, ale także placówki o charakterze edukacyjnym przeznaczone dla dzieci oraz dorosłych.

Na koniec Fudżajra – to miejsce dla tych, którzy zmęczyli się dużym miastem albo po prostu przytłoczyła ich wizyta w Dubaju lub Abu Zabi. Wybrzeże otoczone jest górami, a krystalicznie czysta woda oddaje ich majestatyczne kształty w lustrzanym odbiciu. Tutaj znajdują się rezerwaty przyrody, naturalne tereny prawnie chronione zarówno na lądzie, jak i w obszarze zatoki Omańskiej.

I jak? Nadal zainteresowani tylko Dubajem?

Październik w Kenii

Tutaj jest inny świat i to pod wieloma względami! Po co przyjeżdżamy na wakacje do Kenii? Wielu z nas w pierwszym momencie pewnie kojarzy się z „Królem Lwem”. I bardzo słusznie. Akcja tej bajki osadzona jest między innymi właśnie w Kenii. Wiedzeni nostalgicznymi wspomnieniami kadrów z disneyowskiej produkcji marzymy o safari podczas wakacji. Wybierając się zarówno na wypoczynek, jak i na wycieczkę objazdową po Kenii jest szansa, by spełnić to marzenie. W ofercie Rainbow znajduje się kilka objazdówek o różnej długości. Znaleźć można safari w głębi kraju trwające tydzień lub nawet 13 dni, ale są także oferty tygodniowych wyjazdów połączonych z wypoczynkiem – 3 lub 4 dni safari + 3 lub 4 dni wypoczynku. Dla marzących o niebiańskich plażach i błogim wypoczynku, ale również chcącym znaleźć się blisko natury także znajdzie się sposób, by odwiedzić Parki Narodowe - wycieczki fakultatywne w Kenii obejmujące safari w parku Tsavo East lub w Parku Masai Mara trwające 2 dni.

A skoro już przy plażach jesteśmy, to musimy coś więcej powiedzieć o wybrzeżu kenijskim, które ciągnie się ponad 500 km. Gdzie na urlop w październiku polecieć? Najciekawsze miejsca na wypoczynek znajdują się około 100 km na północ i 50 km na południe od Mombasy. Na północy znajduje się region Watamu i Malindii, który uznawany jest za najbardziej spokojny. Tutaj można znaleźć ciszę i prawdziwie wypocząć wśród palm. Na południu z kolei są bajeczne, szerokie plaże jak z pocztówki. Te tereny absolutnie zachwycają! Ci, którzy chcą zobaczyć Mombasę i życie jej mieszkańców, niech wybiorą hotel zlokalizowany u wybrzeża miasta. Z hotelu łatwo dostać się do niemal każdego zakątka miasta dzięki wszechobecnym tuk-tukom. Za kilka dolarów można podjechać wszędzie i o każdej porze, ponieważ to miasto nie śpi!

Wybierz się na wycieczkę objazdową w październiku

Październik to początek sezonu na objazdówki po krajach strefy międzyzwrotnikowej. U nas, w Polsce, żółkną liście, szarzeją ulice, lato zaczyna tonąć w jesiennym deszczu, a na południu ustają intensywne opady, słupek rtęci na termometrze sięga niemal 30 stopni Celsjusza i zaczyna się lato! Argentyna, Peru, Boliwia, a może Kuba? Tutaj zaczyna się wielka przygoda po południowoamerykańskich bezdrożach w towarzystwie widoków zapierającej dech w piersi. Te wycieczki to kwintesencja globtroterskich marzeń o dalekich wyprawach. W październiku oferta się rozszerza i dostępnych jest coraz więcej opcji. A to dopiero przedsmak listopadowego napiętego grafiku!

Nie należy także zapominać o takich krajach jak Egipt, Izrael czy Jordania. Październik to idealny moment na wypad w te rejony, ponieważ kończy się czas niemiłosiernych upałów. Zwiedzanie w tym okresie bardzo wskazane! Temperatury są niższe, lecz wciąż jest gorąco. W Egipcie dostępne są wycieczki objazdowe zawierające w programie kilkudniowy rejs po Nilu. To niezwykła przygoda i ciekawy sposób na zwiedzanie. Wieczory na statku z wolna płynącego w dół rzeki z pewnością umilą i urozmaicą podróż!

Jeżeli decyzja padnie na kierunek nieco wyżej na północ od Egiptu, to z pewnością należy zwrócić uwagę na łączone wycieczki Izraela z Jordanią. Opcji jest kilka i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Atutem takich wycieczek objazdowych jest to, że można zobaczyć przy okazji jednego wyjazdu kilka najważniejszych zabytków. Skonstruowane są tak, aby wygodnie przemierzać trasę z punktu do punktu. Do wyboru mniej lub bardziej intensywne programy. Dla tych, którzy cenią sobie swobodę i szczegóły przygotowane są osobne programy zwiedzania Jordanii i Izraela. Jest ich kilka - cześć charakteryzuje się bardziej wypoczynkowym klimatem, inne typowym zwiedzaniem z pilotem naszpikowanym wiedzą i gotowym, by się nią dzielić lub połączenie obu w idealnej proporcji między zwiedzaniem i wypoczynkiem.

Brzmi zachęcająco? Koniecznie sprawdźcie październikową ofertę!

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 16.09.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  64 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  313 oceny
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  60 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  72 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.1/6  15 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Egipt: Sharm el Sheikh
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  125 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  38 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.7/6  6 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje? Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Bułgaria - Słoneczny Brzeg. Pogoda, klimat i temperatury w Bułgarii Słoneczny Brzeg znany jest w Polsce od lat z co najmniej dwóch powodów – zagranicznych wycieczek, kiedy to rodzinne wczasy w Bułgarii były szczytem tego, na co pozwalały ówczesne realia oraz faktu, że tak właśnie nazywa się jedno z tutejszych brandy, które przed laty było „powiewem luksusu”. O ile w tym drugim przypadku marka wciąż trzyma ten sam (wysoki) poziom, natomiast jeśli ktoś pamięta Słoneczny Brzeg z końca lat 80. XX wieku, to teraz na pewno się zdziwi – dzisiaj to nowoczesny, dobrze zorganizowany kurort ze wszystkimi atrakcjami potrzebnymi do tego, by dobrze wypocząć! Zobacz, jakiej pogody w Słonecznym Brzegu możesz spodziewać się w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniane wakacje!
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Zakynthos Zakynthos to najbardziej popularna wśród Polaków wyspa greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Nic dziwnego – potrafi oczarować każdego! W szczególności jej północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków. Południe i wschód Zante to zaś idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych i sportów wodnych. Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie składają tu jaja, a każdy z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w Zatoce Navagio, znajdującym się na niewielkiej plaży, pokrytej białym, gruboziarnistym piaskiem. Sprawdź, jakiej możesz spodziewać się na Zakynthos pogody oraz temperatur w poszczególnych miesiącach roku i zacznij planować niezapomniany urlop na tej bajecznej wyspie! Przeczytaj: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć