Większość państw zniosła całkowicie lub niemal całkowicie obostrzenia covidowe, ale żeby dostać się niektórych krajów nadal trzeba spełnić konkretne wymagania i przygotować odpowiednie dokumenty. Jednym z głównych dokumentów jest tzw. „paszport covidowy”, czyli Unijny Certyfikat Szczepienia przeciw COVID-19, który akceptowany jest także poza granicami Unii Europejskiej. Czym jest Certyfikat Covidowy, jak go zdobyć i jakie dane powinny się na nim znaleźć? Na te wszystkie pytania najdziesz odpowiedź poniżej!
W tym artykule przeczytasz o:
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 01.06.2021 roku Polska oficjalnie przystąpiła do unijnego Systemu Certyfikatów Covidowych. Dzięki temu podróżowanie stało się łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Już od dziś certyfikaty można pobrać oraz wydrukować na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
Kolejne miejsca, w których możliwe jest wygenerowanie Certyfikatu:
Certyfikat można też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
Wygenerowane certyfikaty są w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja jest dostępna na platformach iOS oraz Android, umożliwis odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie. Certyfikaty są również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej.
Unijny Certyfikat Covid stanowi elektroniczny dowód na to, że dana osoba:
Jak wyglądają i jakie informacje zawierają Certyfikaty?
Dane na Certyfikacie – zaszczepieni
Dane na Ceryfikacie – ozdrowieńcy
Dane na Certyfikacie – test
Rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid obowiązuje od 01.07.2021 r. i obejmuje docelowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Głównym celem jest ułatwienie swobodnego podróżowania wszystkim obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.
Unijny Certyfikat Covid niweluje róznice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń oraz ograniczeń związanych ze swobodą przemieszczania się. Oznacza to, że projekt jest niezwykle przełomowy i stanowi gwarancję szybkiego powrotu do normalnego podróżowania.
Więcej informacji dostępnych jest:
https://www.gov.pl/web/certyfikat
"Między 20 a 25 maja rozpocznie się pilotaż paszportów covidowych. To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które mają aktualny test covidowy" - opowiadał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na antenie RMF MF. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy planują wakacje w 2021 roku! Czym jest taki certyfikat i jak będą wyglądały paszporty covidowe? Czy Zielone Certyfikaty będą bezpłatne? Czy nowy dokument usprawni podróże turystyczne pomiędzy krajami? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
"Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu" - chwalił się kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski. Po ostatnim spotkaniu Komisji Europejskiej ustalono, że tzw. "paszporty covidowe" zaczną działać w czerwcu, czyli tuż przed sezonem wakacyjnym. Chcemy w tym miejscu zaznaczyć, że nie będą one warunkiem podróżowania po Unii Europejskiej a jedynie ułatwieniem w przemieszczaniu się turystów oraz innych osób
Zielone zaświadczenie cyfrowe jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:
• albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19
• albo uzyskała ujemny wynik testu
• albo przeszła COVID-19.
Zaświadczenie będzie dostępne w formie cyfrowej (kod QR w aplikacji mObywatel) lub, na życzenie, papierowej.
• format cyfrowy lub papierowy
• kod QR
• nieodpłatne
• w języku narodowym i po angielsku
• bezpieczne i zabezpieczone
• ważne we wszystkich krajach UE
"Ważny krok naprzód: przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego" – napisała, w środę, na Twitterze, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.Często słyszymy to pytanie, jednak uspokajamy. Zielony Certyfikat jest jedynie usprawnieniem dla podróżujących. Osoby niezaszczepione również mogą podróżować pomiędzy krajami członkowskimi.
Akceptowane są wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
W zaświadczeniu nie są dostępne żadne dane medyczne o pacjencie. Zapewniła o tym, w rozmowie z PAP, wiceminister zdrowia Anna Goławska: Wiceminister zaznaczyła, że wwygenerowanym kodzie QR nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną". Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego (antygenowego lub PCR – PAP) – powiedziała Goławska.
Zielone zaświadczenie cyfrowe zawiera podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, istotne informacje na temat szczepionki, testu lub przejścia choroby oraz niepowtarzalny identyfikator.
Jak możemy przeczytać na stronie Komisji Europejskiej: Za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą je wydawać na przykład szpitale, ośrodki wykonujące testy, czy organy ds. zdrowia. Dostępne są dwie wersje. Cyfrowa - dostępna w ramach aplikacji mObywatel oraz papierowa. Obie formy są bezpłatne.
Unijne certyfikaty szczepień na COVID-19 nie są dokumentami podróży (potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu). Pamiętajmy o tym, pakując wakacyjną walizkę. Jednakże, stworzenie jednego systemu dla całej Unii Europejskiej pozwoli na ujednolicenie przepisów dotyczących ruchu transgranicznego i przyczyni się do znacznego ułatwienia podróży. Osoba posiadająca taki certyfikat nie musi przejmować się dodatkowym testowaniem czy kwarantanną.