Wróć

Inne

Karta Lokalizacji Podróżnego - wszystko co musisz wiedzieć

Już od soboty, 17 lipca, osoby przylatujące do Polski samolotem zza granicy są zobowiązane, przed odprawą, do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP). Zastąpi ona, stosowane dotychczas, karty papierowe. – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wypełnić eKLP? Jakie dane trzeba wpisać w eKLP? Gdzie znajdę wniosek EKLP? Na te, oraz inne wątpliwości, odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Do czego ma służyć eKLP?

Przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa dla wszystkich podróżujących. Gdy na pokładzie samolotu znajdzie się osoba zarażona wirusem COVID-19, elektroniczna karta pomoże w bardzo szybkim i bezproblomowym dotarciu do wszystkich podróżujących.

Kiedy należy wypełnić eKLP?

Kartę Lokalizacji Podróżnego najlepiej wypełnić przed planowanym odlotem do Polski. Zrób to jeszcze przed odprawą! Uwaga: brak wypełnionej karty eKLP może spowodować niewpuszczenie do Polski. Karty papierowe będą przyjmowane jedynie w sytuacji, gdy system informatyczny przestanie działać.

Gdzie znajdę formularz eKLP?

Formularz do wypełnienia znajduje się na stronie rządowej: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home

Jakie dane są potrzebne do wypełnienia formularza?

* kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
* numer lotu,
* data przylotu,
* imię i nazwisko,
* numer PESEL lub dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
* dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
* adresy wszystkich miejsc, w których masz zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy),
* informacja, czy posiadasz zaświadczenie, że jesteś ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadasz negatywny wynik testu PCR na koronawirusa SARS-Cov-19.

Jak poprawnie wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Należy wykonać jedynie poniższe kroki:

* Wejdź na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp;
* Kliknij Wypełnij formularz;
* Uzupełnij adres e-mail i potwierdź go (uwaga, adresy pocztowe Yahoo nie są obsługiwane. Wskaż inny);

* Otwórz swoją skrzynkę pocztową i kliknij w link do formularza, który otrzymałeś
* Uzupełnij wszystkie, obowiązkowe pola;

* Zaakceptuj zgody i oświadczenia;
* Wyślij zgłoszenie;
* Sprawdź jeszcze raz skrzynkę e-mail, czy na pewno otrzymałeś potwierdzenie wypełnienia formularza

To już wszystko! Do zobaczenia na wakacjach!

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!