Pałac Cesarski w Tokio

Pałac Cesarski w Tokio to wyjątkowy budynek, który robi wrażenie na Europejczykach rozległością i typową dla tego regionu architekturą. Otoczony zespołem parkowym daje okazję do długich spacerów i lepszego poznania tutejszej kultury oraz architektury. To właśnie ten japoński styl sprawia, że jest to stały punkt wycieczek do Tokio.

Pałac i słynne ogrody Cesarskie w Tokio

Pałac Cesarski położony w samym centrum zatłoczonego oraz głośnego Tokio to oaza spokoju, która pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku i poprzebywać w otoczeniu różnorodnej, kojącej zmysły roślinności. Otaczające go charakterystyczne ogrody japońskie, tworzone są, aby sprzyjały relaksowi i zachęcały do medytacji, a ich egzotyczny charakter oraz dobrze zaplanowana architektura sprawiają, że znalazły zwolenników na całym świecie.

Pałac Cesarski jest dość nowoczesny, chociaż jego konstrukcja nawiązuje do tradycyjnych projektów, a oryginalna budowla została wzniesiona w XIX wieku. Połączenie stylu tradycyjnego i nowoczesności to skutek zniszczeń dokonanych w trakcie II wojny światowej.  

Obecny kształt pałacu jest wynikiem ostatniej przebudowy, którą zakończono w 1968 roku. Dzisiejszy Pałac Cesarski w Tokio to kompleks budynków, wśród których znajdują się liczne Departamenty, Sala Koncertowa, Pałac Fukiage Ōmiya, rezydencja cesarza i jego najbliższej rodziny (część mieszkalna) oraz Pałac Cesarski, służący cesarzowi do wykonywania obowiązków państwowych i przyjmowania oficjeli. Cały kompleks ma powierzchnię około 341 hektarów. Wiele turystów podczas wycieczki objazdowej po Japonii trafia właśnie tutaj.

Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego w Tokio

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w kompleksie jest podwójny most Nijūbashi. Prowadzi on do części pałacowej i jest otwierany tylko na specjalne okazje, więc turyści nie mogą na niego wchodzić, tak samo, jak do Pałacu Cesarskiego.

Zwiedzający mogą się swobodnie poruszać po wschodniej części parku, czyli po Ogrodach Wschodnich, które są dostępne publicznie i stanowią miejsce wypoczynku wielu tokijczyków. Znajduje się tu wiele budynków administracyjnych, których architektura jest równie fascynująca, jak samego pałacu. Ciekawą propozycją są wycieczki z przewodnikiem po ogrodach, jednak trzeba je rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż zainteresowanie jest ogromne. Będąc w Ogrodach Wschodnich warto odwiedzić Muzeum Zbiorów Cesarskich, w których znajduje się około 10 tysięcy obiektów muzealnych takich jak: obrazy, porcelana, kaligrafia czy meble.

Przeczytaj też o innych atrakcjach w Tokio na naszym blogu!

mapka

Pokaż na mapie